• Dnes je: Pondelok 15. apríla 2024 meniny má Fedor

Inžinierska cena 2022/2023 – Poznáme víťaza najlepšej diplomovej práce

Inžinierska cena 2022/2023 – Poznáme víťaza najlepšej diplomovej práce

Slovenská komora stavebných inžinierov v Bratislave sa opäť po roku stala hostiteľom najlepších diplomových prác fakúlt technických univerzít na Slovensku.

23.2.2024 (SITA.sk) - Slovenská komora stavebných inžinierov v Bratislave sa opäť po roku stala hostiteľom najlepších diplomových prác fakúlt technických univerzít na Slovensku.

Do 12. ročníka celoslovenskej súťaže Inžinierska cena 2022/2023 sa o najlepšiu diplomovú prácu inžinierskeho štúdia uchádzalo 14 študentov, ktorí do súťaže postúpili po fakultných kolách.

Odborná porota vybrala 4 najlepšie diplomové práce, v ktorých hodnotila originálnosť, jedinečnosť a progresívnosť riešenia, tvorivý prístup k riešenému problému a komplexnosť vyjadrenia filozofie riešenia.

Cieľom súťaže je podpora a zvyšovanie kvality diplomových prác a príprava budúcich projektantov na profesionálnu kariéru autorizovaných inžinierov.

"Som rád, že kvalita vzdelávania na technických univerzitách každým rokom rastie a vychovávajú kvalitnú generáciu budúcich autorizovaných inžinierov," vyjadril v príhovore prof. Dipl. -Ing. Dr. Vladimír Benko, PhD., predseda Slovenskej komory stavebných inžinierov (SKSI), ktorá je hlavným zriaďovateľom Inžinierskej ceny.

"Prihlásené práce splnili všetky požiadavky, ktoré vyžadujeme pri preberaní projektového zámeru. Na prácach bolo vidieť entuziazmus a osobný vklad študentov. Porota preto mala náročnú úlohu, aby vybrala prácu, ktorá spomedzi ostatných vyčnieva," zhodnotila prácu poroty jej predsedníčka Ing. Edita Cmarková.

"Našou úlohou je rozostavať Slovensko, a na to potrebujeme prvotriednych odborníkov, šikovný personál, všetkých, ktorí sa na výstavbe podieľajú. Budeme diskutovať s technickými univerzitami, Ministerstvom školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR a budeme hľadať cesty, ako pomôcť a zvýšiť počet kvalitných absolventov. Ďakujem Slovenskej komore stavebných inžinierov, že aj takouto formou podporuje kvalitu vzdelávania na technických univerzitách", vyjadril vo svojom príhovore Ivan Choma, štátny tajomník Ministerstva dopravy Slovenskej republiky.

Predseda Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR, Martin Hypký odovzdal oceneným inžinierom posolstvo: "Ako budúci členovia Slovenskej komory stavebných inžinierov môžete participovať na zmenách, či už legislatívnych alebo odborných. Ste novou generáciou odborníkov, ktorá môže prispieť k rozhodnutiam, ako budú vyzerať naše stavby a naše mestá, a to je dosť dôležitá úloha."

Inžiniersku cenu 2022/2023 za najlepšiu diplomovú prácu získala absolventka Stavebnej fakulty Technickej univerzity v Košiciach Ing. Andrea Hrubovčáková s prácou Využitie BIM modelu pri návrhu obnovy historických budov. Vo svojej práci sa zaoberala reálnym využitím BIM modelu pri obnove historickej stavby. Komplexnosťou mapovania jestvujúcich pamiatkovo chránených budov s využitím progresívnych metód priestorového zobrazenia jestvujúcej stavby. Porota ocenila spracovanie témy z pohľadu obsahu a rozsahu prieskumov a podkladov. Práca mala prienik do realizácie a praktického využitia.

Čestné uznanie (bez udania poradia) dostali Ing. Eseniia Cheresova (Stavebná fakulta, Slovenská technická univerzita v Bratislave) za prácu s názvom Hydraulika a manažment vodných zdrojov, Ing. Dávid Šimon (Stavebná fakulta, Žilinská univerzita v Žiline) za tému diplomovky Mestská plaváreň Dubnica nad Váhom a Ing. Adam Varga (Fakulta elektrotechniky a informatiky, Technická univerzita v Košiciach) za diplomovú prácu Návrh fotovoltického systému pre pokrytie vlastnej spotreby elektrickej energie objektu.

Autori ocenených diplomových prác získali aj finančnú odmenu, za hlavnú cenu 800 € a za čestné uznanie po 400 eur.

Informačný servis

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Hokejisti Nitry postúpili do finále Tipos extraligy, Michalovčania získali bronzové medaily (video)

hokejisti nitry postupili do finale tipos extraligy michalovcania ziskali bronzove medaily video

14.4.2024 (SITA.sk) - Nitrianska hokejová rozprávka bude mať aj finálové pokračovanie.

Až ôsmy tím po základnej časti extraligy vyradil v play-off už tretieho súpera (v predkole Trenčín, vo štvrťfinále Poprad a v semifinále Michalovce) a zahrá si vo finále proti jednému z dvojice Košice - Spišská Nová Ves.

Chcú vyhrať titul

Po bezgólovej prvej tretine vypredané tribúny pod Zoborom v tej druhej rozjasali zámorskí hráči Robert Jackson a Patrick Newell. Michalovce nezlomilo toto dvojgólové manko a v tretej tretine lotyšský líder tímu Kaspars Daugavinš znížil na 1:2. Keď v 56. min Jackson pridal svoj druhý a celkovo tretí gól Nitry, zdalo sa, že o prvom finalistovi je rozhodnuté.

Hostia zo Zemplína však ešte raz zabojovali a do konca riadneho hracieho času Maxwell Newton a Kristofers Bindulis vyrovnali na 3:3. Z predĺženia uplynulo sedem a pol minúty, keď domáci útočník Sebastián Čederle pohotovou strelou po prihrávke Jakuba Lacku stanovil postupovú definitívu pre Nitru.

„Chcel by som priniesť ešte jeden titul do Nitry a teraz sme k nemu blízko. Ktovie, či sa to ešte niekedy v mojej kariére zopakuje. Preto pôjdem do toho naplno a chcem vyhrať titul. Máme sebavedomie, veríme si, že môže zdolať hocikoho a to je dôležité. Dúfam, že nám to vydrží aj vo finále. Dáme do toho všetko," zhodnotil 43-ročný nitriansky kapitán Branislav Mezei vo videu na fejsbukovom profile klubu.

Bronzové Michalovce

Hokejisti HK Nitra sa zatiaľ naposledy predstavili vo finále pred dvoma rokmi, keď nestačili na Slovan Bratislava 2:4 na zápasy. Dosiaľ jediný titul získali v sezóne 2015/2016. Michalovce majú po sobotňajšej prehry koniec sezóny a zároveň istotu zisku bronzových medailí bez ohľadu na výsledok série Košíc so Spišskou Novou Vsou.

Po základnej časti figurovali v tabuľke vyššie ako Spišiaci aj Košičania. Pre Michalovce je to druhý bronz v extraligovej histórii. Prvý získali v sezóne 2020/201 rovnako pod vedením súčasného fínskeho trénera Tomeka Valtonena.


Počasie