• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Jednotu NATO testujú viaceré výzvy, na summite vo Vilniuse rozhodnú aj o Ukrajine a Švédsku

Jednotu NATO testujú viaceré výzvy, na summite vo Vilniuse rozhodnú aj o Ukrajine a Švédsku

Ukrajinské členstvo v aliancii stále vyvoláva otázky, Švédsku bráni už len rozhodnutie Maďarska.

11.7.2023 (SITA.sk) - V litovskom Vilniuse sa v utorok začína dvojdňový summit Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO). Každoročné stretnutie lídrov 31-člennej aliancie sa pritom koná v čase, keď jej jednotu, ktorú sa usiluje demonštrovať čeliac ruskej vojne na Ukrajine, testujú viaceré výzvy ako zaostávanie členských štátov v cieľoch vojenských výdavkov, neschopnosť dohodnúť sa na novom generálnom tajomníkovi či osud členstva Švédska v organizácii. Najväčšiu a zrejme najnáročnejšiu výzvu však predstavuje vojnou zmietaná Ukrajina.

Členstvo Ukrajiny

Ukrajinské členstvo v NATO stále vyvoláva otázky, ktoré nemajú jasnú odpoveď. Niektorí členovia tvrdia, že prijatie Ukrajiny do aliancie by splnilo sľub, ktorý dostala ešte pred niekoľkými rokmi, a je to nevyhnutný krok na odradenie ruskej agresie vo východnej Európe. Ďalší sa však obávajú, že by sa to mohlo vnímať ako provokácia, ktorá by mohla narásť do ešte väčšieho konfliktu.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Spojené štáty a Nemecko napríklad trvajú na tom, že pozornosť by sa mala venovať skôr pomoci Ukrajine - dodávaniu zbraní a munície - ako jej formálnej pozvánke do NATO. Americký prezident Joe Biden v nedávnom rozhovore pre televíziu CNN povedal, že si myslí, že Ukrajina nie je na členstvo v NATO pripravená. Krajiny na východnom krídle aliancie pre Kyjev žiadajú pevnejšie uistenie o jeho budúcnosti.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v najnovšom rozhovore pre ABC News vyzval obrannú alianciu, aby poskytla Ukrajine jednotnú odpoveď na jej úsilie o členstvo. Kým nie je členom NATO, Ukrajina by podľa neho mala dostať jasné bezpečnostné záruky.

Rozhodnutie o členstve Švédska

Napätie vo Vilniuse z časti zmierni pondelkové rozhodnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdo

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie