• Dnes je: Utorok 28. novembra 2023 meniny má Henrieta

Inflácia by mala naďalej klesať a od budúceho roka ostane v našich peňaženkách oveľa viac, tvrdí Kažimír

Inflácia by mala naďalej klesať a od budúceho roka ostane v našich peňaženkách oveľa viac, tvrdí Kažimír

Popri týchto relatívne dobrých informáciách však stále pretrvávajú aj riziká, ktoré rast cien môžu opätovne zrýchliť.

Inflácia pokračuje v poklese. Podľa Národnej banky Slovenska (NBS) spomaľovanie rastu cien bude pokračovať ako v tomto roku, tak aj v nasledujúcich dvoch rokoch.

Ako ďalej na stredajšej tlačovej konferencii povedal guvernér NBS Peter Kažimír, pod úroveň desiatich percent by sa mala inflácia dostať ešte v tomto roku, čo je podľa neho pozitívna správa.

Vízia lepšej budúcnosti

Ak by však mal stručne okomentovať ich novú ekonomickú predikciu v porovnaní s tou predošlou z marca, bolo by to konštatovanie „nič nového pod slnkom, všetko po starom“. V zásade sa trendy podľa jeho slov nemenia. Medziročná inflácia by sa ku koncu roka mohla držať niekde pri šiestich, resp. siedmich percentách.

Pod päť percent by mala klesnúť podľa centrálnej banky až v ďalších mesiacoch budúceho roka. Zastaviť by sa tak mal prepad reálnych príjmov.

„A od budúceho roka ostane v peňaženkách našich domácností oveľa viac,“ skonštatoval Kažimír.

Riziko predstavuje viacero odvetví

Popri týchto relatívne dobrých informáciách však stále pretrvávajú aj riziká, ktoré rast cien môžu opätovne zrýchliť. Tou najväčšou neznámou sú podľa Kažimíra regulované ceny energií. Pretože skôr či neskôr bude musieť prísť stret s realitou a zreálnením s cenami na svetových trhoch. Rizikom sú podľa NBS aj ceny potravín, a to aj vzhľadom na situáciu na Ukrajine, či počasie vo svete.

Tento rok o sile rastu slovenskej ekonomiky rozhodnú export a investície. „Na domácu spotrebu sa nemôžeme spoľahnúť. Sporivosť totiž dosahuje historické minimá,“ skonštatoval Kažimír.


Ako doplnil výkonný riaditeľ dočasne poverený riadením úseku meny, štatistiky, výskumu a bankových obchodov Reiner Martin, slovenská ekonomika by v tomto roku mala rásť o 1,4 %. V ďalšom roku by hrubý domáci produkt mal vzrásť o 3,3 % a o rok neskôr o 3,2 %.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 28. november 2023

horoskopy na dnes utorok 28 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 28. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

V práci pôjde všetko ani po masle. Dokážete sa dokonale sústrediť. Využite to na vyriešenie záležitostí, do ktorých ste doteraz nemali odvahu sa pustiť.

Býk 21.4. - 21.5.

Vaša optimistická nálada poteší okolie. Zistíte, že to nie je s vašimi možnosťami také zlé, len sa treba zbaviť predsudkov a skúšať nové spôsoby.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Neberte tragicky, ak budete musieť urobiť niečo, o čo vás požiada partner. Radi by ste si poleňošili, ale zrejme sa vám to len tak ľahko nepodarí. Nechcete iste počúvať výčitky partnera.

Rak 22.6. - 22.7.

Vaše narábanie s financiami nie je práve najhospodárnejšie. Mal by sa vám prihlásiť človek, ktorý vám má čo povedať. Nechajte si dostatok času na rozhovor s ním.Všetky Horoskopy pre Utorok 28. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie