• Dnes je: Streda 18. mája 2022 meniny má Viola

Iniciatíva Cestovný ruch krváca sa cíti byť vypočutá, sektor ešte nie je zachránený

Iniciatíva Cestovný ruch krváca sa cíti byť vypočutá, sektor ešte nie je zachránený

Predstavitelia iniciatívy Cestovný ruch krváca boli na Úrade vlády SR vypočutí. Uviedli to dnes vo svojom stanovisku pre médiá s tým, že prvá a najdôležitejšia požiadavka na otvorenie gastro prevádzok bola splnená.

Čaká ich ešte veľa práce

Prevádzky verejného stravovania budú totiž otvorené od 3. januára budúceho roka v režime OP s 50-percentnou redukciu kapacity. Úrad verejného zdravotníctva SR už v tejto súvislosti vydal potrebnú vyhlášku. Podnikatelia žiadali pôvodne otvoriť pre očkovaných a prekonaných reštaurácie od 18. decembra.

Iniciatíva informovala, že zástupcovia podnikateľov z gastro oblasti sa vo štvrtok 22. decembra zúčastnili na medzirezortnej skupine na úrade vlády za účasti premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO), a tiež ministrov dopravy, zdravotníctva, hospodárstva a financií. „Na ďalšie dve požiadavky, navýšenie pomoci pre cestovných ruch a navýšenie pomoci pre udržateľnosť zamestnanosti v schéme Prvá Pomoc Plus Pus sme dostali jasný prísľub na vyriešenie,“ informovala iniciatíva. Jej predstavitelia sa však zhodujú na tom, že rokovania sa neskončili a v novom roku 2022 ich čaká ešte veľa práce na záchrane celého sektora.

Prezentovali päť požiadaviek

Ešte v pondelok stovky podnikateľov, zástupcov gastro sektora, hotelierov, ale aj ďalší ľudia v rámci iniciatívy Cestovný ruch krváca odovzdali na Úrade vlády SR otvorený list, v ktorom vyzvali politikov, vládu a úrady k dialógu. Ako agentúru SITA informovala Lucia Blašková, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry, prezentovali v ňom aj päť svojich požiadaviek.


Tie predstavili ešte v úvode decembra najprv zástupcovia cestovného ruchu z Popradu a Vysokých Tatier. Okrem troch vyššie spomínaných, žiadajú aj zníženie DPH na 10 percent pre gastro segment od 1. apríla budúceho roka. Chcú tiež jasné pravidlá bez diskriminácie a rovnako naplnenie verejného prísľubu, že vakcína je sloboda. Zástupcovia tohto sektoru z iných regiónov sa do iniciatívy zapojili okrem iného aj vysvietením svojich zatvorených prevádzok na červeno.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie