• Dnes je: Utorok 07. decembra 2021 meniny má Ambróz

Inflácia na Slovensku je najvyššia za desať rokov, v septembri dosiahla až 4,6 percenta

Inflácia na Slovensku je najvyššia za desať rokov, v septembri dosiahla až 4,6 percenta

Rast cien v odbore doprava bol spôsobený novým tohtoročným rekordným medziročným rastom zložky pohonné hmoty o 24,5 %.

Inflácia dosiahla na Slovensku v septembri tohto roka 4,6 %. Ide o najvyššiu hodnotu od novembra 2011.

Vyššie ceny ako v septembri 2020 boli vo všetkých 12 sledovaných odboroch.

Ako ďalej vo štvrtok informoval Štatistický úrad SR, zvyšujúcu sa dynamiku rastu cien naďalej ťahali medziročne vyššie ceny potravín, palív a najnovšie aj rast cien školského stravovania po útlme štátneho financovania obedov v základných školách.

Infláciu zdynamizoval rast cien potravín

Hodnotu inflácie medziročne zdynamizoval rast cien potravín o 4,3 %, čo je najvyššia hodnota od mája 2020. Vysoký rast mali tie potravinové skupiny, ktoré významnejšie zvýšili ceny aj voči predošlému mesiacu, a to ovocie, zelenina a mäso.

Pod medziročný rast inflácie sa výrazne podpísali aj vyššie ceny v odbore reštaurácie a hotely, konkrétne ceny v závodných jedálňach na 32,8 %.

Plyn s elektrinou sú stále lacnejšie

Najväčšia položka v štruktúre výdavkov slovenských domácností, teda bývanie a energie, zvýšili rast cien z augustových 2,2 % na septembrových 2,6 %. Táto hodnota rástla piaty mesiac po sebe najmä vplyvom imputovaného nájomného, do ktorého sa premietajú drahšie stavebné materiály.

Rast cien v rámci tohto odboru tlmil medziročne stále lacnejší plyn aj elektrina.

Rekordný rast cien pohonných hmôt

Rast cien v odbore doprava bol spôsobený novým tohtoročným rekordným medziročným rastom zložky pohonné hmoty o 24,5 %. Infláciu v medziročnom porovnaní takisto už siedmy mesiac po sebe navýšil rast cien tabakových výrobkov po úprave daní a vyššie ceny alkoholických nápojov, hlavne destilátov.


V menšej miere k úrovni inflácie prispeli vyššie ceny vzdelávania, pokračujúci rast cien za noviny, knihy a kancelárske potreby, audiovizuálnu a fotografickú techniku či vyššie ceny za nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domácností.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie