• Dnes je: Pondelok 27. septembra 2021 meniny má Cyprián

India zakázala používanie čínskych aplikácií, majú poškodzovať suverenitu a obranu štátu

India zakázala používanie čínskych aplikácií, majú poškodzovať suverenitu a obranu štátu

Zákaz sa dotkol celkovo až 59 aplikácií vrátane celosvetovo obľúbenej sociálnej siete TikTok.

30.6.2020 (Webnoviny.sk) - Indická vláda zakázala desiatky aplikácií vyrobených v Číne, pretože podľa nej predstavujú pre krajinu hrozbu. Dané aplikácie "poškodzujú suverenitu a integritu Indie, obranu Indie, bezpečnosť štátu a verejný poriadok," uvádza sa v jej vyhlásení.

Eskalujúce napätie

Zákaz prišiel v čase eskalujúceho napätia medzi Naí Dillí a Pekingom pre spornú hranicu v horskom regióne Ladak, pričom strety si vyžiadali životy najmenej 20 indických vojakov.

Zákaz sa dotkol dovedna 59 aplikácií, vrátane obľúbenej sociálnej siete TikTok, komunikačnej platformy WeChat, mikroblogovacej platformy Weibo či hry Clash of Kings.

Ministerstvo informačných technológií uviedlo, že daný krok podniklo po "mnohých sťažnostiach z rôznych zdrojov" o aplikáciách, ktoré "kradli a neoprávneným spôsobom tajne prenášali používateľské dáta".

Mimoriadne opatrenia

"Kompilovanie týchto dát, ich ťažba a profilovanie prostredníctvom prvkov nepriateľských voči národnej bezpečnosti a obrane Indie, ktoré v konečnom dôsledku zasahujú do suverenity a integrity Indie, sú vecou veľmi hlbokého a bezprostredného záujmu, ktoré si vyžadujú mimoriadne opatrenia," vyhlásil rezort.

Spomínaná aplikácia TikTok, ktorú vlastní firma ByteDance sídliaca v Pekingu, už čelí obvineniam, že má väzby na čínsky štát a posiela dáta používateľov Číne.

Mnohí z jej najväčších kritikov sú v Spojených štátoch amerických, medzi nimi napríklad aj niektorí senátori, ktorí vyzvali na vyšetrovanie spoločnosti. TikTok obvinenia odmieta.

Viac k téme: Čína, IT aplikácie, TikTok, zákaz

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie