• Dnes je: Nedeľa 28. novembra 2021 meniny má Henrieta

Izraelský malvér špehuje novinárov či disidentov, používa sa na zastrašovanie kritických médií

Izraelský malvér špehuje novinárov či disidentov, používa sa na zastrašovanie kritických médií

„Počet novinárov identifikovaných ako ciele jasne ilustruje, že Pegasus sa používa ako nástroj na zastrašovanie kritických médií,“ uviedla generálna tajomníčka Amnesty International Agnés Callamardová.

19.7.2021 (Webnoviny.sk) - Na špehovanie novinárov, ľudskoprávnych aktivistov a politických disidentov vo svete sa používa vojenský malvér od izraelskej spoločnosti NSO Group. Takýto záver prinieslo vyšetrovanie globálneho mediálneho konzorcia.

Viac ako tisíc špehovaných

Zo zoznamu viac ako 50-tisíc čísel mobilných telefónov získaných parížskou neziskovou organizáciou Forbidden Stories a ľudskoprávnou skupinou Amnesty International identifikovali viac ako tisíc jednotlivcov, ktorí sa mohli stať terčom špehovania pomocou spomenutého malvéru. Bolo medzi nimi 189 novinárov, viac ako 600 politikov a vládnych predstaviteľov, najmenej 65 vedúcich pracovníkov obchodných spoločností, 85 ľudskoprávnych aktivistov a niekoľko hláv štátov.

Amnesty International tiež uviedla, že podľa forenzných vedcov spyware Pegasus od NSO Group úspešne nainštalovali aj do telefónu snúbenice novinára Džamála Chášakdžího, iba štyri dni po jeho zabití na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule v roku 2018.

Spoločnosť teórie odmieta

Počet novinárov identifikovaných ako ciele jasne ilustruje, že Pegasus sa používa ako nástroj na zastrašovanie kritických médií,“ uviedla generálna tajomníčka Amnesty International Agnés Callamardová.

NSO Group v odpovedi na otázky agentúry AP poprela, že by niekedy disponovala „zoznamom potenciálnych, minulých alebo existujúcich cieľov“. V samostatnom vyhlásení označila tvrdenia neziskovej organizácie Forbidden Stories za „plné nesprávnych predpokladov a nepotvrdených teórií“. Spoločnosť podotkla, že produkty predáva iba „prevereným vládnym agentúram“ na použitie proti teroristom a veľkým zločincom a že nemá žiadny prehľad o údajoch svojich zákazníkov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie