• Dnes je: Štvrtok 02. decembra 2021 meniny má Bibiána

Japonci dostali od Moderny kontaminované vakcíny proti koronavírusu

Japonci dostali od Moderny kontaminované vakcíny proti koronavírusu

Japonsko sa spolieha len na vakcíny vyvinuté v zahraničí, a to od firiem Moderna, AstraZeneca a konzorcia Pfizer-BioNTech.

Japonsko prerušilo používanie zhruba 1,63 milióna dávok vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti Moderna.

Stalo sa tak po tom, čo v nepoužitých ampulkách zaznamenali kontamináciu.

Ministerstvo zdravotníctva informovalo, že kontamináciu hlásili z viacerých očkovacích stredísk. Niektoré takéto dávky mohli ľudia dostať, zatiaľ však úrady neevidujú žiadne zlé zdravotné vedľajšie účinky.

Núdzové vyšetrovanie

Japonský výrobca liekov Takeda Pharmaceutical Co., ktorý má na starosti predaj a distribúciu danej vakcíny v krajine, informoval, že sa z preventívnych dôvodov rozhodol prerušiť používanie dávok vyrobených na rovnakej výrobnej linke.

Firma požiadala spoločnosť Moderna o núdzové vyšetrovanie. Zdravotníckym zariadeniam a organizátorom oznámila, aby prestali používať vakcínu vyrobenú v Španielsku, a zverejnila tiež výrobné čísla očkovacej látky, ktorej sa to môže týkať.


Ministerstvo ani Takeda neposkytli podrobnosti o spomenutej kontaminácii a tiež neuviedli, či predmetné dávky mohli distribuovať aj inde ako v Japonsku.

Preferencia zahraničných vakcín

Problém s vakcínou Japonsko zastihol v čase, keď sa snaží vysporiadať s nárastom infekcií koronavírusom, ktorý vážne zaťažuje systém zdravotnej starostlivosti v krajine.

Hlavný tajomník japonskej vlády Kacunobu Kato informoval, že vláda a Takeda diskutujú o spôsoboch ako zmenšiť následky problému na japonskú vakcináciu.


Japonsko sa spolieha len na vakcíny vyvinuté v zahraničí, a to od firiem Moderna, AstraZeneca a konzorcia Pfizer-BioNTech.


Vo veľkokapacitných centrách a na pracoviskách očkujú látkou od Moderny od polovice júna. Plne zaočkovaných je v Japonsku 43 percent obyvateľov. Denne tam podajú zhruba milión dávok vakcín.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie