• Dnes je: Štvrtok 29. februára 2024 meniny má Radomír

ITAPA Open Talk. NASA v Bratislave: Kam smeruje výskum vesmíru?

ITAPA Open Talk. NASA v Bratislave: Kam smeruje výskum vesmíru?

19.9.2022 (Webnoviny.sk) - Už dnes, 19. septembra 2022 o 18.00 hod si príďte vypočuť unikátnu diskusiu špičkového vedca NASA Brandona Habera, šéfa projektu Dragonfly.

Pripravujú vyslať výskumný dron na Titán!

Diskusiu prináša ITAPA, na pôde Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Jeden z najväčších inžinierskych zázrakov plánuje NASA uskutočniť na mesiaci Titán. Ide o vyslanie dronu, ktorý musí mať vlastnú inteligenciu, dostatočnú energiu a odolnosť v extrémne nehostinnom prostredí. Avšak v zároveň v prostredí, ktorého výskum sľubuje odpovedať na otázky o vzniku života. O tom, ako to dosiahnuť, ale aj o tom, ako funguje NASA a ako kozmický výskum akceleruje inovácie v USA, príde diskutovať Brandon Haber, šéf softvérového programu NASA projektu Dragonfly. Diskusiu bude viesť moderátorka Zuzana Kovačič Hanzelová.

Titán je najväčším mesiacom planéty Saturn. Jediné známe teleso v slnečnej sústave okrem Zeme s atmosférickým cyklom - teda s počasím. Titán má mraky, dážď, rieky a jazerá, skoro ako na Zemi - s tým rozdielom, že na Titáne sa všetko odohráva v extrémne nízkej teplote mínus 180 stupňov Celzia. Atmosféra je dusíková, mraky z metánu a etánu - podobne ako jazerá. Ale stále ide o prostredie, ktoré do značnej miery napodobňuje prostredie na dávnovekej Zemi v počiatkoch jej existencie. Skúmať niečo takéto je snom každého vedca.

Skúmať Titán je však aj inžinierska výzva. Jediná doterajšia sonda, ktorá na Titáne pristála, prežila 90 minút. Prostredie Titánu je totiž extrémne, a zároveň Titán je veľmi ďaleko. Dron preto musí byť veľmi odolný, ale najmä sa musí rozhodovať autonómne. Čas prenosu signálu na Zem bude totiž trvať dva a pol hodiny, čo - okrem iného - znemožňuje jeho online riadenie. Dron sa teda bude navigovať sám, a bude sa aj sám rozhodovať, ako bezpečne pristáť.

O tom, ako zostrojiť a naprogramovať takýto dron, príde v úvode ITAPA OPEN TALK porozprávať Brandon Haber, šéf softvérového programu NASA a projektu Dragonfly. Brandon pracuje na Johns Hopkins University, kde je zodpovedný za vedenie a plánovanie projektu Dragonfly. Predtým pôsobil v Blue Origin ako riaditeľ softvérového inžinierstva pre ich kozmickú loď New Shepard - komerčnú raketu pre suborbitálnu vesmírnu turistiku. Brandon tiež vyvinul softvér pre vesmírne lode NASA Space Shuttle a Orion.

V druhej časti ITAPA OPEN TALK bude pokračovať diskusia o tom, ako môže kozmický výskum akcelerovať špičkový priemysel na Slovensku. Na otázky, ako by mala vyzerať spolupráca medzi vládami, výskumníkmi a súkromným sektorom, budú diskutovať Ľudovít Paulis - štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, ktorý sa významne podieľal na príprave Space week na EXPO Dubaj 2020, Anna Juríková z Oddelenia vesmírnej politiky - vesmírnej kancelárie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a Vladimír Šucha - vedúci Zastúpenia EK na Slovensku.

ITAPA OPEN TALK: Kam smeruje výskum vesmíru? sa uskutoční 19. septembra 2022 o 18:00 - 19:30 hod. v priestoroch Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, Palisády 29, Bratislava, v konferenčnej miestnosti Európskeho domu, vstup cez priestory Európskeho informačného centra.

Kapacita miestnosti je obmedzená, prednosť budú mať zaregistrovaní a tí, ktorí prídu do 10 minút pred začiatkom podujatia. BEZPLATNÁ AKREDITÁCIA

Informačný servis

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Prokurátor vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb v kauze Gorila

prokurator vydal pokyn na opatovne obvinenie piatich zo siedmich osob v kauze gorila

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Alexander Feník vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb, ktorým bolo v kauze Gorila zrušené obvinenie. Uviedol to na utorkovom brífingu na pôde ÚŠP v Pezinku. „Ja som sa stotožnil s väčšinou tých podozrení," povedal.

Dôvod na zrušenie obvinenia siedmim osobám bol podľa neho čisto formálno-procesný. Doplnil, že je potrebné, aby podozrenia voči osobám boli preverené procesne čistým spôsobom. Pokiaľ ide o dve osoby, ktorým by obvinenie nemalo byť vznesené, Feník konštatuje nedostatočný dôkazný stav. „V prípade týchto osôb sa jednalo o podozrenie na porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku," uviedol prokurátor.

Dôvod na zrušenie obvinení

Dôvodom na zrušenie obvinení podľa Feníka konkrétne bolo, že vyšetrovateľka prípadu Martina Babacsová v období rokov 2018 až 2022 pôsobila ako obecná poslankyňa, pričom za výkon funkcie poberala odmenu. V takomto prípade sa jej však podľa prokurátora zo zákona prerušuje výkon funkcie.

Viaceré úkony v rámci vyšetrovania tak budú musieť byť zopakované. Podľa neho však ide v tomto prípade o „relatívne v normálnom čase ukončené vyšetrovanie", pričom by mohlo byť ukončené do roku alebo roku a pol.

Dve rozhodnutia o sťažnostiach

V trestnej veci vyšetrovanej špecializovaným tímom Gorila dozorujúci prokurátor v uplynulých dňoch vydal dve rozhodnutia o sťažnostiach proti vzneseným obvineniam, pričom dve sťažnosti obvinených, týkajúcich sa uznesení o vznesení obvinenia z apríla 2023, zamietol ako nedôvodné, a na podklade ďalších siedmich sťažností napadnuté uznesenie o vznesení obvinenia z novembra 2022 zrušil a vec vrátil na nové konanie a rozhodnutie vyšetrovateľovi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Informovala o tom v pondelok 19. februára hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

Zároveň dozorujúci prokurátor vo vzťahu k podozrivým konaniam, ktoré boli predmetom zrušeného uznesenia, vydal pokyn na ďalší procesný postup za účelom odstránenia nedostatkov formálno-procesného charakteru, pre ktoré dospel k záveru o potrebe zrušenia rozhodnutia vyšetrovateľky,“ uviedla Drobová.

Opätovné vznesenie obvinenia

K zrušeniu jedného z uznesení vyšetrovateľky došlo podľa nej v záujme zamedzenia pochybnosti o procesnej čistote postupu a stavu pri vydaní uznesenia.

Súčasne uložený pokyn smeruje k opätovnému vzneseniu obvinenia (ak tomu nebude brániť zmena v úprave premlčacích dôb v prípade nadobudnutia platnosti a účinnosti aktuálne prejednávanej novely Trestného zákona) proti tým podozrivým, u ktorých to opodstatňuje doposiaľ nazhromaždený dôkazný materiál, za súčasného odstránenia aj menej podstatných nedostatkov formulácie skutkového stavu a cizelácie právnej kvalifikácie,“ vysvetlila hovorkyňa.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila ešte v novembri 2022 finančníka Jaroslava Haščáka, bývalého ministra hospodárska Jirka Malchárka, bývalú predsedníčku výkonného výboru Fondu národného majetku SR Annu Bubeníkovú a ďalšie osoby zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Haščák čelil tiež obvineniu pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Celkovo vo veci obvinili sedem osôb.

Jirko Malchárek a Anna Bubeníková boli okrem založenia zločineckej skupiny stíhaní aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Ďalším obvineným bol bývalý člen výkonného výboru Fondu národného majetku Jozef Jurica. Ten bol tiež obvinený zo založenia zločineckej skupiny, pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Medzi obvinenými figuruje bývalý podpredseda výkonného výboru štátneho Fondu národného majetku z čias vlády SDKÚ Peter Huňor. NAKA ho stíhala okrem založenia zločineckej skupiny aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Obvinení boli aj Vladimír Rigász a Stanislav Reguli pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.


Počasie