• Dnes je: Nedeľa 03. decembra 2023 meniny má Oldrich

Iniciatíva „Mali ešte žiť“ žiada parlament, aby dal preveriť zlyhania vlády pri nadúmrtnosti na COVID-19

Iniciatíva „Mali ešte žiť“ žiada parlament, aby dal preveriť zlyhania vlády pri nadúmrtnosti na COVID-19

Iniciatíva vo svojom návrhu uznesenia požaduje, aby parlament zobral petíciu na vedomie a skonštatoval, že je nevyhnutné identifikovať jednotlivé zlyhania orgánov verejnej moci, respektíve konkrétnych zodpovedných osôb.

Iniciatíva „Mali ešte žiť“ požiadala predsedu parlamentu Petra Pellegriniho (Hlas-SD), aby na rokovanie Národnej rady SR zaradil bod o požiadavkách petície súvisiacej s manažmentom pandémie COVID-19. Petíciu podpísalo od apríla tohto roka 40-tisíc ľudí.

„Slovensko sa zaradilo medzi krajiny s vysokou úmrtnosťou, pričom podľa odborných odhadov bolo možné lepším manažmentom pandémie zachrániť ďalších 15- až 20-tisíc životov,“ tvrdí iniciatíva.

Treba prešetriť postup kompetentných

Medzi kľúčové požiadavky petície patrí zriadenie dočasnej komisie parlamentu na prešetrenie postupu kompetentných pri riadení pandémie.

„Účelom petície bolo poukázať na zlyhanie orgánov verejnej moci v súvislosti s manažmentom pandémie COVID–19. Cieľom bolo vyzvať poslancov a poslankyne Národnej rady SR, aby sa petíciou zaoberali, prerokovali ju, vyhodnotili jej závery a následne prijali k nej uznesenie,” povedal organizátor petície Rado Baťo.

Obrátiť sa majú aj na Žilinku

Iniciatíva vo svojom návrhu uznesenia požaduje, aby parlament zobral petíciu na vedomie a skonštatoval, že je nevyhnutné identifikovať jednotlivé zlyhania orgánov verejnej moci, respektíve konkrétnych zodpovedných osôb.


Poukazujú pritom na závery štúdie „Nadúmrtnosť na COVID-19 v kontexte rozhodnutí zdravotnej politiky (roky 2020 – 2022)“, podľa ktorej orgány verejnej moci zodpovedné za manažovanie pandémie COVID-19 aj konkrétne osoby v ich vedení mohli svojím konaním spôsobiť viac ako 20 000 odvrátiteľných úmrtí.


Iniciatíva navrhuje, aby parlament požiadal generálneho prokurátora, aby bezodkladne preveril zákonnosť postupu vlády, ministerstiev financií, hospodárstva, vnútra a zdravotníctva a tiež Správy štátnych hmotných rezerv Slovenskej republiky v súvislosti s prijímaním epidemiologických opatrení počas druhej a tretej vlny pandémie.

Preloženie stanoviska a údajov

Taktiež chce, aby minister spravodlivosti, hlavný hygienik a predseda Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou predložili na najbližšiu schôdzu parlamentu spoločné stanovisko k spomínanej štúdii.

Od vedenia zdravotných poisťovní požadujú predloženie údajov ohľadom úmrtí poistencov za obdobie od marca 2020 do februára 2022, ktorí mali kontakt s diagnózou COVID-19 počas troch mesiacov pred svojím úmrtím.


Predseda Správy štátnych hmotných rezerv SR by mal podľa ich návrhu predložiť správu o materiálnej pripravenosti počas pandémie, „a to najmä konkrétny stav štátnych hmotných rezerv za každý kalendárny týždeň v období od rokov 2020 až 2022.“

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Zoroslav Kollár opätovne zdraví Sulíka, tentokrát hovorí o podivnom biznise s ropnými produktami (video)

zoroslav kollar opatovne zdravi sulika tentokrat hovori o podivnom biznise s ropnymi produktami video

3.12.2023 (SITA.sk) - Richard Sulík mal počas svojho ministrovania nastaviť biznis s ropou a ropnými produktmi tak, aby vyhovoval istým firmám. Ide o ropu a ropné produkty, ktoré má štát uskladnené pre prípad núdze.

Podivný biznis s ropnými produktami

Ako ďalej uviedol vo svojom najnovšom videu podnikateľ a právnik Zoroslav Kollár, celý biznis sa točí okolo spoločnosti Zväz pre skladovanie zásob, a.s., v ktorej má malý podiel aj bratislavská rafinéria Slovnaft, ktorá patrí medzi hlavných hráčov pri skladovaní núdzových zásob ropy a ropných produktov.

„Ekonomické výsledky tejto spoločnosti sú priam ohromujúce. Spoločnosť má iba jedného zamestnanca, obrat takmer 20 miliónov eur a zisk 3 milióny eur ročne. Firma snov. Takúto rentabilitu dosahujú iba drogoví díleri a obchodníci s bielym mäsom,“ podotkol Kollár. Podivný biznis sa má podľa Zoroslava Kollára točiť cez štátnu firmu Spoločnosť pre skladovanie, ktorá je jedna zo zakladateľov Agentúry pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov.

Čoskoro končiaca zmluva

„Zväz pre skladovanie zásob si prenajíma od Spoločnosti pre skladovanie jej 70 percent skladovacích kapacít dlhodobo. To znamená, že má absolútny a nerušený monopol. Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov sa tvári, že skladuje ropu a ropné produkty u skladovateľa, ktorý jej ponúka najlepšie podmienky. Nuž, ľahko sa vyhráva verejné obstarávanie, keď je niekto jediný na Slovensku. Dobre vymyslené,“ dodal Zoroslav Kollár, podľa ktorého štátu pre nastavenie takéhoto biznisu vzniká každoročne strata vo výške niekoľkých miliónov eur.

Richarda Sulíka po nástupe do funkcie ministra hospodárstva mali podľa Zoroslava Kollára spriaznení podnikatelia upozorniť, že zmluva medzi Zväzom pre skladovanie zásob a Agentúrou pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov končí v roku 2025.

Zmluva vďaka Sulíkovi

„Takže sa stalo niečo na Slovensku nevídané. Agentúra vyhlásila súťaž na skladovanie ropy a ropných produktov už v roku 2021 a verejné obstarávanie úspešne ukončila v roku 2022. To znamená, tri roky pred uplynutím doby, na ktorú mala zabezpečené skladovanie. Asi by sme ich mali za to pochváliť, ale nie je veľmi za čo. Spoločnosť Zväz pre skladovanie zásob má vďaka kooperácii so štátom monopol, takže verejné obstarávanie malo už vopred jasného víťaza. Vďaka Richardovi Sulíkovi má súkromná firma s jedným zamestnancom zabezpečenú zmluvu na ďalších 15 rokov,“ doplnil Zoroslav Kollár.

Za desať rokov má tak podľa neho Zväz pre skladovanie zásob zabezpečený príjem vo výške takmer 300 miliónov eur. Spoločnosť Zväz pre skladovanie má ešte podľa Zoroslava Kollára zarobiť ďalšie milióny pri výmene starých zásob ropy či ropných produktov.


Počasie