• Dnes je: Štvrtok 11. augusta 2022 meniny má Zuzana

Infekcia opičích kiahní sa po Európe rýchlo šíri, za posledné dva týždne sa počet prípadov strojnásobil

Infekcia opičích kiahní sa po Európe rýchlo šíri, za posledné dva týždne sa počet prípadov strojnásobil

Zhruba 10 percent pacientov bolo hospitalizovaných pre liečbu alebo izolovanie a jednu osobu prijali na jednotku intenzívnej starostlivosti. Neboli hlásené žiadne úmrtia.

Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hans Kluge v piatok upozornil, že prípady opičích kiahní v regióne sa za ostatné dva týždne strojnásobili.

Zároveň vyzval štáty, aby zintenzívnili svoje úsilie pre zabezpečenie toho, aby sa predtým zriedkavé ochorenie na kontinente neudomácnilo.

Najviac prípadov evidujú v Európe

„Naliehavé a koordinované opatrenia sú nevyhnutné, ak máme v pretekoch zvrátiť pokračujúce šírenie tejto choroby,“ povedal podľa agentúry AP Kluge.


Podľa údajov amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) dosiaľ zaznamenali v 51 krajinách sveta viac ako 5 000 prípadov opičích kiahní.

Kluge povedal, že prípady v Európe predstavujú zhruba 90 percent z celkového počtu a poznamenal, že prípady identifikovalo 31 krajín v európskom regióne WHO.

Príznaky ochorenia

Dáta, ktoré získala WHO, podľa Klugeho ukazujú, že 99 percent prípadov sú muži a väčšinu z nich predstavovujú muži, ktorí mali sexuálny styk s mužmi.


Malé množstvo prípadov je však aj medzi domácimi kontaktmi pacientov. Väčšina infikovaných hlásila príznaky ako vyrážky, horúčka, únava, bolesti svalov, vracanie a zimnica.


Zhruba 10 percent pacientov bolo hospitalizovaných pre liečbu alebo izolovanie a jednu osobu prijali na jednotku intenzívnej starostlivosti. Neboli hlásené žiadne úmrtia.

Sekvenovanie opičích kiahní

Vedci varujú, že každému, kto je v blízkom fyzickom kontakte s niekým, kto má opičie kiahne, alebo jeho oblečením či posteľnou bielizňou, hrozí infekcia, bez ohľadu na sexuálnu orientáciu.


Predpokladá sa, že zraniteľné skupiny obyvateľstva, ako sú deti a tehotné ženy, sú náchylnejšie na vážny priebeh ochorenia.


Kluge vyzval krajiny, aby zvýšili svoje kapacity na sledovanie a genetické sekvenovanie opičích kiahní, aby bolo možné rýchlo identifikovať prípady a prijať opatrenia na zabránenie ďalšiemu prenosu Obstarávanie vakcín musí podľa jeho slov „uplatňovať princípy spravodlivosti“.


Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie