• Dnes je: Štvrtok 29. februára 2024 meniny má Radomír

ITAPA EXPO 2022 prinieslo unikátne slovenské technológie a inovácie

ITAPA EXPO 2022 prinieslo unikátne slovenské technológie  a inovácie

V priebehu druhého septembrového víkendu sa v Bratislave na Námestí M.

21.9.2022 (Webnoviny.sk) - Návštevníci si počas dvoch dní mohli pozrieť nielen najlepšie exponáty, ktoré Slovensko reprezentovali na EXPO DUBAJ 2020, ale aj ďalšie slovenské technologické vychytávky, pódiové diskusie na tému, ako pozdvihnúť inovatívnosť slovenskej ekonomiky či premiéru unikátneho svetového dokumentu Filipa Kuliševa, natočeného dronom. Nechýbal atraktívny sprievodný program pre študentov, ich potenciálnych zamestnávateľov, ako aj rodiny s deťmi.

Vrcholom pódiového programu bol trojhodinový blok Od Dubaja k Dunaju, ktorý predstavil prípravu aj úspechy slovenského pavilónu na EXPO 2020 v Dubaji. Tisíce návštevníkov si pozrelo špičkové exponáty z dielne pokrokových slovenských firiem, ale zažili na vlastné oči aj kúsok z atmosféry svetového EXPO v Dubaji. Ako sa pripravovalo Andy Warhol’s Bistro – jedna z najlepších reštaurácií spomedzi reprezentujúcich takmer 200 krajín celého sveta, za ktorou stojí gastromanažér Karol Szász, skvelé filmové prezentácie o krásach Slovenska v podaní Slovakia Travel, ale aj slovenský folklór, viaceré slovenské start-upy a najzaujímavejšie exponáty – slovenskú premiéru dizajnového konceptu športového vodíkového auta MH2 z dielne Matadoru, vodíkový autobus s pohonom z TUKE, vírnik NISUS z Topoľčian, ultraľahké lietadlo Viper z Prešova, letecký simulátor VRM z Trenčína, robotický pes, eLagoon, či rastúce bicykle Sharvan.

"ITAPA EXPO 2022 vzniklo s cieľom ukázať najnovšie slovenské inovácie a predstaviť inšpiratívnych ľudí, ktorí posúvajú Slovensko vpred. Chceme širokej verejnosti ponúknuť to najlepšie, čo vieme ako krajina vytvoriť, a zároveň radi podporíme auru oceňovania úspechu v našej spoločnosti. Aj našich vlastných úspechov, lebo ako národ máme veľké rezervy v sebadôvere. Priblížme sa úspešným malým krajinám, ktoré veria vo vlastné schopnosti, a aj vďaka tomu sa dostali na špicu inovatívnych krajín. Naša expozícia na EXPO DUBAJ 2020 bola google komunitou ocenená na 4,6 z 5 hviezdičiek, a vynikajúco tak obstála v spoločnosti najlepších svetových pavilónov. Som rada, že niečo z toho mohli vidieť aj naši ľudia, ktorí necestovali do Dubaja," povedala riaditeľka ITAPA EXPO Dana Kršáková.

ITAPA EXPO svojou prítomnosťou poctil aj myšlienkový líder a organizátor našej expozície v Dubaji Richard Sulík. Ten pripomenul, že to bola skvelá príležitosť pre slovenských podnikateľov na nadviazanie nových kontaktov. Dodal, že jeho favoritom bol okrem vodíkového auta aj vodíkový autobus, ktorý pútal pozornosť rovnako aj na ITAPA EXPO v Bratislave. "Bolo to prvé EXPO v histórii s účasťou všetkých, až 192 krajín sveta. Skvele sme sa tam prezentovali, dali sme príležitosť vyše 200 našim firmám sa prezentovať v Dubaji a som rád, že máme možnosť veľa z Dubaja vidieť aj teraz tu na námestí," dodal R. Sulík.

Štátna tajomníčka ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Ingrid Brocková: "Som rada, že aj ľudia v Bratislave mohli vidieť to, čo sme mali v Dubaji, a podarilo sa to priniesť aj sem na Slovensko na podujatie ITAPA EXPO. Sme v zahraničí pomerne nepoznaná krajina, ale máme sa čím pochváliť, a práve toto EXPO nám dalo príležitosť o sebe dať vedieť viac, dali sme možnosť prezentovať sa slovenským firmám a inovátorom."

Agentúra SARIO urobila 11 podnikateľských misií do Dubaja, na ktorých sa zúčastnilo viac ako 175 slovenských podnikateľov. "Podarilo sa nám pre nich vybaviť viac ako 550 bilaterálnych rokovaní, z ktorých čoskoro očakávame reálne výsledky," uviedol Egon Zorad, obchodný komisár SARIO na expozícii SR na Expo 2020 Dubaj a dodal, že EXPO je fantastická platforma ukázať to, čo doma máme.

Nechýbal ani šéf Slovakia Travel Václav Mika, ktorý spomenul zaujímavé prepojenie krás Slovenska s 1600 minerálnymi prameňmi a 7000 jaskyňami, našej zelene a štyroch ročných období a ich zobrazenie na unikátnej 12-metrovej LED stene od spoločnosti Leyard vyrobenej na Slovensku. "Naša krajina potrebuje jedinú vec – branding. Sme pohostinná krajina plná skvelých autentických ľudí a autentickej prírody," povedal na záver.

František Fečke, riaditeľ spoločnosti Leyard doplnil, že ako jediná firma v Európe vyrábajú takéto obrazovky s nadštandardným rozlíšením a spolupracujú so všetkými významnými televíznymi štúdiami v Európe, ale aj s dizajnovými štúdiami veľkých automobiliek. Ako návštevníkom vysvetlil, najväčšia veda je namiešať tie správne farby. Pre automobilku Ferrari nastavovali tú správnu farbu takmer mesiac.

Na ITAPA EXPO bolo možné vidieť aj vírniky Nisus z topoľčianskej spoločnosti. Jindřich Záhumenský, majiteľ tejto firmy, sa mohol pochváliť, že o ich nevšedný dopravný prostriedok prejavili záujem klienti z celého sveta, vrátane bezpečnostných zložiek z Dubaja.

"Vznik ultraľahkého lietadla Viper bol detským snom ešte môjho otca," uviedol Daniel Tomko zo spoločnosti Tomark. "Vývoj nášho lietadla trval iba dva roky po prvý vzlet a zhruba o tri roky potom sme sa začali venovať komerčnej výrobe lietadiel. Dodnes prešlo viacerými inováciami - má vlastný padák, antikolízny systém, autopilot, navigačné systémy, lieta aj v noci. Jeho dolet je asi 1200 km, dosahuje výšku 5000 m za cca 2,5 hodiny sa ním dostanete do Chorvátska." Medzi ambície lietadiel od Tomarku patrí aj vodíkový pohon.

Bicykle Sharvan boli oficiálnym dopravným prostriedkom na EXPO DUBAJ. "Bicykel Sharvan má tri vlastnosti – rastie, skladá sa a mení farby, v Dubaji slúžili bicykle vo farbách našej trilkolóry – biely, modrý a červený, avšak ľudia si vedia vybrať farbu podľa vlastného výberu," dodal Dušan Manduľák, majiteľ spoločnosti.

Piatok dopoludnia patril na ITAPA EXPO hlavne stredným a vysokým školám, ktoré sú rodiskom nových slovenských inovátorov. Svet robotov predstavil FIRST Global League a tím Hexadron, ktorí návštevníkom umožnili pomenovať ich nového robota, ktorý bude Slovensko reprezentovať na robotických majstrovstvách v Ženeve. Záujem bol aj o model Smart Ekodomu z Cirkevnej spojenej školy zo Sniny alebo vodíkové autíčko od stredoškolákov z Kysuckého Nového mesta.

O to, aby sa nové talenty uplatnili na Slovensku a neodchádzali do zahraničia, sa snažia viaceré štátne inštitúcie, ktoré v panelovej diskusii zastupovala Veronika Gmiterko z MF SR. Ako povedala študentom a ďalším návštevníkom ITAPA EXPO, ich cieľom je prinášať princípy súkromnej sféry do štátnej správy a uviedla inovácie, ktoré na ministerstve zavádzajú: "Už dlho spolupracujeme s FIT STU a ďalšími slovenskými vysokými školami, kde hľadáme nové talenty. Nemusia to byť ľudia len s vedomosťami, hľadáme ľudí so zápalom, ktorí chcú seba aj svoju krajinu niekam posunúť," povedala Veronika Gmiterko.

O prepojení vedy, vzdelávania a praxe diskutovali aj zástupcovia vysokých škôl – prorektor pre vzdelávanie Technickej univerzity v Košiciach Ervín Lumnitzer, Pavol Rafajdus, prorektor pre vedu a výskum zo Žilinskej univerzity a štátny tajomník Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Dušan Velič: "Treba zvýšiť štatút a peniaze vede, treba hľadať talenty u nás, ale potrebujeme kvalitné vzdelávanie pre všetkých. Náš vzdelávací systém nie je robený pre talenty, tie si nájdu cesty samy, talenty sú pre nás inovačná cesta," povedal Velič a dodal, že treba zvládnuť tzv. inovačný trojuholník: prepojiť školy (ZŠ, SŠ, aj VŠ), výskumné inštitúcie (ako SAV, ale aj súkromné inštitúcie) a potom priemysel, biznis a služby. "Potrebujeme efektívne prepojiť tieto 3 zložky tak, aby sa mladí ľudia chceli vracať na Slovensko, a tu žiť a pracovať," dodal Velič.

Diskusia bola aj o inovačnom potenciáli Slovenska, kde sa spolu stretli Vladimír Šucha zo zastúpenia EK na Slovensku, Michaela Kršková z Úradu vlády a generálny riaditeľ Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry SR Peter Blaškovitš. M. Kršková zdôraznila, že na Slovensku chýba spoločenská dôvera medzi partnermi, aj voči štátu a práve sekcia inovácií ÚV sa snaží vybudovať stratégiu inovácií, aby to tu fungovalo. "Slovensko má veľmi veľký a dobrý inovačný potenciál, len v ľuďoch treba budovať odvahu do inovácií ísť," zdôrazňuje P. Blaškovitš. Dodal, že je to hlavne parketa súkromného sektora - prichádzať s reálnymi nápadmi a inováciami a štát by ich v tom mal podporiť.

V ďalších diskusiách si návštevníci ITAPA EXPO vypočuli aj Lenku Petrákovú, uznávanú slovenskú architektku, ktorá pracuje v slávnom ateliéri Zaha Hadid Architects v Londýne a je autorkou futuristického projektu na čistenie oceánov od plastov The 8th Continent. Piatkový večer mal oficiálnu slovenskú premiéru nevšedný dokumentárny film Filipa Kuliševa Amazing Planet, ktorý bol tvorený novými technológiami – hlavne zábermi z dronu po celom svete.

V druhý festivalový deň počas víkendu lákali návštevníkom najmä stánky s atrakciami pre deti - zážitkové centrum Aurélium či 3D tlač z dielne CVTI, automobilové preteky v stánku Matadoru, kreslenie za pomoci umelej inteligencie v stánku žive.sk, robotická ZOO s množstvom robotov, či inovácie od Telekomu. V stánku SPP, dodávateľa energií, ktorý sa snaží ísť stále viac čistou ekologickou cestou, si mohli návštevníci pozrieť celý ekosystém nabíjania elektromobilov - od premeny energie zo slnka na čistú elektrinu a jej následné použitie cez wallbox priamo na nabíjanie elektrického auta. "Pre účastníkov sme pripravili aj zaujímavú debatu o vesmírnom odpade a kvantovej fyzike," dodala Ivana Zelizňáková, šéfka marketingu SPP.

V zaujímavej diskusii o našom regióne sa stretli primátor Bratislavy Matúš Vallo a župan BSK Juraj Droba. Diskutovali o tom, ako moderné digitálne služby zlepšujú život v mestách, a o výhodách udržateľnej mobility, nielen pre Bratislavu. Medzi inými sa v Bratislave prvýkrát v histórii zaviedla pozícia šéfky inovácii, ktorou je Petra Dzurovčinová. "Sme prvá samospráva, kde sa vyše 75 % obyvateľov registruje do parkovacej politiky online. Stačí, keď ľudia uvedú svoje rodné číslo a značku auta a 5 prepojených registrov už o nich vie všetko," povedal primátor Vallo. Novú webstránku mesta si už urobil magistrát na otvorených dátach sám, s malou externou pomocou a dnes by ju vedel ponúknuť aj iným samosprávam.

Rôznymi inováciami na úrovni kraja sa pochválil aj župan BSK Juraj Droba: "Spomeniem napríklad budovanie inteligentných križovatiek s meraním dopravy, senzormi a kamerami či rekonštrukciu pamiatok s využitím najnovších technológii. Plánujeme tiež ďalšie inovácie ako náramky pre seniorov pre detegovanie ich bezpečia, či premenu škôl na smart školy, ktorú už postupne aj robíme."

Záujem o nové formy dopravy, ale aj samotnej formy pohonu, bol enormný. Bolo to možné vnímať aj bohatou účasťou v stánku SPP, SIEA, KIA a tiež reakciami v diskusiách venovaných energetickej efektivite a praktickým radám, ako sa dá energiami v tejto dobe efektívne šetriť.

Na ITAPA EXPO 2022 sa zúčastnilo 1 500 študentov z vyše 15 škôl z celého Slovenska, a počas dvoch dní sa na slovenské inovácie, technológie a start-upy prišlo pozrieť zhruba 20 tisíc návštevníkov.

Informačný servis

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Prokurátor vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb v kauze Gorila

prokurator vydal pokyn na opatovne obvinenie piatich zo siedmich osob v kauze gorila

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Alexander Feník vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb, ktorým bolo v kauze Gorila zrušené obvinenie. Uviedol to na utorkovom brífingu na pôde ÚŠP v Pezinku. „Ja som sa stotožnil s väčšinou tých podozrení," povedal.

Dôvod na zrušenie obvinenia siedmim osobám bol podľa neho čisto formálno-procesný. Doplnil, že je potrebné, aby podozrenia voči osobám boli preverené procesne čistým spôsobom. Pokiaľ ide o dve osoby, ktorým by obvinenie nemalo byť vznesené, Feník konštatuje nedostatočný dôkazný stav. „V prípade týchto osôb sa jednalo o podozrenie na porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku," uviedol prokurátor.

Dôvod na zrušenie obvinení

Dôvodom na zrušenie obvinení podľa Feníka konkrétne bolo, že vyšetrovateľka prípadu Martina Babacsová v období rokov 2018 až 2022 pôsobila ako obecná poslankyňa, pričom za výkon funkcie poberala odmenu. V takomto prípade sa jej však podľa prokurátora zo zákona prerušuje výkon funkcie.

Viaceré úkony v rámci vyšetrovania tak budú musieť byť zopakované. Podľa neho však ide v tomto prípade o „relatívne v normálnom čase ukončené vyšetrovanie", pričom by mohlo byť ukončené do roku alebo roku a pol.

Dve rozhodnutia o sťažnostiach

V trestnej veci vyšetrovanej špecializovaným tímom Gorila dozorujúci prokurátor v uplynulých dňoch vydal dve rozhodnutia o sťažnostiach proti vzneseným obvineniam, pričom dve sťažnosti obvinených, týkajúcich sa uznesení o vznesení obvinenia z apríla 2023, zamietol ako nedôvodné, a na podklade ďalších siedmich sťažností napadnuté uznesenie o vznesení obvinenia z novembra 2022 zrušil a vec vrátil na nové konanie a rozhodnutie vyšetrovateľovi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Informovala o tom v pondelok 19. februára hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

Zároveň dozorujúci prokurátor vo vzťahu k podozrivým konaniam, ktoré boli predmetom zrušeného uznesenia, vydal pokyn na ďalší procesný postup za účelom odstránenia nedostatkov formálno-procesného charakteru, pre ktoré dospel k záveru o potrebe zrušenia rozhodnutia vyšetrovateľky,“ uviedla Drobová.

Opätovné vznesenie obvinenia

K zrušeniu jedného z uznesení vyšetrovateľky došlo podľa nej v záujme zamedzenia pochybnosti o procesnej čistote postupu a stavu pri vydaní uznesenia.

Súčasne uložený pokyn smeruje k opätovnému vzneseniu obvinenia (ak tomu nebude brániť zmena v úprave premlčacích dôb v prípade nadobudnutia platnosti a účinnosti aktuálne prejednávanej novely Trestného zákona) proti tým podozrivým, u ktorých to opodstatňuje doposiaľ nazhromaždený dôkazný materiál, za súčasného odstránenia aj menej podstatných nedostatkov formulácie skutkového stavu a cizelácie právnej kvalifikácie,“ vysvetlila hovorkyňa.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila ešte v novembri 2022 finančníka Jaroslava Haščáka, bývalého ministra hospodárska Jirka Malchárka, bývalú predsedníčku výkonného výboru Fondu národného majetku SR Annu Bubeníkovú a ďalšie osoby zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Haščák čelil tiež obvineniu pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Celkovo vo veci obvinili sedem osôb.

Jirko Malchárek a Anna Bubeníková boli okrem založenia zločineckej skupiny stíhaní aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Ďalším obvineným bol bývalý člen výkonného výboru Fondu národného majetku Jozef Jurica. Ten bol tiež obvinený zo založenia zločineckej skupiny, pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Medzi obvinenými figuruje bývalý podpredseda výkonného výboru štátneho Fondu národného majetku z čias vlády SDKÚ Peter Huňor. NAKA ho stíhala okrem založenia zločineckej skupiny aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Obvinení boli aj Vladimír Rigász a Stanislav Reguli pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.


Počasie