• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

„Jazdenky“ medziročne zdraželi o takmer 20 percent. Aká je priemerná cena ponúkaných áut?

„Jazdenky“ medziročne zdraželi o takmer 20 percent. Aká je priemerná cena ponúkaných áut?

Najstaršie autá všeobecne pochádzajú od súkromníkov a dovozcov, najmladšie od dílerov a bazárov.

Ceny ojazdených automobilov vzrástli aj v prvom štvrťroku tohto roka. Ako agentúru SITA informovala spoločnosť AURES Holdings, prevádzkovateľ siete AAA AUTO a Mototechna, priemerná cena ponúkaných áut na Slovensku v prvom kvartáli dosiahla 7 990 eur.

V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o takmer 20 %.

Firma eviduje zdražovanie ojazdených áut aj v Českej republike, a to takmer o 12 %, v Poľsku o 37 %, ako aj v Maďarsku o 16 %. Automobily v stredoeurópskej ponuke podľa spoločnosti AURES Holdings zároveň ale nestarnú a nie sú ani v priemere viac ojazdené.

Medziročne je vek ponúkaných áut na jednotlivých trhoch stabilný. Na jednej strane síce rastie podiel zánovných automobilov na trhu, ale zároveň sa zvyšuje počet dovážaných starých a nevyhovujúcich ojazdených áut zo zahraničia.

Najmladšie autá od od dílerov a bazárov

Najstaršie autá všeobecne pochádzajú od súkromníkov a dovozcov, najmladšie od dílerov a bazárov. Na Slovensku a v Česku sa predávajú v priemere desaťročné autá, v Poľsku dvanásťročné a v Maďarsku trinásťročné.


Skupina AURES Holdings v súčasnosti pôsobí na viac ako šesťdesiatich miestach. Vďaka postupnému navyšovaniu kapacít a rastu trhu ojazdených áut má za sebou sieť AAA AUTO, Mototechna a Auto Diskont najsilnejší predajný prvý štvrťrok za celých 31 rokov na trhu.

„Za prvé tri mesiace tohto roku sme v skupine predali 23 231 áut, čo je absolútny rekord za prvý štvrťrok počas celej doby existencie spoločnosti a rast oproti rovnakému obdobiu minulého roka o 7 %,“ zdôraznila predsedníčka predstavenstva spoločnosti AURES Holdings Karolína Topolová.

Záujem o LPG alebo CNG stále klesá

Skupina tak v prvom štvrťroku tohto roka predávala v priemere vyše 260 vozidiel denne. V Českej republike predala takmer 13 000 áut, v Poľsku 5 390 a na Slovensku 4 836. Ide o najvyšší počet vozidiel predaných v 1. štvrťroku za celých 19 rokov pôsobenia AURES Holdings na Slovensku.

„Vo všetkých krajinách, kde pôsobíme, sa v prvom štvrťroku najlepšie predávajú benzínové vozidlá, ktoré zákazníci vnímajú ako ďaleko úspornejšie pri obstaraní aj na prevádzku. Záujem o alternatívne palivá každým rokom významne stúpa. Napríklad v ČR sme tento rok za prvý štvrťrok predali už takmer 400 hybridov, čo je polovica toho, čo vlani za celý rok. Záujem o LPG alebo CNG stále klesá,“ dodal prevádzkový riaditeľ AURES Holdings Petr Vaněček.


Z analýzy celkového trhu jazdených vozidiel v strednej Európe v prvom kvartáli 2023 – Barometer, ktorú pravidelne pripravuje spoločnosť AURES Holdings, vyplýva, že ponuka ojazdených automobilov sa v prvom štvrťroku 2023 v stredoeurópskom priestore v porovnaní s prvým kvartálom minulého roka znížila o 40 000 áut. V porovnaní s rovnakým obdobím pred covidovým rokom 2019 potom stále chýba takmer 300 000 áut.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie