• Dnes je: Nedeľa 27. novembra 2022 meniny má Milan

Investičný rating Ruska a Ukrajiny naďalej patrí k najhorším na svete, ekonomiku okupantov výrazne poznačili sankcie

Investičný rating Ruska a Ukrajiny naďalej patrí k najhorším na svete, ekonomiku okupantov výrazne poznačili sankcie

Počas uplynulého pol roka bolo na samotné Rusko uvalených viacero sankčných balíčkov v rôznych oblastiach, ktoré majú čoraz silnejší ekonomický dopad na krajinu.

Negatívnu pozíciu si Rusko aj Ukrajina držia už šesť mesiacov.

Po vpáde ruských vojsk na ukrajinské územie a zavedení európskych sankcií na Rusko znížila spoločnosť Dun & Bradstreet krajine rating o jeden celý bod, a to z DB5d na DB6d, a teda z „vysokého rizika“ na „veľmi vysoké riziko“ návratnosti investícií.

Sankcie uvalené na Rusko

Počas uplynulého pol roka bolo na samotné Rusko uvalených viacero sankčných balíčkov v rôznych oblastiach, ktoré majú čoraz silnejší ekonomický dopad na krajinu.

V dôsledku toho zostáva rating krajiny v jednom z najhorších pásiem, keďže ekonomický výhľad krajiny zostáva podľa spoločnosti Dun & Bradstreet značne neistý.


S tamojšími spoločnosťami odmieta obchodovať celý rad subjektov v rámci celého sveta. Ide podľa spoločnosti o najhorší rating Ruska za posledné desaťročie. V rovnako negatívnom pásme sa nachádzajú aj krajiny ako Nigéria, Bielorusko, Libanon, Nicaragua, Myanmar, či Irak.

Rizikové investície

Najhoršiu investičnú klímu, definovanú podľa hodnotenia Dun & Bradstreet ako najvyššie riziko návratnosti investícií DB7, má na svete v súčasnosti päť krajín.

Po invázii na konci februára tohto roka sa k Afganistanu, Líbyi, Sýrii a Jemenu zaradila aj Ukrajina. Dovtedy sa dlhodobo nachádzala v o jeden stupeň vyššom pásme DB6.


Už dávnejšie Dun & Bradstreet informovala, že Ukrajina mala našliapnuté na to stať sa jedným z najvýznamnejších centier globálnych technologických lídrov.


V krajine sídlilo množstvo nadnárodných firiem rôznych veľkostí. Vojna však má na biznis naprieč všetkými sektormi devastačný dopad. Investovanie na Ukrajine tak dnes vykazuje najvyššie politické, makroekonomické, komerčné aj externé riziká.


Najčítanejšia najnovšia správa

Výpovede lekárov strašia Slovákov. Osem z desiatich ľudí má obavy, väčšina však ich rozhodnutie podporuje

vypovede lekarov strasia slovakov osem z desiatich ludi ma obavy vacsina vsak ich rozhodnutie podporuje

Hromadné výpovede lekárov vyvolávajú obavy u 83 % ľudí na Slovensku. Obávajú sa toho, aký vplyv bude mať tento krok na dostupnosť zdravotnej starostlivosti.

Vyplýva to z prieskumu agentúry NMS Market Research Slovakia, ktorý sa uskutočnil v období od 18. do 22. novembra tohto roka na vzorke 1 027 respondentov.

Veľmi veľké obavy priznáva najmä staršia generácia nad 55 rokov.

Lekárov aj tak podporujú

Napriek obavám o dostupnosť zdravotnej starostlivosti takmer polovica obyvateľov Slovenska podporuje lekárov v ich rozhodnutí podať hromadné výpovede. V populácii je o niečo viac tých, ktorí lekárov v ich rozhodnutí podporujú. Ide o 48 % ľudí na Slovensku.


Väčšiu podporu lekárom prejavujú muži, ktorí tvoria 53 % v porovnaní so ženami so 43 %. Naopak, lekári si nenašli podporu u 42 % slovenskej populácie.

Viac ako polovica občanov Slovenska verí v dohodu medzi lekármi a Ministerstvom zdravotníctva SR, konkrétne až 59 %. Pesimistickejšiu časť Slovenska tvorí 21 % populácie. Pätina Slovákov a Sloveniek si netrúfa odhadnúť, ako konflikt dopadne.

Konflikt medzi vládou a LOZ

Kolabujúci zdravotnícky sektor, ktorý vyústil do konfliktu medzi vládou a lekárskymi odborármi, rezonuje v mediálnom priestore už niekoľko týždňov. Len 7 % populácie tvrdí, že nezaregistrovalo hromadné výpovede lekárov, od ktorých sa vyvíja táto krízu. Častejšie sú medzi nimi mladšie generácie ľudí na Slovensku.


Ďalší lekári vypovedali decembrové služby, LOZ to vníma ako nesúhlas na Matovičovu ponuku

Výpoveďami z decembrových služieb reagovali hromadne lekári na celom Slovensku na ponuku na takzvané stabilizačné príspevky pre lekárov ministra financií Igora Matoviča, s ktorou prišiel v stredu 23. novembra.

Ako informuje predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský, podľa LOZ je to jasný prejav nesúhlasu lekárov na mnohomiliónovú nesystémovú ponuku ministra financií.

Pridali sa ďalší

K viac ako 2 100 lekárom vo výpovediach sa pridali ďalší lekári, ktorí masovo vypovedali decembrové služby v nemocniciach.


„V Žilinskej nemocnici vypovedali decembrové služby viaceré oddelenia, konkrétne lekári z ARO, traumatológie, RTG, interného a chirurgie. Obdobná situácia bude po víkende v Košiciach,“ povedal podpredseda LOZ Miroslav Mendel.

Situácia je vážna

V Trnave k dnešnému dňu (piatok 25. novembra) vypovedalo 24 lekárov z decembrových služieb, ešte dramatickejšie je to v bratislavskom Ružinove, kde napríklad na ARO zostali traja lekári. Práve to je najväčším oddelením v nemocnici a pracuje v ňom okolo 50 lekárov.

„V Prešove vypovedali decembrové služby lekári z ortopédie, anesteziológie, pediatri, internisti ale i traumatológovia,“ hovorí podpredseda odborárov a dodáva, že „situácia je veľmi vážna, ale lekári sa chcú dohodnúť s vládou a pracovať v takých podmienkach, v ktorých dokážu poskytovať pacientom adekvátnu zdravotnú starostlivosť“.

Odmietajú polopravdy

LOZ naďalej odmieta stredajšiu ponuku ministra financií Matoviča. Tvrdí, že „od dohody s vládou nás delí 40 miliónov eur, ktoré vraj vláda nemá. Igor Matovič však má na 10-tisícové šeky pre lekárov, ktoré majú stáť rozpočet viac ako 415 miliónov eur,“ povedal Visolajský.


LOZ preto naďalej trvá na rovnakých 8 požiadavkách, ktoré má už vyše rok a pol a snaží sa o dohodu s vládou.

„Odmietame polopravdy, nesystémové 10 tisícové šeky a burcovanie hnevu. Potrebujeme zabezpečiť ľuďom na Slovensku lepší zdravotnícky systém. Nielen za 2 100 lekárov, ale už za ďalších lekárov, ktorí sa k nám masovo pridávajú, vyzývame vládu, aby jej predstavitelia nevyhadzovali štátne stámilióny na nezmyselné nápady, ale aby sa vrátili z tlačoviek k rokovaciemu stolu, kde môžeme dospieť k čo najskoršej dohode,“ vyzval vládu na upokojenie situácie a dohodu Visolajský.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie