• Dnes je: Sobota 23. septembra 2023 meniny má Zdenka

Investičný rating Ruska a Ukrajiny naďalej patrí k najhorším na svete, ekonomiku okupantov výrazne poznačili sankcie

Investičný rating Ruska a Ukrajiny naďalej patrí k najhorším na svete, ekonomiku okupantov výrazne poznačili sankcie

Počas uplynulého pol roka bolo na samotné Rusko uvalených viacero sankčných balíčkov v rôznych oblastiach, ktoré majú čoraz silnejší ekonomický dopad na krajinu.

Negatívnu pozíciu si Rusko aj Ukrajina držia už šesť mesiacov.

Po vpáde ruských vojsk na ukrajinské územie a zavedení európskych sankcií na Rusko znížila spoločnosť Dun & Bradstreet krajine rating o jeden celý bod, a to z DB5d na DB6d, a teda z „vysokého rizika“ na „veľmi vysoké riziko“ návratnosti investícií.

Sankcie uvalené na Rusko

Počas uplynulého pol roka bolo na samotné Rusko uvalených viacero sankčných balíčkov v rôznych oblastiach, ktoré majú čoraz silnejší ekonomický dopad na krajinu.

V dôsledku toho zostáva rating krajiny v jednom z najhorších pásiem, keďže ekonomický výhľad krajiny zostáva podľa spoločnosti Dun & Bradstreet značne neistý.


S tamojšími spoločnosťami odmieta obchodovať celý rad subjektov v rámci celého sveta. Ide podľa spoločnosti o najhorší rating Ruska za posledné desaťročie. V rovnako negatívnom pásme sa nachádzajú aj krajiny ako Nigéria, Bielorusko, Libanon, Nicaragua, Myanmar, či Irak.

Rizikové investície

Najhoršiu investičnú klímu, definovanú podľa hodnotenia Dun & Bradstreet ako najvyššie riziko návratnosti investícií DB7, má na svete v súčasnosti päť krajín.

Po invázii na konci februára tohto roka sa k Afganistanu, Líbyi, Sýrii a Jemenu zaradila aj Ukrajina. Dovtedy sa dlhodobo nachádzala v o jeden stupeň vyššom pásme DB6.


Už dávnejšie Dun & Bradstreet informovala, že Ukrajina mala našliapnuté na to stať sa jedným z najvýznamnejších centier globálnych technologických lídrov.


V krajine sídlilo množstvo nadnárodných firiem rôznych veľkostí. Vojna však má na biznis naprieč všetkými sektormi devastačný dopad. Investovanie na Ukrajine tak dnes vykazuje najvyššie politické, makroekonomické, komerčné aj externé riziká.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Sociálna poisťovňa začne ľuďom zasielať dôchodkovú prognózu, závisieť bude od veku poistenca

socialna poistovna zacne ludom zasielat dochodkovu prognozu zavisiet bude od veku poistenca

Sociálna poisťovňa bude od roku 2026 zasielať poistencovi dôchodkovú prognózu, teda informáciu o jeho predpokladaných dôchodkových nárokoch.

Pripravovaný návrh vyhlášky

Ministerstvo práce a sociálnych vecí už pripravuje návrh vyhlášky, ktorou sa stanoví vzor dôchodkovej prognózy a podrobnosti o jej obsahu. Vyhláškou sa má stanoviť aj spôsob určenia predpokladaného dôchodkového veku poistenca a parametre, predpoklady a pravidlá na určenie zákonom vymedzených prognóz dôchodkových nárokov poistenca a na určenie vplyvu inflácie na tieto prognózy.

„Cieľom návrhu vyhlášky je preto vytvorenie jednotného dokumentu obsahujúceho informácie, ktoré majú uľahčiť porozumenie nárokom z povinného dôchodkového systému, prípadne stavu a hodnote úspor v starobnom dôchodkovom sporení,“ uviedlo ministerstvo.

Prognóza závisiaca od veku poistenca

Penzijnú prognózu poisťovňa sprístupní do 31. mája kalendárneho roka na elektronickom účte poistenca. Sociálna poisťovňa však bude povinná zaslať poistencovi dôchodkovú prognózu aj poštou.

Periodicita zasielania dôchodkovej prognózy bude závisieť od veku poistenca. Ak má poistenec viac ako 18 rokov a menej ako 50 rokov a bol dôchodkovo poistený aspoň jeden deň, dôchodkovú prognózu bude dostávať každých päť rokov. Ak má poistenec viac ako 50 rokov, bude penzijnú prognózu dostávať každý rok.

Tri scenáre

Dôchodková prognóza bude obsahovať základnú a alternatívnu prognózu výšky starobného dôchodku, získané obdobie dôchodkového poistenia a premenné, od ktorých je výška jeho budúceho dôchodku závislá, ako aj dôchodkový vek poistenca. Základná prognóza dôchodku má obsahovať tri scenáre, ktoré by sa mali odvíjať od predpokladaného vývoja parametrov ovplyvňujúcich výšku starobnej penzie.

Alternatívna prognóza má zohľadňovať zmeny faktorov, na ktoré má mať vplyv aj samotný poistenec, napríklad zvýšenie vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby, získanie dôchodkového poistenia, či účasť v druhom dôchodkovom pilieri. Dôchodková prognóza bude obsahovať aj informáciu o vplyve inflácie na výšku budúceho dôchodku.


Počasie