• Dnes je: Nedeľa 03. decembra 2023 meniny má Oldrich

Japonci vypustili raketu HII-A s lunárnym modulom a röntgenovým teleskopom, skúmať chcú vznik vesmíru (video)

Japonci vypustili raketu HII-A s lunárnym modulom a röntgenovým teleskopom, skúmať chcú vznik vesmíru (video)

Tento krok prichádza v čase, keď sa svet opäť zaoberá výzvou dostať sa na Mesiac.

7.9.2023 (SITA.sk) - Japonsko vo štvrtok vypustilo raketu s röntgenovým teleskopom, ktorý bude skúmať počiatky vesmíru, a tiež malý lunárny modul. Japonská agentúra pre výskum vesmíru (JAXA) vysielala štart rakety HII-A z vesmírneho strediska Tanegašima na juhozápade Japonska v priamom prenose.

Chcú zistiť, čo sa nachádza medzi galaxiami

Trinásť minút po štarte raketa vyniesla na obežnú dráhu Zeme družicu s názvom X-Ray Imaging and Spectroscopy Mission (XRISM), ktorá bude merať rýchlosť a zloženie toho, čo sa nachádza medzi galaxiami.

"Tieto informácie pomáhajú pri skúmaní toho, ako vznikali nebeské objekty, a dúfame, že povedú k vyriešeniu záhady vzniku vesmíru," uviedla JAXA.

V spolupráci s americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA) bude JAXA skúmať silu svetla pri rôznych vlnových dĺžkach, teplotu objektov vo vesmíre a ich tvary a jas.

Pristátie bude až v novom roku

Na palube najnovšej japonskej rakety bol aj ľahký lunárny modul SLIM (Smart Lander for Investigating Moon), ktorý by sa mal podľa vesmírnej agentúry dostať na obežnú dráhu Mesiaca až o tri alebo štyri mesiace a o pristátie sa pravdepodobne pokúsi začiatkom budúceho roka.

Pristávací modul sa úspešne oddelil od rakety približne 45 minút po štarte a následne pokračoval po správnej dráhe, aby nakoniec pristál na Mesiaci.

India sa na Mesiac dostala, Rusi nie

Agentúra AP pripomína, že tento krok prichádza v čase, keď sa svet opäť zaoberá výzvou dostať sa na Mesiac. Dosiaľ tam pritom úspešne pristáli len štyri krajiny - USA, Rusko, Čína a India.


India minulý mesiac pristála v blízkosti južného pólu Mesiaca. Podarilo sa jej to pritom len niekoľko dní po tom, čo Rusko neuspelo pri pokuse po prvý raz za takmer polstoročie sa vrátiť na Mesiac. Pristávací modul japonskej súkromnej spoločnosti ispace zase v apríli havaroval pri pokuse o pristátie na Mesiaci.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Zoroslav Kollár opätovne zdraví Sulíka, tentokrát hovorí o podivnom biznise s ropnými produktami (video)

zoroslav kollar opatovne zdravi sulika tentokrat hovori o podivnom biznise s ropnymi produktami video

3.12.2023 (SITA.sk) - Richard Sulík mal počas svojho ministrovania nastaviť biznis s ropou a ropnými produktmi tak, aby vyhovoval istým firmám. Ide o ropu a ropné produkty, ktoré má štát uskladnené pre prípad núdze.

Podivný biznis s ropnými produktami

Ako ďalej uviedol vo svojom najnovšom videu podnikateľ a právnik Zoroslav Kollár, celý biznis sa točí okolo spoločnosti Zväz pre skladovanie zásob, a.s., v ktorej má malý podiel aj bratislavská rafinéria Slovnaft, ktorá patrí medzi hlavných hráčov pri skladovaní núdzových zásob ropy a ropných produktov.

„Ekonomické výsledky tejto spoločnosti sú priam ohromujúce. Spoločnosť má iba jedného zamestnanca, obrat takmer 20 miliónov eur a zisk 3 milióny eur ročne. Firma snov. Takúto rentabilitu dosahujú iba drogoví díleri a obchodníci s bielym mäsom,“ podotkol Kollár. Podivný biznis sa má podľa Zoroslava Kollára točiť cez štátnu firmu Spoločnosť pre skladovanie, ktorá je jedna zo zakladateľov Agentúry pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov.

Čoskoro končiaca zmluva

„Zväz pre skladovanie zásob si prenajíma od Spoločnosti pre skladovanie jej 70 percent skladovacích kapacít dlhodobo. To znamená, že má absolútny a nerušený monopol. Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov sa tvári, že skladuje ropu a ropné produkty u skladovateľa, ktorý jej ponúka najlepšie podmienky. Nuž, ľahko sa vyhráva verejné obstarávanie, keď je niekto jediný na Slovensku. Dobre vymyslené,“ dodal Zoroslav Kollár, podľa ktorého štátu pre nastavenie takéhoto biznisu vzniká každoročne strata vo výške niekoľkých miliónov eur.

Richarda Sulíka po nástupe do funkcie ministra hospodárstva mali podľa Zoroslava Kollára spriaznení podnikatelia upozorniť, že zmluva medzi Zväzom pre skladovanie zásob a Agentúrou pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov končí v roku 2025.

Zmluva vďaka Sulíkovi

„Takže sa stalo niečo na Slovensku nevídané. Agentúra vyhlásila súťaž na skladovanie ropy a ropných produktov už v roku 2021 a verejné obstarávanie úspešne ukončila v roku 2022. To znamená, tri roky pred uplynutím doby, na ktorú mala zabezpečené skladovanie. Asi by sme ich mali za to pochváliť, ale nie je veľmi za čo. Spoločnosť Zväz pre skladovanie zásob má vďaka kooperácii so štátom monopol, takže verejné obstarávanie malo už vopred jasného víťaza. Vďaka Richardovi Sulíkovi má súkromná firma s jedným zamestnancom zabezpečenú zmluvu na ďalších 15 rokov,“ doplnil Zoroslav Kollár.

Za desať rokov má tak podľa neho Zväz pre skladovanie zásob zabezpečený príjem vo výške takmer 300 miliónov eur. Spoločnosť Zväz pre skladovanie má ešte podľa Zoroslava Kollára zarobiť ďalšie milióny pri výmene starých zásob ropy či ropných produktov.


Počasie