• Dnes je: Nedeľa 25. februára 2024 meniny má Frederik(a)

Ivan Korčok oznámil, či bude kandidovať v prezidentských voľbách (foto)

Ivan Korčok oznámil, či bude kandidovať v prezidentských voľbách (foto)

Ivan Korčok o svojej kandidatúre na prezidenta.

30.8.2023 (SITA.sk) - Bývalý minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok sa v prezidentských voľbách v roku 2024 bude uchádzať o post hlavy štátu ako občiansky kandidát. Informoval o tom v stredu na tlačovej besede v Banskej Bystrici.

Tridsaťročné skúsenosti

Ako uviedol, od tohto momentu sa bude sústrediť na zozbieranie 15-tisíc podpisov. „Mojím hlavným cieľom a ambíciou je pomôcť Slovensku. V prípade, že uspejem, budem sa snažiť niesť spoluzodpovednosť za to, ako naša krajina napreduje a aká bude jej budúcnosť. Nie je mi to ľahostajné,“ uviedol Korčok.

Chce tiež využiť svoje 30-ročné skúsenosti zo služby Slovensku, ako aj svoje skúsenosti z politiky. „Chcem ponúknuť nadstraníckosť a zároveň chcem ponúkať občanom SR jasné postoje k tomu, ako by sa život v našej krajine mal vyvíjať, jasné postoje k tomu, čo treba urobiť, aby sa v krajine žilo lepšie. Je najdôležitejšie urobiť všetko pre to, aby sa na Slovensku žilo lepšie a predpokladom je fungujúci štát a dobré a kvalitné služby, ktoré štát poskytuje občanom,“ povedal Korčok.

Kampaňovať ešte nezačne

Podľa exministra diplomacie je potrebné, aby sa Slovensko vymanilo zo stagnácie. Ako ďalej uviedol, vo svojej kampani chce hovoriť aj o hodnotách, ktoré sú ukotvené v ústave, ale aj o hodnotách, akými je napríklad vlastenectvo.

Korčok ubezpečil verejnosť, že si uvedomuje, v akom politickom kontexte ohlasuje svoju kandidatúru. „Sme mesiac pred parlamentnými voľbami. Chcem podčiarknuť, že od tohto momentu nevstupujem do prezidentskej kampane, pretože v popredí je vrcholiaca kampaň politických strán,“ doplnil Korčok s tým, že od tejto kampane sa bude držať bokom.

Oddanosť a vernosť Slovensku

Pre svoju kampaň sa bude Korčok uchádzať o finančnú podporu a príspevky. „Mojimi hodnotami sú oddanosť a vernosť Slovenskej republike, princípy právneho štátu, tolerancia, rešpekt voči všetkým demokratickým názorovým prúdom a menšinám žijúcim v našej krajine,“ vyhlásil Korčok na svojej domovskej stránke s tým, že sa hlási k odkazu novembra 1989.

Súčasne však napísal, že nesľubuje nič, čo nemôže splniť. To, čo však sľubuje je, že urobí všetko, čo je v možnostiach a kompetenciách prezidenta, aby sa život na Slovensku zlepšil a aby sa prekonalo zaostávanie Slovenska.

„Toto je základnou podmienkou, aby mladá generácia spájala svoju budúcnosť so Slovenskom, nehľadala lepší život mimo našej krajiny a v duchu solidarity sme boli schopní poskytnúť cielenú a udržateľnú pomoc sociálne slabším a najmä tým, ktorí sú bez vlastného pričinenia na ňu odkázaní,“ vysvetlil Korčok.

Je súčasne aj toho názoru, že členstvo v NATO a EÚ neohrozuje suverenitu Slovenska a bilanciu členstva vníma ako pozitívnu. Ako výzvu vidí efektívnejšie využitie členstva v EÚ. „EÚ nie je ani nekritizovateľná ani dokonalá, ale členstvo v nej nemá alternatívu,“ doplnil Korčok.

Slovensko podľa exministra diplomacie potrebuje dobudovať štátnosť a upevniť demokratické inštitúcie, aby občania znovu získali dôveru v štát. Ako Korčok ďalej napísal, je potrebné prekonávať bariéry medzi názorovými tábormi a chce dopomôcť tomu, aby sa konzervatívci a liberáli, kresťanskí a sociálni demokrati, pravičiari či ľavičiari začali rozprávať medzi sebou, nielen o sebe.

Čaputová do súboja o palác nejde

Korčok bol od roku 2020 do 13. septembra 2022 ministrom zahraničných vecí, nominovala ho strana Sloboda a Solidarita. Pôsobil tiež ako veľvyslanec Slovenska v USA, bol tiež veľvyslancom v Nemecku, radcom a Chargé d’affaires na veľvyslanectve vo Švajčiarsku. V rokoch 2009 – 2015 bol stálym predstaviteľom Slovenska pri Európskej únii.

Bývalý šéf rezortu diplomacie informoval verejnosť o zvažovaní svojej kandidatúry 21. júla, a to niekoľko hodín po tom, čo súčasná prezidentka Zuzana Čaputová oznámila, že v budúcoročných prezidentských voľbách nebude kandidovať. Ako sa Korčok v júli vyjadril, je si vedomý toho, že je v spoločnosti dopyt po zachovaní vysokej miery dôvery voči úradu hlavy štátu.

„Zdieľam spôsob výkonu mandátu pani prezidentky, to, ako komunikovala a ako reprezentovala Slovenskú republiku,“ vyhlásil Korčok. Prezidentka Čaputová mu nepriamo vyjadrila podporu, keď v diskusii na festivale Pohoda uviedla, že dúfa v jeho kandidatúru.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 25. február 2024

horoskopy na dnes nedelu 25 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Únava vám zabráni nasadiť vyššie tempo. Stretnete niekoho, kto vám bude chcieť pomôcť, ale jeho zisk bude oveľa prevyšovať váš. Porozmýšľajte nad ponúkanou pomocou.

Býk 21.4. - 21.5.

Možno by ste chceli na poslednú chvíľu zmeniť svoje plány. Ak však neurobíte dostatočné bezpečnostné opatrenia musíte rátať s istým rizikom. V jednej záležitosti vás čaká prekvapenie.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes vás zaujme niekto svojimi zaujímavými názormi. Radi by ste sa s ním porozprávali, aby ste sa zbavili svojich pochybností. Nenechajte si nahovoriť niečo, o čom nie ste skalopevne presvedčení.

Rak 22.6. - 22.7.

Konajte cieľavedome a zodpovedne. Nenechajte sa vykoľajiť vlastnou nervozitou. V zamestnaní máte šancu zlepšiť pozíciu, len si nevšímajte pripomienky.
Všetky Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie