• Dnes je: Piatok 18. júna 2021 meniny má Vratislav(a)

Irak vydal zatykač na Trumpa, za vraždu generála Solejmáního hrozí trest smrti

Irak vydal zatykač na Trumpa, za vraždu generála Solejmáního hrozí trest smrti

Sudca tak vyhovel sťažnostiam pozostalých z rodiny Abú Mahdího al-Muhandísa, ktorý zahynul so Solejmáním.

7.1.2021 (Webnoviny.sk) - V Iraku vydali zatykač na dosluhujúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa v súvislosti s minuloročným zabitím iránskeho generála a mocného vodcu irackých milícií. Vo štvrtok o tom informovalo tamojšie súdnictvo.

Zatykač vydal sudca bagdadského vyšetrovacieho súdu, ktorý vyšetruje americký nálet na miestne letisko, pri ktorom zahynul vplyvný iránsky generál Kásem Solejmání a popredný líder irackých milícií Abú Mahdí al-Muhandís. Týka sa obvinení z úkladnej vraždy, za ktorú hrozí trest smrti. Naplnenie zatykača je však nepravdepodobné.

Sudca rozhodol o vydaní zatykača po tom, čo "zaznamenal výpovede sťažovateľov z rodiny Abú Mahdího al-Muhandísa", uvádza sa vo vyhlásení Najvyššej súdnej rady. Vyšetrovanie vraždy naďalej pokračuje, dodáva.

Al-Muhandís bol zástupca veliteľa milícií známych ako Ľudové mobilizačné sily, ktoré zastrešujú mnohé milície, vrátane skupín podporovaných Iránom,vytvorené za účelom boja proti extrémistickej skupine Islamský štát. Solejmání viedol elitné jednotky Kuds iránskych Revolučných gárd.

Zabitie veliteľov zhoršilo napätie medzi Iránom a USA a vyvolalo tiež diplomatickú krízu medzi Washingtonom a Bagdadom.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie