• Dnes je: Utorok 05. decembra 2023 meniny má Oto

Inšpekcia odhalila nedostatky pri písomných maturitách, nedodržiavanie času testovania či nekorektné správanie administrátora

Inšpekcia odhalila nedostatky pri písomných maturitách, nedodržiavanie času testovania či nekorektné správanie administrátora

Oznam o konaní písomnej časti maturitných skúšok.

Pri písomných maturitách pretrvávajú nedostatky zistené i v predošlých rokoch. Vyplýva to zo zistení Štátnej školskej inšpekcie (ŠŠI), o ktorých informovala na svojej webstránke i v tlačovej správe.

Výrazný rozdiel nebol

Ide napríklad o nedodržanie času začiatku testovania či nezaistenie dôkladnej kontroly dokumentov prevzatých od žiakov. Školy by sa pri realizácií testov a písomných prác, ale aj pri hodnotení úloh s krátkou odpoveďou mali riadiť pokynmi vydanými Národným inštitútom vzdelávania a mládeže (NIVaM).

V aktuálnom školskom roku inšpektori skontrolovali 117 stredných škôl – 77 stredných odborných škôl (SOŠ) a 40 gymnázií. Viac ako 81 percent kontrolovaných škôl bolo s vyučovacím jazykom slovenským.


„Pri kontrole sa nezistil výrazný rozdiel v pomere výskytu nedostatkov medzi SOŠ (10 % škôl) a gymnáziami (7,5 % škôl). V niektorých subjektoch boli mnohé nedostatky kumulované,“ uvádza ŠŠI na svojej webstránke. Písomné maturity sa konali 14. až 17. marca.

Zistené nedostatky

Medzi nedostatkami, ktoré inšpekcia odhalila, bolo i nezaistenie informovanosti žiakov o maturitnej skúške, a to zverejnením kópií ukážok vyplnených odpoveďových hárkov na viditeľnom a prístupnom mieste, a tiež príslušných pokynov a príloh.


Rovnako bolo zistené aj neprideľovanie administrátorov k jednotlivým skupinám žiakov náhodným výberom. Inšpektori zistili aj „nedodržanie postupnosti pri rozdávaní odpoveďových hárkov a testov žiakom“ či „nedodržanie striedavého rozdania testov s rôznym kódom“.


Medzi nedostatkami bolo aj nedôsledné zadávanie pokynov, ktoré sa týkali práce s testami pri ich administrácii aj pri ich ukončovaní.


Na kontrolovaných školách tiež ŠŠI odhalila nedôslednosť pri kontrole ukončenia práce žiakov po uplynutí času na testy i nedodržanie času na doručenie zadaní do tried.

Odporúčania pre školy

Inšpektori tiež zistili aj nedodržanie pokynov na ukončenie práce pri písomnej forme internej časti maturitnej skúšky, a rovnako aj nekorektné správanie administrátora pre testovaní, a to prekladom výrazov, aj prekladom zadaní písomnej časti do maďarského jazyka.


Štátna školská inšpekcia zosumarizovala niekoľko odporúčaní pre školy. Hlavná školská inšpektorka Alžbeta Štofková Dianovská doplnila, že ďalšie odporúčania sa týkajú žiakov so zdravotným znevýhodnením.

Pre nich by mala byť stanovená minimálna dĺžka prestávky. Pri zverejňovaní zadaní písomných maturít by tiež mali mať určený pomocný dozor.


V skupine, kde je viacero žiakov so zdravotným znevýhodnením s rovnakým predĺžením času, by mal byť začiatok prestávky stanovený na čas, keď test odovzdal posledný žiak zo skupiny.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 5. december 2023

horoskopy na dnes utorok 5 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 5. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Náladu vám len tak ľahko nikto nepokazí. Dokonca sa pustíte iniciatívne do niektorých prác, ktorým sa inokedy radšej vyhýbate. Zároveň to bude pre vás aj relaxácia.

Býk 21.4. - 21.5.

Prichádza obdobie, počas ktorého by ste mali venovať svoje sily rodine a domovu. Ak treba niečo v domácnosti zlepšiť, či prípadne zmeniť bydlisko, je najvyšší čas niečo podniknúť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Mali by ste si vyriešiť nedorozumenie s členmi rodiny. Uvedomte si, že vás potrebujú viac, ako si myslíte. Vo vzduchu visia viaceré otázky, na ktoré by ste mali nájsť odpoveď.

Rak 22.6. - 22.7.

Pravdepodobne dostanete pozvanie od osoby, ktorá sa s vami chce už dlhšie zblížiť. Buďte trpezliví, lebo váš obdivovateľ je veľmi nesmelý.Všetky Horoskopy pre Utorok 5. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie