• Dnes je: Utorok 07. decembra 2021 meniny má Ambróz

Intenzívne búrky zvýšili povodňovú aktivitu, najhoršia situácia je na východnom Slovensku

Intenzívne búrky zvýšili povodňovú aktivitu, najhoršia situácia je na východnom Slovensku

Výstraha pred povodňami je aktuálne vyhlásená až v 12 obciach.

17.8.2021 (Webnoviny.sk) - Na viacerých miestach východného Slovenska sa po pondelkových večerných búrkach a intenzívnom daždi zvýšila povodňová aktivita. K šiestim obciam s vyhláseným stupňom povodňovej aktivity po nedeľňajšej búrke pribudli ďalšie.

Ako informoval hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Marián Bocák, v utorok 17. augusta k 9:00 je v súvislosti s hydrologickou situáciou vyhlásená povodňová aktivita v 12 obciach, ale aj na tokoch v okrese Bardejov.

Lejaky rýchlo zdvíhali vodné hladiny

Najvyšší III. stupeň povodňovej aktivity (SPA) je vyhlásený v obciach Zborov, Kurov, Hrabské, Lenartov, Snakov, Gerlachov, Malcov (všetky okres Bardejov), v obci Ľubotín (okres Stará Ľubovňa), ako aj na Hornej Topli v okrese Bardejov.

„V územnom obvode okresu Bardejov prevláda intenzívna búrková činnosť sprevádzaná lejakmi o silnej intenzite. Dochádzalo k prudkým vzostupom vodných hladín na tokoch, ako aj k záplavám povrchovou vodou,“ uviedol Bocák k vyhláseniu III. SPA na Hornej Topli prednostom Okresného úradu v Bardejove, ktorý tak urobil v pondelok o 21:00.

V teréne zasahujú desiatky pracovníkov

Druhý SPA je aktuálne platný v obciach Rokytov, Cigeľka, Tarnov, Zlaté (okres Bardejov) a na tokoch v územnom obvode okresu Bardejov. „Stupne povodňovej aktivity sa môžu počas dňa meniť v závislosti od aktuálnej hydrologickej situácie a priebehu záchranných a zabezpečovacích prác,“ poznamenal Bocák.

Dodal, že v súvislosti s víkendovými povodňami je v postihnutých lokalitách 60 pracovníkov a 35 kusov techniky.

„Správca toku vykonáva bezprostredné zabezpečovacie práce po povodni v lokalitách, kde to hladina vody dovoľuje a zároveň sleduje aktuálnu hydrologickú situáciu. Ide najmä o odstraňovanie nánosov zátaras a pomiestnu stabilizáciu poškodených korýt vodných tokov,“ dodal hovorca SVP.

Plné ruky práce mali aj hasiči

Hasiči v Prešovskom kraji mali v súvislosti s počasím od pondelka 16. augusta do 7:00 utorkového rána celkovo 16 výjazdov. Ako informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Prešove Miroslava Knišová, celkom zasahovalo 46 hasičov a nasadených bolo 20 kusov hasičskej techniky.

Najviac zasiahnuté boli obce v okrese Bardejov, a to Gerlachov, Malcov, Snakov a Hrabské, kde spolu s profesionálnymi hasičmi zasahovali aj dobrovoľné hasičské zbory okolitých obcí.

„Pomoc bola potrebná najmä pri odstraňovaní spadnutých stromov z komunikácií, odčerpávaní vody zo zatopených záhrad, pivníc a suterénov rodinných domov a pri odstraňovaní nečistôt a nánosov bahna z miestnych komunikácií,“ skonštatovala Knišová.

Príslušníci z hasičskej stanice Stará Ľubovňa a Ľubotín zasahovali trikrát, rovnako trikrát zasahovali aj hasiči z Bardejova. Príslušníci HaZZ z Levoče mali štyri výjazdy, po dvakrát zasahovali príslušníci z Vranova nad Topľou a zo Záchrannej brigády Hasičského a záchranného zboru v Humennom. Po jedenom výjazde evidujú príslušníci z hasičskej stanice v Humennom a v Snine.

Viac k téme: burky, počasie, povodne

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie