• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Jedno z hlavných európskych centier pre recykláciu nápojových kartónov spustilo prevádzku s podporou Tetra Paku a Stora Enso

Jedno z hlavných európskych centier pre recykláciu nápojových kartónov spustilo prevádzku s podporou Tetra Paku a Stora Enso

Najmodernejšia linka v poľskom závode spoločnosti Stora Enso strojnásobí ročnú kapacitu recyklácie použitých nápojových kartónov v krajine.

10.7.2023 (SITA.sk) - Linka má potenciál zrecyklovať celý objem použitých nápojových kartónov predaných v Poľsku, pričom bude mať kapacitu aj na spracovanie časti použitých nápojových kartónov z krajín strednej a východnej Európy.

Vďaka spoločnej investícii spoločností Tetra Pak a Stora Enso vo výške približne 29 miliónov eur začína v Poľsku svoju prevádzku nová recyklačná linka pre použité nápojové kartóny. Táto linka má potenciál strojnásobiť ročnú kapacitu recyklácie nápojových kartónov – z 25 000 na 75 000 ton – a poskytuje priestor na pokrytie recyklácie celého objemu nápojových kartónov predaných v Poľsku, ako aj dodatočných objemov zo susedných krajín, vrátane Českej republiky, Maďarska, Slovenska, Lotyšska, Estónska a Litvy.

Najmodernejšia linka v závode spoločnosti Stora Enso v poľskom meste Ostrołęka s ročnou kapacitou 50 000 ton sa zaoberá výlučne separáciou materiálov z nápojových kartónov, to znamená oddeľovaním vlákien celulózy od polymérov a hliníka. Celulóza je následne použitá na výrobu kartónu, čím sa účinne prispieva k cirkulácii týchto materiálov premenou použitých obalov s vysokým podielom papierovej zložky na nové obalové materiály. Toto nové zariadenie na recykláciu nápojových kartónov dopĺňa výrobný program českej spoločnosti Plastigram Industries, ktorá spoločne s firmou Tetra Pak priemyselne využíva recyklovaný polyAl* v nových produktoch.

"Už desaťročia sa snažíme zvyšovať kapacity recyklácie nápojových kartónov. Spolu s recyklačnými zariadeniami, poskytovateľmi technológií a ďalšími dodávateľmi investujeme do nového vybavenia a modernizácie takýchto zariadení," hovorí Lars Holmquist, výkonný viceprezident pre udržateľnosť a komunikáciu v spoločnosti Tetra Pak. "V roku 2022 spoločnosť Tetra Pak prispela celosvetovo na projekty zberu a recyklácie sumou takmer 30 miliónov EUR**, pričom v nasledujúcich rokoch plánuje pokračovať a investovať do podpory recyklácie až 40 miliónov EUR ročne. Sme súčasťou Aliancie pre nápojové kartóny a životné prostredie (ACE), v rámci ktorej podporujeme ambíciu odvetvia zvýšiť mieru zberu nápojových kartónov v Európskej únii zo súčasných 70 % na 90 % do roku 2030. Veľmi ma teší, že spolupráca so spoločnosťou Stora Enso vyústila do jedného z najväčších recyklačných centier pre nápojové kartóny v Európe, čím prispievame k dosiahnutiu tejto ambície. Je to zároveň skvelý príklad toho, ako môžu systémové a kolektívne opatrenia pomôcť pri udržiavaní kvalitných obnoviteľných materiálov v obehu, ako sú napríklad papierové vlákna z recyklovaných kartónových nápojov."

"Sme veľmi radi, že vidíme výsledky našej úzkej spolupráce so spoločnosťou Tetra Pak, ktorá rovnako ako Stora Enso kladie dôraz na vývoj udržateľných riešení. Toto nové moderné riešenie predstavuje významné rozšírenie európskych recyklačných kapacít a znamená dôležitý posun vpred v oblasti obehového hospodárstva obalových spotrebných materiálov. Okrem rozšírenia nášho poľského recyklačného závodu prispeje nová linka k dosiahnutiu cieľov v oblasti recyklácie, ako aj k znižovaniu množstva odpadu, ktoré sú stanovené v návrhu nariadenia EÚ týkajúce sa regulácie obalov a odpadu z obalov," hovorí Hannu Kasurinen, výkonný viceprezident obalovej divízie v spoločnosti Stora Enso.

Nová linka má zvýšiť a zefektívniť recykláciu nápojových kartónov v celej strednej a východnej Európe, pričom signalizuje vôľu obalového priemyslu v oblasti nápojových kartónov podporiť ciele cirkulárnej ekonomiky v rámci návrhu nariadenia EÚ týkajúce sa regulácie obalov a odpadu z obalov (Packaging and Packaging Waste Regulation – PPWR) a zároveň poukazuje na kľúčovú úlohu recyklácie pre dosiahnutie ekologickej zmeny v sektore potravinových obalov. Toto odvetvie už investovalo približne 200 miliónov EUR do zvýšenia kapacity recyklácie nápojových kartónov v EÚ a do roku 2027 plánuje investovať ďalších 120 miliónov EUR.***

* Nevláknová zložka kartónových obalov je známa pod názvom polyAl, čo označuje vrstvy polyolefínov a hliníka, ktoré sa používajú ako bariéra voči prístupu kyslíka a vlhkosti, aby sa ochránili potraviny v aseptických kartónových obaloch.

** Investície OPEX aj CAPEX

*** https://www.beveragecarton.eu/wp-content/uploads/2022/03/ACE-Impact-assessment-study-of-an-EU-wide-collection-for-recycling-target-of-beverage-cartons-Roland-Berger.pdf

Informačný servis

Viac k téme: PR, Recyklácia
Zdroj: SITA.sk - Jedno z hlavných európskych centier pre recykláciu nápojových kartónov spustilo prevádzku s podporou Tetra Paku a Stora Enso

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie