• Dnes je: Streda 29. marca 2023 meniny má Miroslav

Igor Gallo bude aj naďalej predsedom Rady RTVS, získal hlasy od všetkých kolegov

Igor Gallo bude aj naďalej predsedom Rady RTVS, získal hlasy od všetkých kolegov

Podpredsedom bude Tomáš Caban.

25.1.2023 (Webnoviny.sk) - Igor Gallo obhájil post predsedu Rady Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS). Pri voľbe nového vedenia získal hlasy od všetkých svojich ôsmich kolegov. Samotnú RTVS podľa Galla čaká veľmi zložité obdobie.

Do každodennej činnosti telerozhlasu zásadným spôsobom vstupuje fakt, že stále nie je doriešené financovanie, keďže plánovanie výroby presahuje rozpočtované ročné obdobie. Gallo to uviedol pre agentúru SITA. Dodal, že Rada RTVS sa jednoznačne vyjadrila, že financovanie prostredníctvom koncesionárskych poplatkov vytvára predpoklady pre nezávislosť.

Vyrovnaný rozpočet

„Financovanie verejnoprávneho vysielateľa bez koncesionárskych poplatkov považujeme rovnako za legitímnu cestu, keďže takýto model funguje vo viacerých demokratických krajinách. Malo sa to však udiať po serióznej odbornej diskusii, aby sa doladili veľmi dôležité, pre niekoho možno detaily, pre tých, ktorí sa tomu venujú, však najpodstatnejšie parametre," povedal znovuzvolený predseda Rady.

Pripomenul, že Rada RTVS v decembri schválila vyrovnaný rozpočet, ktorý obsahuje príjmy z koncesií vo výške viac než 74 miliónov eur. Dosiaľ však po ich zrušení nie je známe, koľko prostriedkov získa verejnoprávny vysielateľ prostredníctvom nárokovateľného príspevku.

„Verím však, že sa to utrasie a nastaví systémové financovanie RTVS, na potrebu ktorého poukazuje rada od vzniku tejto inštitúcie," uviedol Gallo.

Doplnil, že tento rok bude s veľkou pravdepodobnosťou volebný, čo je podľa neho veľká výzva pre RTVS, aby potvrdila svoje postavenie rešpektovaného a uznávaného verejnoprávneho vysielateľa na slovenskom mediálnom trhu.

Turbulentné obdobie

„Rada RTVS, ako orgán dohľadu, doterajšou svojou činnostnou, najmä v tomto turbulentnom období, keď sa rôznia predstavy o ďalšom fungovaní verejnoprávneho vysielateľa, preukázala svoje odborné kvality, ktoré sa predovšetkým prejavili v konzistentnom názore. Vždy presadzovala záujmy verejnoprávneho vysielateľa zadefinované v príslušnej národnej a medzinárodnej legislatíve. Verejná kontrola nad naším fungovaním je zabezpečená tým, že všetky rokovania rady su verejné, výstupy z nich zverejňované na webovom sídle rady a nad rámec zákonných povinností všetky rokovania aj prenášané online. Akokoľvek zásadné zmeny robené bez predchádzajúcej odbornej diskusie považujeme, na čo sme upozornili aj v prijatých uzneseniach, za nešťastné, zneisťujúce ďalšie fungovanie RTVS," povedal Gallo.

Členov Rady RTVS volí Národná rada SR na šesťročné obdobie. Na ich zvolenie je potrebná nadpolovičná väčšina prítomných poslancov. Gallovi plynie druhý mandát, pričom pri oboch voľbách získal v parlamente ústavnú väčšinu, a to 90 a 91 hlasov. Predseda i podpredseda Rady sú volení na dvojročné funkčné obdobie.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Fico a Pellegrini sú na tom v prieskume dôveryhodnosti rovnako, najmenej ľudí verí Matovičovi

fico a pellegrini su na tom v prieskume doveryhodnosti rovnako najmenej ludi veri matovicovi

29.3.2023 (SITA.sk) - Najdôveryhodnejším politikom na Slovensku zostáva prezidentka Zuzana Čaputová, dôveruje jej 43 percent Slovákov. Za ňou nasledujú Peter Pellegrini (Hlas-SD) a Robert Fico (Smer-SD), ktorým zhodne dôveruje 29 percent ľudí. Ďalším v poradí je predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) s 22-percetnou dôverou a premiér Eduard Heger (Demokrati) s dôverou na úrovni 21 percent.

Najmenej dôveryhodný je Matovič

Naopak, najmenej dôveryhodným politikom je Igor Matovič (OĽaNO), ktorému nedôveruje 80 percent populácie Slovenska. Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnila agentúra Median.sk od 1. februára do 5. marca na vzorke 1 006 respondentov starších ako 18 rokov.


Dôveru prezidentke Čaputovej deklarujú ľudia bez ohľadu na vek. Mierne častejšie jej nedôverujú ľudia vo veku 50-69 rokov. Dôveru jej častejšie deklarujú obyvatelia Bratislavského, ale aj Prešovského a Košického kraja. Výrazne menej často jej dôverujú obyvatelia Žilinského a Nitrianskeho kraja.

Dôveru Čaputovej deklarujú najmä voliči strán Progresívne Slovensko, Za ľudí, SaS, ale čiastočne aj KDH, Sme rodina alebo OĽaNO.

Kto najviac dôveruje Ficovi a Pellegrinimu?

Predsedovi strany Smer-SD Ficovi dôverujú ľudia vo veku 50 a viac rokov a najmä obyvatelia Prešovského a Žilinského kraja. Naopak, nedôveru mu deklarujú obyvatelia Bratislavského alebo Banskobystrického kraja. Dôveru má najmä u voličov strany Smer-SD, ale aj Hlas-SD a Republika.

Súčasnému premiérovi Hegerovi deklarujú dôveru obyvatelia bez ohľadu na vek. Dôveru mu deklarujú najmä obyvatelia Trnavského, Prešovského a Košického kraja. Z hľadiska podpory politických strán mu deklarujú dôveru voliči strán OĽaNO, KDH a PS, čiastočne aj voliči SaS, Za ľudí a Sme rodina.


Bývalému premiérovi a lídrovi strany Hlas-SD Pellegrinimu mierne častejšie dôverujú ľudia vo veku 50-69 rokov a najmä obyvatelia Prešovského kraja. Nedôveru mu deklarujú častejšie obyvatelia Trnavského kraja. Z hľadiska podpory strán mu dôverujú voliči strán Hlas-SD, Smer-SD, Za ľudí alebo Sme rodina.


Počasie