• Dnes je: Sobota 23. septembra 2023 meniny má Zdenka

Jazero Lago di Garda vysychá, obľúbená turistická destinácia sa zmenila v priebehu roka na nepoznanie

Jazero Lago di Garda vysychá, obľúbená turistická destinácia sa zmenila v priebehu roka na nepoznanie

Teplota vody v jazere Lago di Garda dosahuje teploty Karibského mora.

Najvýraznejšie sucho v Taliansku za ostatné desaťročia vyvolalo pokles hladiny jazera Lago di Garda na takmer najnižšiu úroveň, aká bola kedy zaznamenaná.

Teplota vody ako v Karibiku

Sucho odkrylo pásy skál, ktoré sa predtým nachádzali pod vodou a tá sa ohrieva na teploty typické skôr pre Karibské more. Turisti, ktorí tento týždeň prišli k vyhľadávanému jazeru na severe Talianska, našli úplne inú krajinu ako v minulých rokoch.

„Boli sme tu minulý rok a keďže sa nám veľmi páčilo, prišli sme i tento rok. Zistili sme však, že krajina sa veľmi zmenila. Keď sme dorazili, boli sme trochu šokovaní, pretože sme absolvovali zvyčajnú prechádzku a okolo nás nebola voda,“ uviedla turistka Beatrice Masiová.

Dlhé mesiace bez zrážok

Sever Talianska nezaznamenal zrážky už celé mesiace, navyše sneženie bolo tento rok slabšie o 70 %, čím nastalo vysychanie dôležitých riek, ako je Pád, ktorý predstavuje zásobáreň vody pre toto poľnohospodárske a priemyselné srdce Talianska.

Znížená hladina najdlhšej talianskej rieky Pád už spôsobila škody farmárom v miliardách eur. Úrady chceli nedostatok vody kompenzovať tým, že povolili vypustenie väčšieho množstva vody z jazera Lago di Gardada do týchto riek.


Koncom júla však tento krok stopli, aby to nenarušilo dôležitý turizmus pri jazere, ktorý generuje solídne finančné prostriedky.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Sociálna poisťovňa začne ľuďom zasielať dôchodkovú prognózu, závisieť bude od veku poistenca

socialna poistovna zacne ludom zasielat dochodkovu prognozu zavisiet bude od veku poistenca

Sociálna poisťovňa bude od roku 2026 zasielať poistencovi dôchodkovú prognózu, teda informáciu o jeho predpokladaných dôchodkových nárokoch.

Pripravovaný návrh vyhlášky

Ministerstvo práce a sociálnych vecí už pripravuje návrh vyhlášky, ktorou sa stanoví vzor dôchodkovej prognózy a podrobnosti o jej obsahu. Vyhláškou sa má stanoviť aj spôsob určenia predpokladaného dôchodkového veku poistenca a parametre, predpoklady a pravidlá na určenie zákonom vymedzených prognóz dôchodkových nárokov poistenca a na určenie vplyvu inflácie na tieto prognózy.

„Cieľom návrhu vyhlášky je preto vytvorenie jednotného dokumentu obsahujúceho informácie, ktoré majú uľahčiť porozumenie nárokom z povinného dôchodkového systému, prípadne stavu a hodnote úspor v starobnom dôchodkovom sporení,“ uviedlo ministerstvo.

Prognóza závisiaca od veku poistenca

Penzijnú prognózu poisťovňa sprístupní do 31. mája kalendárneho roka na elektronickom účte poistenca. Sociálna poisťovňa však bude povinná zaslať poistencovi dôchodkovú prognózu aj poštou.

Periodicita zasielania dôchodkovej prognózy bude závisieť od veku poistenca. Ak má poistenec viac ako 18 rokov a menej ako 50 rokov a bol dôchodkovo poistený aspoň jeden deň, dôchodkovú prognózu bude dostávať každých päť rokov. Ak má poistenec viac ako 50 rokov, bude penzijnú prognózu dostávať každý rok.

Tri scenáre

Dôchodková prognóza bude obsahovať základnú a alternatívnu prognózu výšky starobného dôchodku, získané obdobie dôchodkového poistenia a premenné, od ktorých je výška jeho budúceho dôchodku závislá, ako aj dôchodkový vek poistenca. Základná prognóza dôchodku má obsahovať tri scenáre, ktoré by sa mali odvíjať od predpokladaného vývoja parametrov ovplyvňujúcich výšku starobnej penzie.

Alternatívna prognóza má zohľadňovať zmeny faktorov, na ktoré má mať vplyv aj samotný poistenec, napríklad zvýšenie vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby, získanie dôchodkového poistenia, či účasť v druhom dôchodkovom pilieri. Dôchodková prognóza bude obsahovať aj informáciu o vplyve inflácie na výšku budúceho dôchodku.


Počasie