• Dnes je: Nedeľa 14. augusta 2022 meniny má Mojmír

Jadrová elektráreň v Černobyle je stále obsadená Rusmi, personál sa preto už desať dní nemôže vystriedať

Jadrová elektráreň v Černobyle je stále obsadená Rusmi, personál sa preto už desať dní nemôže vystriedať

Pracovník černobyľskej elektrárne kontroluje úroveň radiácie v sudoch v sklade jadrového odpadu odobratého zo 4. bloku, ktorý zničil výbuch.

Personál odstavenej jadrovej elektrárne v ukrajinskom Černobyle už desať dní zostáva uväznený po tom, ako zariadenie v bielorusko-ukrajinskom pohraničí dobyli ruskí vojaci. Referuje o tom web Kyiv Independent.

Ako uviedol starosta Slavutyča Jurij Fomičev, ľudí v elektrárni nemôžu nahradiť. Pracujú preto na smeny už desať dní.

„Sú rozdelení do dvoch skupín, nahrádzajú sa, ale sú unavení psychicky, fyzicky, emocionálne,“ povedal starosta mesta postaveného pre evakuovaný personál jadrovej elektrárne v Černobyle po katastrofe v roku 1986.

Zamestnanci Záporožskej jadrovej elektrárne priniesli aktuálne informácie o úrovni radiácie

Zamestnanci jadrovej elektrárne pri ukrajinskom Záporoží, ktorú po piatkovom ostreľovaní a následnom požiari obsadili ruské sily, tvrdia, že úrovne radiácie v regióne vyzerajú normálne.


„Neboli zistené žiadne zmeny v radiačnom stave v regióne Záporožia, gama žiarenie je v medziach normy,“ uviedol v sobotu vo vyhlásení ukrajinský štátny jadrový dozor. Informoval o tom spravodajský web CNN.


Ruský útok spôsobil v Záporožskej jadrovej elektrárni požiar. Oheň vypukol v piatok skoro ráno v päťposchodovej výcvikovej budove v areáli.


Elektráreň, ktorá je najväčšia v Európe, nepostihol. Panovali však obavy, že by sa mohol rozšíriť, ak by ho rýchlo nedostali pod kontrolu.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) informovala, že po ruskom útoku a požiari v záporožskej jadrovej elektrárni nezaznamenali zvýšené úrovne radiácie. Podľa posledných informácií je areál elektrárne obsadený ruskými vojakmi. Jadrová fyzička a predsedníčka českého Štátneho úradu pre jadrovú bezpečnosť Dana Drábová na Twitteri uviedla, že areál Záporožskej jadrovej elektrárne je obsadený ruskými vojakmi a opísala aj stav energetických blokov.Najčítanejšia najnovšia správa

Takto sa to robí do psej matere! Kopol si Matovič do Sulíka, ale neskôr svoj status zmazal

takto sa to robi do psej matere kopol si matovic do sulika ale neskor svoj status zmazal

Líder hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič si mal na sociálnej sieti Facebook opäť potrebu kopnúť do ministra hospodárstva a predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka. Neskôr však svoj status zmazal.

„Gratulujem maďarskému ministrovi hospodárstva k tomu, že neštrajkuje a pracuje… Takto sa to robí do psej matere! Megainvestícia 5-krát väčšia ako Volvo.

Maďari idú ako rakety a my popri nich vyzeráme ako chudobní príbuzní,“ napísal Matovič v reakcii na správu, že čínska firma CATL postaví v Maďarsku továreň na výrobu batérií za 7,3 miliardy eur, ktorá by mala byť najväčšou svojho druhu v Európe.

Primitívna demagógia

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) reagovala, že Matovič naďalej škodí Slovensku. Na veľkú baterkáreň na Slovensku nemáme podľa sulíkovcov ani miesto, ani ľudí, ani energetickú kapacitu.

„Matovičovi s Kremským (šéf hospodárskeho výboru) to však neprekáža a šíria primitívnu demagógiu a znevažujú prácu všetkých okolo seba,“ uviedla SaS na sociálnej sieti Facebook.


Hlúpa urážka

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) pripomenul Matovičovi, že sa veľmi rád pri prezentácii kľúčovej investície Volvo postavil na tlačovku vedľa Sulíka.

„Takéto vyjadrenie ministra financií je hlúpa urážka partnerov z Volva (ďalšia v poradí po urážkach prezidentky, ministrov, občanov, učiteľov, novinárov a podobne). Mal by vedieť, že Slovensko by sa na takéhoto investora muselo pripravovať omnoho dlhšie než trvá táto vláda,“ uviedol Gröhling.

Presne pre toto by mal Matovič podľa Gröhlinga konečne odísť z vlády. „Nevie žiť bez neustáleho konfliktu, klamstiev, urážania ostatných a robí to od prvého dňa,“ kritizuje minister školstva a je zvedavý, kedy si konečne aj koaliční kolegovia uvedomia, že pri takomto správaní ministra financií sa fungovať nedá.Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie