• Dnes je: Piatok 29. septembra 2023 meniny má Michal, Michaela

Inflácia a rastúce úrokové sadzby doľahli na mnohé firmy, rast nahradilo zvyšovanie efektívnosti a znižovanie nákladov

Inflácia a rastúce úrokové sadzby doľahli na mnohé firmy, rast nahradilo zvyšovanie efektívnosti a znižovanie nákladov

Viac ako polovica spoločností je opatrnejšia, pokiaľ ide o ich plány v oblasti pôžičiek a výdavkov.

3.6.2023 (SITA.sk) - Viac ako polovica slovenských podnikov zamerala svoju pozornosť z rastu na vyššiu efektívnosť a úsporu nákladov. Dôvodom je inflácia a rastúce úrokové sadzby. Vyplýva to z Európskeho platobného reportu 2023 od spoločnosti Intrum.

Pre 73 % slovenských firiem je zvyšovanie efektívnosti a znižovanie nákladov strategickou prioritou tohto roka.

Doprava a logistika okresáva najviac

„Podniky vo všetkých oblastiach zápasia s vysokou infláciou, rastúcimi úrokovými sadzbami a krízou životných nákladov. To ich viedlo k tomu, že uprednostnili znižovanie nákladov a odklonili sa od investícií do rastu a inovácií," uviedol výkonný riaditeľ Intrum Slovakia Martin Musil.

Viac ako polovica spoločností je opatrnejšia, pokiaľ ide o ich plány v oblasti pôžičiek a výdavkov a približne rovnaké množstvo označilo infláciu za obmedzujúci faktor, ktorý znižuje ich schopnosť rozvíjať sa.

Z pohľadu ekonomických odvetví sú na Slovensku najopatrnejšie firmy pôsobiace v oblasti dopravy a logistiky, kde až 80 % uprednostňuje stratégiu znižovania nákladov a okresáva výdavky a pôžičky.

Obzvlášť pri zadlžovaní sú opatrné aj podniky vo verejnom sektore a v telekomunikáciách. Na Slovensku tieto odvetvia celkovo hlásia najväčšie obmedzenia svojho rastu v súvislosti s vysokou infláciou a tiež očakávajú najväčší tlak na zvyšovanie miezd zo strany zamestnancov.

Zamestnanci žiadajú vyššie mzdy

Zatiaľ čo sa spoločnosti snažia znižovať náklady, ich zamestnanci ako koneční spotrebitelia tiež čelia rastúcim nákladom. To ich núti požadovať vyššie mzdy.

Päť z desiatich firiem v celej Európe, ako aj na Slovensku priznáva, že sa obáva, ako naplní tieto požiadavky. Náročná situácia je v sektore priemyselnej a chemickej výroby a v oblasti ťažby a nerastných surovín.

Tu potvrdzuje sedem z desiatich slovenských podnikov rastúci tlak a svoje obavy, či dokážu naplniť požiadavky zamestnancov.

„Fakt, že je tu tlak zo strany zamestnancov na zvyšovanie miezd, má aj iné významné dlhodobé dôsledky. Vyššie náklady znamenajú nižšie investície a inovácie, avšak spoločnosti sa nemôžu spoliehať na to, že dodatočné náklady prenesú na spotrebiteľov, pretože tí sa tiež musia vyrovnávať s finančnými ťažkosťami. V aktuálnych podmienkach silnej konkurencie si firmy jednoducho nemôžu dovoliť neustále zvyšovať ceny, pretože by mohli svojich zákazníkov stratiť," uzavrel Musil.

Intrum vydáva European Payment Report na ročnej báze od roku 1998. Report vychádza z prieskumu, ktorý sa uskutočnil paralelne v 29 európskych krajinách v období od novembra 2022 do marca 2023.

Na prieskume sa zúčastnilo 10 556 európskych spoločností pôsobiacich v 15 priemyselných odvetviach. Slovensko svojimi odpoveďami reprezentuje 240 spoločností.

Intrum pôsobí v oblasti kredit manažmentu s priamym zastúpením v 24 krajinách Európy.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Dôchodky sa opäť zvýšia, penzisti si prilepšia o desiatky eur

dochodky sa opat zvysia penzisti si prilepsia o desiatky eur

Poberatelia minimálnych dôchodkov si od októbra druhýkrát v tomto roku prilepšia. Sociálna poisťovňa totiž zvýši sumy minimálneho dôchodku. Jeho základná čiastka za 30 rokov dôchodkového poistenia sa z doterajších 365,70 eura mesačne zvýši na 389,90 eura mesačne.

Zvýšené sumy dôchodkov

Sociálna poisťovňa minimálne penzie zvýši automaticky, poistenci nemusia o nič žiadať a o tejto zmene dostanú rozhodnutie.

Zvýšené sumy dôchodkov dostanú na svoj bankový účet alebo v hotovosti poštou vo svojich obvyklých októbrových výplatných termínoch. Zvýšenie minimálnych dôchodkov sa týka približne 60-tisíc poberateľov penzií.

Zmeny v minimálnych dôchodkoch súvisia so zvýšením súm pomoci v hmotnej núdzi. Hodnota minimálneho dôchodku bola nastavená tak, aby poberateľ dôchodku nebol odkázaný na pomoc v hmotnej núdzi.


Keďže sumy minimálneho dôchodku sa zvýšia, rozšíri sa okruh poberateľov dôchodku, ktorým vznikne nárok na minimálny dôchodok. Nárok na minimálny dôchodok tak vznikne aj niektorým dôchodcom, ktorí ho v súčasnosti nepoberajú.

Základná výška minimálnej penzie


Ak od 1. októbra bude suma ich riadneho súčasného dôchodku nižšia ako nové sumy minimálneho dôchodku, vznikne im nárok na minimálny dôchodok a dôchodok sa bude vyplácať vo zvýšenej sume minimálneho dôchodku. Poberatelia dôchodkov tak dostanú dôchodok, ktorý je pre nich výhodnejší, teda vyšší.

Od júla tohto roka základná výška minimálnej penzie tvorí 1,36-násobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu, od začiatku októbra sa však zvýši na 1,45-násobok sumy životného minima.


Ak osoba získala od 31 do 39 rokov dôchodkového poistenia, od októbra sa jej každý ďalší nadobudnutý rok dôchodkového poistenia nad 30 rokov na výške dôchodku zhodnotí viac.

Za každý rok dôchodkového poistenia od 30 do 39 rokov minimálna penzia stúpne o 2,5 percentuálneho bodu zo sumy životného minima, za každý rok dôchodkového poistenia od 40 rokov do 49 rokov o tri percentuálne body zo životného minima, za každý rok dôchodkového poistenia od 50 rokov do 59 rokov o päť percentuálnych bodov a za 60. a ďalší rok dôchodkového poistenia o 7,5 percentuálneho bodu zo životného minima.


Počasie