• Dnes je: Nedeľa 27. septembra 2020 meniny má Cyprián

Irán vydal zatykač na Donalda Trumpa, Interpol odmietol spolupracovať

Irán vydal zatykač na Donalda Trumpa, Interpol odmietol spolupracovať

Šéfovi Bieleho domu zatknutie nehrozí.

29.6.2020 (Webnoviny.sk) - Irán vydal zatykač na amerického prezidenta Donalda Trumpa a tri desiatky ďalších osôb údajne zodpovedných za americký útok dronom, ktorý v Bagdade zabil popredného iránskeho generála, a požiadal Interpol, aby mu pomohli v ich zadržaní.

Medzinárodná policajná organizácia neskôr vyhlásila, že žiadosť Iránu nebude brať do úvahy. Šéfovi Bieleho domu tak zatknutie nehrozí.

Žiadosť o zatknutie najvyššieho významu

Iránska štátna tlačová agentúra IRNA informovala, že teheránsky prokurátor Alí Alkasímehr povedal, že Trump a 35 ďalších ľudí, ktorých Irán viní z účasti na januárovom útoku, pri ktorom zomrel prominentný generál Kásem Solejmání, čelia obvineniam z "vraždy a terorizmu".

Okrem Trumpa prokurátor ďalšie osoby neidentifikoval a uviedol, že po skončení jeho prezidentského funkčného obdobia budú pokračovať v úsilí o jeho stíhanie. Prokurátor tiež povedal, že v súvislosti s Trumpom a ostatnými osobami Irán požiadal o takzvaný červený zatykač Interpolu, čo predstavuje žiadosť o zatknutie najvyššieho významu.

Propaganda, ktorú neberú vážne

Interpol v reakcii na konanie Iránu vydal stanovisko, v ktorom uviedol, že jeho pravidlá pre zatykače zakazujú "akúkoľvek intervenciu alebo činnosť politickej" povahy. Organizácia "nebude posudzovať žiadosť tohto druhu", uvádza sa v stanovisku.

Osobitný vyslanec USA pre Irán Brian Hook v pondelok počas tlačovej konferencie v Saudskej Arábii správy o zatykačoch zamietol s tým, že je to len propaganda, ktorú nikto neberie vážne.

Viac k téme: prezident usa, zatykač

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie