• Dnes je: Sobota 02. decembra 2023 meniny má Bibiána

Írsko ako prvá krajina na svete zavedie na alkoholických nápojoch zdravotné varovania o riziku rakoviny

Írsko ako prvá krajina na svete zavedie na alkoholických nápojoch zdravotné varovania o riziku rakoviny

Jeden z najostrejších útokov voči írskym pravidlám prišiel od európskych vinárov, ktorí označovanie zdravotnými varovaniami, že konzumácia vína môže zvýšiť riziko rakoviny, za nepreukázané a nerozumné.

22.5.2023 (SITA.sk) - Írsko sa stane prvou krajinou na svete, ktorá bude vyžadovať, aby mali alkoholické nápoje zdravotné varovania, že môžu potenciálne spôsobiť rakovinu. Minister zdravotníctva Stephen Donnelly v pondelok podpísal príslušné nariadenie o verejnom zdraví a potvrdil tak, že pravidlá vstúpia do platnosti v máji 2026. Informuje o tom spravodajský portál Politico.

Predpisy budú platiť na všetkých miestach, kde sa predávajú alkoholické nápoje. To znamená nové označenie na každej fľaši a plechovke na maloobchodných regáloch a v krčmách aj na značkách za barom.

Jedinečný obal pre írsky trh

Írsko podniklo kroky po tom, čo jeho plány podporili Európska únia (EÚ) a Svetová obchodná organizácia (WTO), ktoré čelili sťažnostiam od vinárov, pivovarníkov a liehovarov z celého sveta, ale odmietli zablokovať navrhované opatrenie pre hospodársku súťaž alebo z iných dôvodov.

Hlavná lobistická skupina za sektor s alkoholickými nápojmi Drink Ireland varovala, že prinajmenšom niektorí výrobcovia vína a iných alkoholických nápojov v EÚ pravdepodobne prestanú dodávať maloobchodníkom so sídlom v Írsku, pretože nebudú vyrábať tovar s obalom jedinečným pre írsky trh.

Kritika európskych vinárov

Vyzvali Írsko, aby ustúpilo a počkalo na možný celoeurópsky režim označovania - taký, ktorý by, ako dúfali priemyselní lobisti, vylúčil rakovinu zo zoznamu rizík.

Organizácie občianskej spoločnosti tlačia na Európsku komisiu, aby prišla s návrhom, ktorý bude obsahovať zdravotné informácie na etikete, a nie ako digitálnu alternatívu, ktorú uprednostňuje priemysel.

Obávame sa, že zhromažďovanie údajov ako súčasť prípravy návrhu, vrátane hodnotenia vplyvu, je neprimerane ovplyvnené komerčnými prevádzkovateľmi. Veľmi sa obávame, že tento dôležitý právny predpis neuzrie svetlo sveta pred koncom súčasného mandátu,“ napísali lídri občianskej spoločnosti v liste predsedníčke eurokomisie Ursule von der Leyen a ďalším vysokým predstaviteľom.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Piatok 1. december 2023

horoskopy na dnes piatok 1 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Piatok 1. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Ak chcete meniť beh udalostí, môže sa vám to dnes podariť. Na mieste je však opatrnosť, pretože sa stretnete s veľkým odporom. Pohodlnejšie by bolo do toho sa nepúšťať.

Býk 21.4. - 21.5.

Skôr ako sa rozhodnete pre niečo celkom nové, mali by ste najskôr vyskúšať, čo to spraví na verejnosti. Nemôžete si predsa dovoliť robiť nepodarky.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Najskôr sa snažte pozbierať všetky potrebné argumenty a až potom s nimi vyjdite na verejnosť. Predčasný zásah by ani vám, ani veci nijako nepomohol.

Rak 22.6. - 22.7.

Hoci sa vývoj akcie predbežne zastavil, využite príležitosť a urobte si prehľad o nákladoch a výsledkoch svojho úsilia. Budete sa môcť lepšie pripraviť na ďalšie kroky.Všetky Horoskopy pre Piatok 1. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie