• Dnes je: Piatok 18. júna 2021 meniny má Vratislav(a)

Izrael začal s očkovaním Palestínčanov, ale dávku dostanú len tí, ktorí tam pracujú

Izrael začal s očkovaním Palestínčanov, ale dávku dostanú len tí, ktorí tam pracujú

Palestínčania museli najskôr prejsť cez hraničný priechod.

8.3.2021 (Webnoviny.sk) - Izrael začal s očkovaním Palestínčanov, ktorí pracujú v Izraeli a izraelských osadách na Západnom brehu Jordánu.

Zdravotníci zo záchrannej služby Magen David Adom dali prvé dávky vakcíny proti koronavírusu od firmy Moderna Palestínčanom po tom, ako prešli cez jeden z viacerých hraničných priechodov na Západnom brehu. V Izraeli a jeho osadách pracuje zhruba 100-tisíc palestínskych pracovníkov.

Zaočkovali už milióny ľudí

Vakcinačný program, ktorý organizuje COGAT, orgán pri ministerstve obrany zodpovedný za civilné otázky na palestínskych územiach, sa stretol s niekoľkými odkladmi a začal sa viac ako dva mesiace po tom, ako začal Izrael očkovať svojich obyvateľov.

Viac o téme: Koronavírus

V Izraeli už podali viac ako 8,7 milióna dávok vakcíny od firmy Pfizer. Viac ako 3,7 milióna Izraelčanov, čo je viac ako 40 percent obyvateľstva, dostalo už dve dávky. Palestínčanom v Pásme Gazy a na Západnom brehu však zatiaľ Izrael poskytol málo očkovacích látok, čo si okrem iného vyslúžilo medzinárodnú kritiku.

Ľudskoprávne skupiny a mnohí Palestínčania tvrdia, že ako okupačná mocnosť je Izrael zodpovedný za poskytovanie vakcín Palestínčanom. Izrael tvrdí, že podľa dočasných mierových dohôd uzavretých v 90. rokoch minulého storočia nemá žiadnu takúto povinnosť.

Palestínčania si zaobstarávajú vlastné vakcíny

Zatiaľ čo izraelskí predstavitelia tvrdia, že prioritou je zaočkovanie izraelských obyvateľov, palestínska samospráva uviedla, že si zaobstará vlastné vakcíny prostredníctvom medzinárodného programu COVAX.

Dosiaľ samospráva zaobstarala dosť očkovacích látok len pre 6 000 ľudí na Západnom brehu Jordánu a v Pásme Gazy, ktoré sú domovom takmer päť miliónov ľudí. Dvetisíc dávok dostala od Izraela a zaobstarala tiež ďalších 10-tisíc dávok ruskej vakcíny, v oboch prípadoch sú potrebné dve dávky.

Viac k téme: COVAX, Koronavírus, očkovanie

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie