• Dnes je: Streda 28. februára 2024 meniny má Zlatica

Iniciatíva Catching-up Regions pomohla projektom v troch krajoch, finančná pomoc sa vyšplhala až na 120 miliónov eur

Iniciatíva Catching-up Regions pomohla projektom v troch krajoch, finančná pomoc sa vyšplhala až na 120 miliónov eur

Pomohla konkrétne Prešovskému, Košickému a Banskobystrickému kraju.

28.11.2023 (SITA.sk) - Dokopy 105 projektov v troch krajoch v celkovej hodnote 120 miliónov eur získalo za posledné štyri roky finančnú podporu z fondov Európskej únie v rámci iniciatívy Catching-up Regions (CuRI).

Iniciatívy pomohla trom krajom

Tá pomohla konkrétne Prešovskému, Košickému a Banskobystrickému kraju. Informovala o tom dnes za Európsku komisiu riaditeľka Emma Toledano Laredo z Generálneho riaditeľstva pre regionálnu a mestskú politiku počas tlačovej konferencie vo Vysokých Tatrách, kde sa koná záverečná konferencia k štvrtému ročníku spomínanej iniciatívy.

Tá je zameraná na pomoc dobiehajúcim regiónom na podporu ich rastu a inovácií, odstránenie prekážok pre lepšie využívanie európskych fondov a na zvýšenie prínosu investícií. Na Slovensku sa iniciatíva realizuje vďaka spolupráci Európskej komisie, Svetovej banky, Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a samosprávnych krajov.

Kritická výzva pre Slovensko

„Regionálne rozdiely zostávajú pre Slovensko kritickou výzvou. Naša iniciatíva pomohla prekonať konkrétne prekážky regionálneho rozvoja v troch samosprávnych krajoch a urýchliť prípravu projektov,“ uviedla ďalej Toledano Laredo.

Podľa jej slov sa však pripravujú aj desiatky ďalších projektov. Zásadný význam programu pri znižovaní regionálnych rozdielov a zlepšovaní služieb pre marginalizované komunity, najmä rómske, potvrdila aj riaditeľka Svetovej banky pre krajiny Európskej únie Marina Wes.

Prešovský samosprávny kraj

Najhmatateľnejšími výsledkami sa v rámci Catching-up Regions môže pochváliť Prešovský samosprávny kraj, ktorý vstúpil do iniciatívy ako prvý na Slovensku v roku 2018. Vďaka nej sa mu podarilo vygenerovať projekty v celkovej hodnote 180 miliónov eur.

„Z tohto balíka sa podarilo z eurofondov preinvestovať v rámci končiaceho sa programového obdobia viac ako 70 miliónov eur. Väčšina išla do modernizácie stredného odborného školstva,“ konkretizoval predseda kraja Milan Majerský.

V Poloninách zase vybudovali prvé kilometre cyklookruhu Poloniny Trail a pracuje sa aj na zabezpečení vody a kanalizácie v 28 obciach v Sninskom okrese. „Aktuálne je dokončených 15 projektov v marginalizovaných rómskych komunitách,“ doplnil Majerský.

Projekt sociálnej starostlivosti

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) je súčasťou iniciatívy CuRI od roku 2019. Vďaka nej napríklad modernizuje prístup k službám vo verejnej doprave, rovnako praktické vyučovanie na školách a podporila tiež rozvoj prelomového projektu sociálnej starostlivosti.

„Aktuálne sú pre nás kľúčovými témami zlepšenie dostupnosti a efektívnosti zabezpečovania zdravotnej starostlivosti v kraji, sociálna ekonomika, budovanie inovačného ekosystému a prepájanie priemyslu s organizáciami výskumu a vývoja,“ povedal podpredseda BBSK Mikuláš Pál. Rovnako sa kraj sústreďuje na zlepšovanie kvality stredných škôl a integráciu skupín ohrozených chudobou alebo sociálnym vylúčením.

Rómska menšina v Košickom kraji

Košický samosprávny kraj sa stal súčasťou iniciatívy ako posledný. Za sebou má však niekoľko úspešných projektov v oblasti marginalizovaných rómskych komunít, inovácií, školstva či informačných technológií.

„V Košickom kraji žije rómska menšina až v 221 obciach zo 461 obcí, preto je pomoc z CuRI zameraná na ich integráciu. Spolupracujeme s obcami Vtáčkovce, Vítkovce a Jasov, v ktorých boli zriadené miestne občianske a poriadkové služby. V týchto obciach a v meste Trebišov by mali byť okrem toho vybudované nové materské školy s kapacitou 420 miest,“ ozrejmil predseda kraja Rastislav Trnka.

V rámci iniciatívy tiež župa podľa jeho slov realizuje aj dva projekty na odstránenie nelegálnych skládok. V Jasove ide o historicky najväčšie čistenie skládky na Slovensku, za vyše 5,8 milióna eur tam likvidujú viac ako 16-tisíc ton odpadu. Zrejme najväčším projektom je podľa Trnku vytvorenie Tokajského vzdelávacieho inštitútu vo Viničkách so zameraním na vinohradníctvo.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 28. február 2024

horoskopy na dnes stredu 28 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 28. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Vaši najbližší vás konečne začnú chápať a podporia vaše rozhodnutie. Prežijete večer, ktorý splní všetky vaše predstavy. Niekto vám však bude chýbať.

Býk 21.4. - 21.5.

V tomto prípade vám smola prinesie objav nových netušených spôsobov riešení, ktoré budete vedieť využiť vo svoj prospech.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Ak ste za posledné obdobie niečo pokazili, dnes máte príležitosť všetko napraviť. V dôležitej veci urobíte krok dopredu. Pozor na zlých poradcov.

Rak 22.6. - 22.7.

Planéty ovplyvnia vaše citové záležitosti. Vo vzťahoch s najbližšími ľuďmi sa vyskytnú komplikácie. Mali by ste svojim blízkym objasniť trochu svoj hodnotový systém.
Všetky Horoskopy pre Stredu 28. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie