• Dnes je: Štvrtok 28. októbra 2021 meniny má Dobromila, Kevin

Interpol eviduje v databáze nezvestných desiatky Slovákov, medzi nimi sú deti aj novinár

Interpol eviduje v databáze nezvestných desiatky Slovákov, medzi nimi sú deti aj novinár

Nezvestné osoby evidujú v rámci „žltých obežníkov".

7.8.2021 (Webnoviny.sk) - Medzinárodná policajná organizácia Interpol momentálne eviduje vo svojich databázach 50 nezvestných osôb zo Slovenska. Vyplýva to z informácií na internetovej stránke organizácie.

Na rozdiel od osôb hľadaných pre závažnú trestnú činnosť, ktoré sú evidované v rámci takzvaných „červených obežníkov", sa nezvestné osoby evidujú v rámci „žltých obežníkov".

Najznámejší je Matovič

Tie sú podľa Interpolu vydávané za účelom „vypátrania nezvestných osôb, často neplnoletých alebo identifikovania osôb, ktoré nie sú schopné identifikovať sa sami".

Medzi najznámejšie nezvestné osoby v databáze Interpolu patria trnavský podnikateľ Ladislav Matovič nezvestný od roku 2005 alebo novinár Pavol Rýpal, ktorý zmizol v roku 2008. Medzi nezvestnými zo Slovenska sú tiež evidované štyri deti.

Členom sme od 1993

Medzinárodná organizácia kriminálnej polície Interpol funguje od roku 1923. Sídli vo francúzskom Lyone a združuje 190 členských štátov. Spolupracujú v boji proti terorizmu, vojnovým zločinom, organizovanému zločinu, pašovaniu drog, výrobe detskej pornografie alebo korupcii.

Slovenská republika sa členom stala 3. októbra v roku 1993, keď ju prijali na 62. zasadnutí Valného zhromaždenia Interpolu v Arube ako 170. člena.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie