• Dnes je: Piatok 18. júna 2021 meniny má Vratislav(a)

Irán si predvolal nemeckého a francúzskeho veľvyslanca, Brusel odsúdil popravu novinára

Irán si predvolal nemeckého a francúzskeho veľvyslanca, Brusel odsúdil popravu novinára

Rúholláha Zama popravili v sobotu obesením.

13.12.2020 (Webnoviny.sk) - Iránske ministerstvo zahraničia si v nedeľu predvolalo nemeckého veľvyslanca v Teheráne po tom, čo Európska únia odsúdila popravu iránskeho novinára, ktorého práca pomohla podnietiť celoštátne protesty v roku 2017. Informovala o tom štátna tlačová agentúra IRNA. Podľa nej si tiež v tejto súvislosti predvolali francúzskeho veľvyslanca.

Odsúdený na smrť

Štyridsaťsedemročného Zam žil v exile vo Francúzsku, no iránske úrady ho zadržali, keď vlani cestoval do Iraku.

V júni ho odsúdili na smrť, a to za "korupciu na Zemi", čo sa často používa v prípadoch týkajúcich sa špionáže a pokusov o zvrhnutie iránskej vlády.

Nemecké ministerstvo zahraničia v sobotu vyjadrilo šok z okolností, za ktorých Zama odsúdili, aj z jeho "únosu zo zahraničia" a núteného návratu do Iránu.

Barbarský a neprijateľný čin

Francúzsky rezort zahraničia zase vo vyhlásení o poprave uviedol, že je to "barbarský a neprijateľný čin", ktorý je vážnou ranou pre slobodu prejavu v Iráne.

Protesty v roku 2017 vyvolalo zvyšovanie cien, neskôr sa však obrátili proti celej vládnucej triede. Zamova webstránka AmadNews a kanál, ktorý vytvoril v komunikačnej aplikácii Telegram, zverejňovali načasovania protestov a trápne informácie o predstaviteľoch, ktoré priamo napádali iránsku šiitsku teokraciu, približuje agentúra AP. Zam utiekol z Iránu po tom, ako ho neprávom obvinili zo spolupráce so zahraničnou tajnou službou.

Viac k téme: smrť novinára

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie