• Dnes je: Utorok 18. januára 2022 meniny má Bohdana

Je nutné obmedziť mobilitu, epidemiologička varuje pred juhoafrickou mutáciou. Čo urobí štát?

Je nutné obmedziť mobilitu, epidemiologička varuje pred juhoafrickou mutáciou. Čo urobí štát?

Predbežné výsledky testov vakcíny Oxford-AstraZeneca ukázali, že ponúka „obmedzenú“ ochranu pred miernejším priebehom ochorenia COVID-19, no odborníci povedali, že chráni pred vážnym priebehom.

Na Slovensku sa objavila takzvaná juhoafrická mutácia nového koronavírusu. Cesta z južnej Afriky do malej krajiny vo východnej Európe jej trvala niečo cez dva mesiace.

Po prvý raz ju identifikovali 18. decembra 2020 v provincii Východné Kapsko. O päť dní neskôr Veľká Británia potvrdila, že ju na ostrov priniesli dvaja turisti, ktorí sa vrátili z Afriky.

Následne začali prichádzať správy o infikovaných touto mutáciou zo Švajčiarska, Fínska, Japonska, Austrálie, Rakúska alebo Českej republiky. Mutáciu evidujú už vo viac ako 50 krajinách sveta. Celkovo zaregistrovali takmer štyritisíc potvrdených prípadov infekcie.

Rýchle šírenie

Britskí odborníci potvrdili, že zatiaľ nemáme žiadne potvrdené informácie o tom, že by tento variant spôsoboval vážnejší priebeh ochorenia v porovnaní s pôvodným typom vírusu. Rovnako ako v prípade pôvodného koronavírusu sú však viac ohrození starší ľudia a pacienti s inými zdravotnými problémami.

Jeho nebezpečenstvo spočíva v tom, že sa šíri oveľa rýchlejšie, ako predchádzajúce varianty. Dôvodom sú zmeny v spike proteíne, teda časti vírusu, ktorá mu umožňuje preniknúť do buniek

človeka.


Epidemiologička Katarína Naďová upozorňuje, že nová mutácia je dôvodom na obavy. Vysvetlila, že je tento variant koronavírusu je vysoko nákazlivý a ako každá mutácia má tendenciu postupne vytláčať pôvodný vírus.


„Takto to bolo aj s britskou mutáciou, ktorá pôvodnú vytlačila. Základnou vlastnosťou vírusu je množiť sa. Keď mu to organizmus neumožní tým, že je zaočkovaný alebo je odolný, tak má snahu zmeniť sa tak, aby sa do organizmu dostal a splnil tak svoje poslanie,“ povedala pre portál vZdravotníctve.sk

Pomôžu vakcíny?

Predbežná juhoafrická štúdia ukázala, že pacienti infikovaní týmto variantom majú lepšiu imunitu proti iným mutáciám. Proti brazílskemu variantu boli protilátky účinné na 100%.

Odborníci v súčasnosti stále testujú, či budú proti novej mutácii dostatočne účinné vakcíny, ktorými očkujú po celom svete. Jednoznačnú odpoveď zatiaľ nepoznajú, no predpokladajú, že určite nebudú úplne zbytočné. Je pravdepodobné, že budú zmierňovať priebeh ochorenia po infekcii.


Naďová objasnila, že telu pomôže, keď vírus pozná. „Keď príde pandémia, najhoršie je, že náš organizmus nepozná antigénnu výbavu vírusu a trvá mu veľmi dlho, kým zistí, čo má robiť,“ povedala.


Ako ďalej vysvetlila, keď už niektoré časti vírusu telo pozná, imunitná odpoveď je rýchlejšia a tým menšie množstvo vírusu sa namnoží. „Keď má voľné pole pôsobnosti, rýchlo sa množí a rýchlejšie sa aj šíri,“ dodala epidemiologička.

Pfizer

Vedci v súvislosti s mutáciou testovali v laboratóriu vakcínu Pfizer/BioNTech, pričom využili krvné vzorky očkovaných ľudí. Vakcína zafungovala, no mala o niečo menší účinok.


Na základe výskumu, ktorý zverejnili v New England Journal of Medicine (NEJM), predpokladajú, že tento variant môže znížiť ochranu protilátkami z vakcíny Pfizer o dve tretiny.

Rozhodli sa preto testovať účinok podania tretej dávky voči novej mutácii a diskutujú tiež o klinických testoch pre vakcínu vyvinutú na potlačenie tejto mutácie.

AstraZeneca a Moderna

Predbežné výsledky testov vakcíny Oxford-AstraZeneca ukázali, že ponúka „obmedzenú“ ochranu pred miernejším priebehom ochorenia COVID-19, no odborníci povedali, že chráni pred vážnym priebehom.


Výrobcovia takisto pracujú na upravenej vakcíne, ktorá by poskytla dostatočnú ochranu proti tomuto variantu. Ak pôjde všetko podľa plánu, plne dostupná by mohla byť na jeseň.


Prvé výsledky testov od firmy Moderna ukazujú, že súčasná vakcína je efektívna, no imunitná odpoveď nemusí byť taká silná alebo nemusí účinkovať rovnako dlho. Spoločnosť už začala testovať novú vakcínu, ktorá by mala priniesť lepšiu ochranu proti mutácii.


Súčasná vakcína podávaná v dvoch dávkach vytvára slabšiu imunitnú odpoveď na variant, no úroveň protilátok je stále nad hranicou, ktorá poskytuje ochranu proti vírusu.

Novavax a Johnson & Johnson

Britský výskum potvrdil, že vakcína Novavax má menej ako 50% účinok na tento variant. V apríli by radi otestovali efekt tretej dávky.


Spoločnosť Johnson & Johnson uviedla, že jej látka má „určitý stupeň ochrany“ pred mutáciou. Zároveň potvrdila, že táto vakcína má veľký predpoklad vhodnej úpravy v súvislosti s novými mutáciami.

Otvorené hranice

Na verejnosti i v kruhoch odborníkov je možné počuť silnú kritiku voči otvoreným hraniciam, cez ktoré sa vírus presúva medzi krajinami. Aj juhoafrická mutácia sa k nám dostala od ľudí, ktorí na Slovensko prišli z Ukrajiny, Nemecka a Zanzibaru.

Podľa Naďovej sme mali zatvoriť slovenské hranice už dávno. „Teraz už je neskoro,“ vyhlásila. Upozornila tiež, že ruku k dielu môže pridať každý a je potrebné obmedziť mobilitu.


„Je čas, aby ľudia dodržiavali to, čo nedodržiavajú. Obmedzenie mobility je v tomto čase veľmi dôležité. Vidíme príklady z reálneho života, kde sa v rodinách nenosia rúška, a potom takpovediac padajú celé rodiny,“ vyjadrila sa.


Epidemiologička zároveň verí, že situácia na Slovensku sa bude zlepšovať. „Môže dochádzať k reeinfekciám, ale myslím si, že nebudú mať taký vážny priebeh. Máme prípady, kedy sú ľudia dvakrát zaočkovaní, prekonali COVID-19 a aj tak ešte ochoreli, ale klinický priebeh nie je taký závažný ako na začiatku,“ povedala.


Pýtali sme sa ministerstva vnútra, či sa uvažuje o zatvorení hraníc či prerušeniu leteckej prepravy s cieľom obmedziť šírenie vírusu, no zatiaľ sa rezort nevyjadril.


Kto by sa proti COVID-19 nemal očkovať? Lekárka vysvetlila, čo môže vakcína Comirnaty spôsobiť

Zubári majú o očkovanie veľký záujem, väčšina sa o svojich pacientov vzorne stará aj počas epidémie

Zodpovednosť za očkovanie vakcínou Sputnik V budú mať lekári. Nech ju podáva sám minister, odkazujú

Slováci prezradili, ktorej vakcíne dôverujú najviac. Najhoršie dopadol americký Novavax

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie