• Dnes je: Streda 20. októbra 2021 meniny má Vendelín

Ikea dostala pokutu za sledovanie zamestnancov a klientov, musí zaplatiť milión eur

Ikea dostala pokutu za sledovanie zamestnancov a klientov, musí zaplatiť milión eur

Vyšetrovanie zistilo, že nezákonné sledovanie sa týkalo približne 400 ľudí.

16.6.2021 (Webnoviny.sk) - Francúzsky súd nariadil tamojšej pobočke spoločnosti Ikea zaplatiť pokutu vo výške milión eur z dôvodu nelegálneho sledovania zamestnancov a zákazníkov. Informoval o tom spravodajský portál BBC.

Niekdajší riaditeľ Ikea France Jean-Louis Baillot dostal dvojročný podmienečný trest odňatia slobody a pokutu 50-tisíc eur. Na lavici obžalovaných pred súdom vo Versailles bolo dovedna 15 osôb vrátane popredných pracovníkov spoločnosti. Pre odovzdanie dôverných informácií súdili aj štyroch policajtov.

Sledovanie sa týkalo približne 400 ľudí

Odborová organizácia v roku 2012 nahlásila túto švédsku firmu zameriavajúcu sa na predaj a výrobu nábytku a bytových doplnkov francúzskym orgánom a obvinila ju zo zhromažďovania osobných údajov podvodnými spôsobmi.

Odbory tvrdili, že Ikea France zaplatila za získanie prístupu k policajným spisom, ktoré obsahovali informácie o mnohých jednotlivcoch, najmä o odborových aktivistoch a zákazníkoch, ktorí boli v sporoch so spoločnosťou Ikea.

Spoločnosť skúmala register trestov

Zamestnanec Ikea a odborový aktivista Hocine Redouane predtým na súde uviedol, že spoločnosť ho mylne podozrievala z toho, že je bankový lupič, pretože jej vyšetrovací systém našiel v trestnom registri záznamy týkajúce sa zlodeja s rovnakým menom.


Ďalšie obvinenie tvrdilo, že spoločnosť skúmala register trestov iného zamestnanca, aby zistila, ako mohol pracovník s nízkym príjmom vlastniť automobil značky BMW. Bývalý vedúci oddelenia riadenia rizík v Ikea France Jean-Francois Paris dávnejšie pred súdom priznal, že na takéto vyšetrovacie praktiky bolo v spoločnosti ročne vyčlenených 530- až 630-tisíc eur.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie