• Dnes je: Štvrtok 29. februára 2024 meniny má Radomír

Jednota dôchodcov na Slovensku odmieta opatrenia Ódorovej vlády, podľa nich ide o nezmyselný balíček

Jednota dôchodcov na Slovensku odmieta opatrenia Ódorovej vlády, podľa nich ide o nezmyselný balíček

Je to ako návrh z iného sveta, ktorý vôbec, ale vôbec neprihliada na realitu a situáciu, v akej sa nachádzajú nielen slovenskí seniori, ale aj mladí ľudia, rodiny a zdravotne ťažko postihnutí.

Jednota dôchodcov na Slovensku (JDS) odmieta nezmyselný balíček opatrení, s ktorým prišla namiesto návrhu štátneho rozpočtu vláda Ľudovíta Ódora. Podľa JDS nejde o konsolidačné opatrenia, ale o súbor nezmyselných opatrení.

Návrh z iného sveta

Informovala o tom JDS s tým, že tieto opatrenia boli navrhnuté arogantne, bez verejnej diskusie s tými, na ktorých to to bude mať existenčný dopad. JDS je názoru, že tieto opatrenia poškodia nielen seniorov, ale aj rodiny, mladých, pracujúcich a zdravotne ťažko postihnutých.

„Vláda prichádza s opatreniami, akoby ani nežila v rovnakej krajine a nerozumela svojim občanom. Chudobným chce ešte viac zobrať a bohatým ponechať a nič solidárne nezobrať,“ vyhlásila JDS.

„Je to ako návrh z iného sveta, ktorý vôbec, ale vôbec neprihliada na realitu a situáciu, v akej sa nachádzajú nielen slovenskí seniori, ale aj mladí ľudia, rodiny a zdravotne ťažko postihnutí. Sú to pritom naše deti a vnúčatá, ktoré sa takýmito nezmyselnými návodmi vláda pána Ódora snaží ešte viac po vládnutí pánov Matoviča a Hegera dostať na psí tridsiatok,“ vyhlásil predseda JDS Michal Kotian s tým, že je k neviere, že je niekto schopný priniesť súbor takýchto opatrení, ktoré prinesú ďalšie zdražovanie a zoberú mladým aj starým väčšinu sociálnych štandardov.

Inflácia a zdražovanie

„My, ktorí sme si prežili ťažký život, nemôžeme dopustiť, aby sa toto stalo našim deťom a vnúčatám. Potrebujeme vyjadriť svoj názor a zastať sa mladých, ktorí si nezaslúžia, aby neschopné vlády vrátane tej pána Ódora za tri a pol roka vydrancovali nielen verejné financie, ale aj naše domáce financie, rozpočty a celoživotné úspory,“ doplnil Kotian.


Kotian vysvetlil, že ak by sa napríklad zvyšovalo DPH, ako sa odporúča v predstavených opatreniach z 20 percent na 22 percent, zvýšila by sa ešte viac inflácia a zdražovanie, ktoré je na Slovensku dvojnásobné oproti priemeru krajín EÚ.


„Všetci, mladí aj starí by sme platili ešte vyššie, astronomické sumy za potraviny, energie či lieky. Ódorova vláda navrhuje zrušiť všetko, čo sa za posledných desať rokov významné v sociálnej oblasti dosiahlo,“ vyhlási Kotian a pokračoval, že vláda navrhuje zrušiť 13 dôchodok, obedy zadarmo či cestovanie vlakmi zadarmo.

Znepokojivé údaje

Ďalej Kotian vymenoval, že medzi opatreniami je tiež skrátenie obdobia poberania rodičovského príspevku či zníženie príspevku pri narodení dieťaťa.

„O solidarite a znižovaní nerovností príjmov napríklad zdaňovaním a reguláciou bánk, energetických firiem, reťazcov či telekomunikačných operátorov sa v materiáli nič nehovorí. Títo si môžu podľa vlády pána Ódora v súlade s voľnou rukou trhu zarábať stovky miliónov a miliardy eur ročne,“ dodal predseda JDS s tým, že Ódorová vláda dala odporúčania, ako urobiť zo Slovenska najchudobnejšiu krajinu v EÚ.


„Národná banka Slovenska vydala ďalšie znepokojivé údaje, že chudobnenie Slovenska bude ďalej pokračovať. Aj v tomto kontexte preto navrhované opatrenia nevieme nazvať inak ako cynické pre seniorov, mladých, rodiny, zdravotne ťažko postihnutých aj rodiny,“ uzavrel Kotian.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Prokurátor vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb v kauze Gorila

prokurator vydal pokyn na opatovne obvinenie piatich zo siedmich osob v kauze gorila

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Alexander Feník vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb, ktorým bolo v kauze Gorila zrušené obvinenie. Uviedol to na utorkovom brífingu na pôde ÚŠP v Pezinku. „Ja som sa stotožnil s väčšinou tých podozrení," povedal.

Dôvod na zrušenie obvinenia siedmim osobám bol podľa neho čisto formálno-procesný. Doplnil, že je potrebné, aby podozrenia voči osobám boli preverené procesne čistým spôsobom. Pokiaľ ide o dve osoby, ktorým by obvinenie nemalo byť vznesené, Feník konštatuje nedostatočný dôkazný stav. „V prípade týchto osôb sa jednalo o podozrenie na porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku," uviedol prokurátor.

Dôvod na zrušenie obvinení

Dôvodom na zrušenie obvinení podľa Feníka konkrétne bolo, že vyšetrovateľka prípadu Martina Babacsová v období rokov 2018 až 2022 pôsobila ako obecná poslankyňa, pričom za výkon funkcie poberala odmenu. V takomto prípade sa jej však podľa prokurátora zo zákona prerušuje výkon funkcie.

Viaceré úkony v rámci vyšetrovania tak budú musieť byť zopakované. Podľa neho však ide v tomto prípade o „relatívne v normálnom čase ukončené vyšetrovanie", pričom by mohlo byť ukončené do roku alebo roku a pol.

Dve rozhodnutia o sťažnostiach

V trestnej veci vyšetrovanej špecializovaným tímom Gorila dozorujúci prokurátor v uplynulých dňoch vydal dve rozhodnutia o sťažnostiach proti vzneseným obvineniam, pričom dve sťažnosti obvinených, týkajúcich sa uznesení o vznesení obvinenia z apríla 2023, zamietol ako nedôvodné, a na podklade ďalších siedmich sťažností napadnuté uznesenie o vznesení obvinenia z novembra 2022 zrušil a vec vrátil na nové konanie a rozhodnutie vyšetrovateľovi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Informovala o tom v pondelok 19. februára hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

Zároveň dozorujúci prokurátor vo vzťahu k podozrivým konaniam, ktoré boli predmetom zrušeného uznesenia, vydal pokyn na ďalší procesný postup za účelom odstránenia nedostatkov formálno-procesného charakteru, pre ktoré dospel k záveru o potrebe zrušenia rozhodnutia vyšetrovateľky,“ uviedla Drobová.

Opätovné vznesenie obvinenia

K zrušeniu jedného z uznesení vyšetrovateľky došlo podľa nej v záujme zamedzenia pochybnosti o procesnej čistote postupu a stavu pri vydaní uznesenia.

Súčasne uložený pokyn smeruje k opätovnému vzneseniu obvinenia (ak tomu nebude brániť zmena v úprave premlčacích dôb v prípade nadobudnutia platnosti a účinnosti aktuálne prejednávanej novely Trestného zákona) proti tým podozrivým, u ktorých to opodstatňuje doposiaľ nazhromaždený dôkazný materiál, za súčasného odstránenia aj menej podstatných nedostatkov formulácie skutkového stavu a cizelácie právnej kvalifikácie,“ vysvetlila hovorkyňa.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila ešte v novembri 2022 finančníka Jaroslava Haščáka, bývalého ministra hospodárska Jirka Malchárka, bývalú predsedníčku výkonného výboru Fondu národného majetku SR Annu Bubeníkovú a ďalšie osoby zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Haščák čelil tiež obvineniu pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Celkovo vo veci obvinili sedem osôb.

Jirko Malchárek a Anna Bubeníková boli okrem založenia zločineckej skupiny stíhaní aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Ďalším obvineným bol bývalý člen výkonného výboru Fondu národného majetku Jozef Jurica. Ten bol tiež obvinený zo založenia zločineckej skupiny, pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Medzi obvinenými figuruje bývalý podpredseda výkonného výboru štátneho Fondu národného majetku z čias vlády SDKÚ Peter Huňor. NAKA ho stíhala okrem založenia zločineckej skupiny aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Obvinení boli aj Vladimír Rigász a Stanislav Reguli pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.


Počasie