• Dnes je: Piatok 25. júna 2021 meniny má Tadeáš

Irán údajne uzatvára dohody s USA a Britániou o prepustení väzňov výmenou za uvoľnenie fondov

Irán údajne uzatvára dohody s USA a Britániou o prepustení väzňov výmenou za uvoľnenie fondov

Briti na rozdiel od Američanov tieto správy nepotvrdili, no ani nevyvrátili.

2.5.2021 (Webnoviny.sk) - Irán prepustí väzňov s väzbami na Západ výmenou za miliardy dolárov od Spojených štátov a Veľkej Británie. Informovala o tom v nedeľu iránska štátna televízia.

Nemenovaný iránsky predstaviteľ pre televíziu povedal, že výmena medzi USA a Teheránom zahŕňa prepustenie väzňov výmenou za uvoľnenie zmrazených iránskych fondov vo výške 7 miliárd dolárov (približne 5,8 miliardy eur).

Američania správu popreli

Hovorca amerického ministerstva zahraničia Ned Price okamžite poprel správu iránskej štátnej televízie. „Správy o dosiahnutí dohody o výmene väzňov nie sú pravdivé,“ poznamenal.

Agentúra AP však dodáva, že napriek popieraniu týchto informácií existujú náznaky, že uskutočnenie takejto dohody medzi USA a Iránom môže byť v pláne.

Iránska štátna televízia taktiež informovala, že Teherán údajne dosiahol dohodu s Veľkou Britániou o zaplatení 400 miliónov libier (zhruba 460 miliónov eur) výmenou za prepustenie britsko-iránskej charitatívnej pracovníčky Nazanin Zaghari-Ratcliffe, ktorú v Iráne odsúdili za špionáž.

Právne diskusie stále trvajú

Tá minulý týždeň dostala ďalší rok väzenia. Zaghari-Ratcliffe, ktorá pracovala pre Thomson Reuters Foundation, zatkli v apríli 2016 a obvinili ju z pokusu o zvrhnutie vlády. Odsúdili ju v roku 2017.

Spomenutá suma 400 miliónov libier údajne predstavuje čiastku, ktorú zaplatil zosnulý šáh Muhammad Reza Pahlaví, ktorého vládu ukončila islamská revolúcia v roku 1979, za napokon nedoručené tanky Chieftain.

Ministerstvo zahraničia uviedlo, že Spojené kráľovstvo pokračuje „v skúmaní možností riešenia tohto 40 rokov starého prípadu“ a nebude sa zatiaľ bližšie vyjadrovať, pretože stále trvajú právne diskusie.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie