• Dnes je: Nedeľa 29. mája 2022 meniny má Vilma

Izrael sa chystá schváliť výstavbu ďalších židovských osád na Západnom brehu Jordánu

Izrael sa chystá schváliť výstavbu ďalších židovských osád na Západnom brehu Jordánu

Podľa izraelskej mimovládnej organizácie Peace Now tento krok skomplikuje snahu o vytvorenie palestínskeho štátu.

24.10.2021 (Webnoviny.sk) - Izrael sa chystá schváliť výstavbu tisícov nových domov židovských osadníkov na Západnom brehu Jordánu. Uviedla to v nedeľu izraelská mimovládna organizácia Peace Now.

Podľa Hagit Ofranovovej z tejto organizácie má v stredu zasadať výbor s cieľom schváliť výstavbu 2 800 domov, čo komplikuje snahu o vytvorenie palestínskeho štátu.

Spojené štáty sú znepokojené

Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price v piatok vyhlásil, že USA sú „znepokojené" v súvislosti s plánmi výstavby na Západnom brehu Jordánu. Zároveň vyzval Izrael a Palestínčanov, aby „sa zdržali jednostranných krokov, ktoré zvyšujú napätie."

Palestínčania považujú židovské osady za hlavnú prekážku pre mier. Väčšina medzinárodného spoločenstva považuje izraelské osady na Západnom brehu Jordánu za nelegálne.

Stavať by sa mali aj palestínske domy

Ofranová uviedla, že Izrael sa chystá schváliť aj výstavbu 1 600 palestínskych domov v oblastiach Západného brehu Jordánu, ktoré priamo kontroluje.

Kritici však hovoria, že iniciátorom výstavby sú obyvatelia palestínskych dedín a nie izraelská vláda a že ide o schválenie len zlomku žiadostí o stavebné povolenia, ktoré Palestínčania roky predkladajú.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie