• Dnes je: Pondelok 17. mája 2021 meniny má Gizela

Je Matovič konšpirátor? Svojimi vyjadreniami podľa odborníkov poškodzuje povesť Slovenska v zahraničí

Je Matovič konšpirátor? Svojimi vyjadreniami podľa odborníkov poškodzuje povesť Slovenska v zahraničí

Samotná kauza Sputnika V môže podľa politológa svedčiť aj o naivite Slovenska a o zníženej schopnosti krajiny pohybovať sa v medzinárodných vodách.

Bývalý premiér a súčasný minister financií Igor Matovič (OĽaNO) vo štvrtok na sociálnej sieti uviedol, že sa proti Sputniku V „spustila geopolitická špinavá hra“. Reagoval tak na stanovisko slovenského Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠUKL), ktorý vydal kritické stanovisko k ruským vakcínam dovozeným na Slovensko.

Jeho slová si všimli aj v zahraničí. Napríklad ruská agentúra TASS sa vo svojom príspevku o narušení vakcinácie kvôli vplyvným politickým silám odvoláva práve na Matovičovo vyjadrenie.

Ten istý status si všimol aj americký denník New York Times, podľa ktorého kvôli uvedeným zisteniam utrpela ruská vakcínová demokracia vo štvrtok ranu.

Kritika aj na Slovensku

Vyjadrenia expremiéra však neostali bez povšimnutia ani na Slovensku. Mimovládna organizácia Infosecurity.sk ich označila za nebezpečné a konšpiratívne.

„Matovič vyvoláva dojem, že tu pôsobia nejaké tajné sprisahanecké sily, ktoré lobujú proti Sputniku a tým aj proti záujmom ľudí,“ uviedla na svojom profile na sociálnej sieti s tým, že minister financií o týchto tvrdeniach neprináša dôkazy.


So správnosťou takéhoto vyjadrenia sa však podľa sociologičky Zuzany Kusej zo Slovenskej akadémie vied dá polemizovať, pretože sa výraz konšpirácia používa veľmi chaoticky. „S tým slovom sa tak rôzne žongluje. Nie je vhodné hneď všetko označovať za konšpiráciu,“ uviedla Webnovinám.


Samotný pojem sa totiž v slovenčine správne vykladá ako sprisahanie alebo komplot, pričom sa podľa sociologičky z neho stalo synonymum nepravdy. „Človek môže byť touto nálepkou umlčaný,“ upozorňuje Kusá.


V praxi sa pritom ukázalo, že niektoré tvrdenia, ktoré boli považované za konšpiračné teórie, boli v skutočnosti pravdivé. Napríklad aj korupčná kauza Gorila sa mohla zo začiatku javiť Slovákom podobne.


Sociologička tak Matovičove tvrdenia nepovažuje za konšpiračné, pretože podľa tohto princípu by sa za propagátorov konšpiračných teórií dali podľa nej označiť aj ľudia, ktorí hovoria o hrozbách Ruska.

Následky na medzinárodnej scéne

Neznamená to však, že takéto tvrdenia zo strany aktívneho politika nenarobia žiadnu škodu. Podľa Infosecurity.sk totiž v čase pandémie spochybňujú dôveru v štátne inštitúcie. S tým súhlasí aj politológ Pavol Baboš.


Ako hovorí, takéto vyjadrenie ešte viac polarizujú už tak rozdelenú spoločnosť a dodávajú dôveryhodnosť rôznym alternatívnym médiám. „Ľudia, ktorí stavajú svoju argumentáciu na informáciách z týchto webov sa o ne môžu silnejšie oprieť,“ vysvetľuje.


Podľa politológa nemožno ignorovať, ako takéto tvrdenia vnímajú zahraniční partneri Slovenska. Tí sú o situácii na Slovensku informovaní prostredníctvom diplomatov, pričom následkom môže byť zníženie dôveryhodnosti krajiny a sťažená práca diplomatov.


„Keď sa budú snažiť, či už na úrovni Európskej únie alebo kdekoľvek inde, niečo vyrokovať, dohodnúť, tak sa na nich bude vždy pozerať cez prizmu toho, že sú zo Slovenska,“ upozorňuje Baboš.

Voličskú základňu si nerozšíri

Samotná kauza Sputnika V môže podľa politológa svedčiť aj o naivite Slovenska a o zníženej schopnosti krajiny pohybovať sa v medzinárodných vodách. Vyjadrenia, ktorými ju expremiér komentuje, však nepovažuje za spôsob prilákania voličov.

„Nie je to nová téma, ktorej následkom by sme zrazu pozorovali výraznú zmenu v preferenciách alebo v tom, nakoľko budú ľudia dôverovať nejakému typu médií alebo samotnému Matovičovi,“ myslí si Baboš.


S tým súhlasí aj Kusá, ktorá dodáva, že sa jedná o výroky, ktoré sa týkajú iba jednej kauzy a buď posilnia názor voličov na danú problematiku a Matoviča alebo im budú úplne ľahostajné.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie