• Dnes je: Piatok 19. apríla 2024 meniny má Jela

Idú vaše deti do letného tábora? Pozrite si, aké nové usmernenia pripravil hlavný hygienik

Idú vaše deti do letného tábora? Pozrite si, aké nové usmernenia pripravil hlavný hygienik

RT-PCR testy potrebné pri nástupe do tábora sú preplácané.

Od 1. júla platia upravené podmienky organizovania detských táborov, ktoré vydal hlavný hygienik Ján Mikas v usmernení zverejnenom na stránke Úradu verejného zdravotníctva SR.

Vstupný zdravotný filter detí

Podmienky sa vzťahujú na tábory s minimálne piatimi deťmi do 18 rokov veku, ak trvajú dlhšie ako štyri dni a ich účelom je rekreácia detí a mládeže, posilnenie ich zdravia a telesnej zdatnosti.


Prevádzkovateľ táborov musí podľa usmernenia urobiť vstupný zdravotný filter u detí a pred nástupom do tábora skontrolovať prehlásenia o ich bezinfekčnosti. Počas tábora je prevádzkovateľ povinný vykonávať zvýšený zdravotný dohľad a zabezpečiť dôsledné dodržiavanie hygienických pravidiel.

Mikas odporúča súkromnú dopravu

V prípade výskytu ochorenia COVID-19 má organizátor tábor ukončiť a bezodkladne informovať regionálny úrad verejného zdravotníctva.

„Pri ostatných infekciách záleží na ich druhu a rozsahu ich rozšírenia v danom kolektíve a ďalších faktoroch ohniska nákazy,“ usmernil hlavný hygienik s tým, že rodičov je potrebné pred začiatkom tábora upozorniť, aby boli v prípade potreby dostupní.


Mikas odporúča na výlety počas tábora využívať súkromnú hromadnú dopravu. Ak sa zhorší epidemická situácia, je vhodné, aby deti nosili rúška.


V prípade, že dopravu detí do tábora je možné zabezpečiť iba autobusom či vlakom, je potrebné dodržiavať štandardné protiepidemické opatrenia vo verejnej hromadnej doprave.

Odborníci varujú pred nárastom infikovaných na koronavírus. Ako sa máme správať na dovolenke a po návrate domov?

Počet prípadov ochorenia COVID-19 vo svete opäť postupne narastá, zvýšené počty zaznamenáva aj Slovensko. Konzílium odborníkov prináša niekoľko odporúčaní, ktoré vychádzajú z doteraz efektívnych opatrení a ktoré môžu pomôcť chrániť seba aj svoje okolie.

Opatrnosť je na mieste

„V čase letných dovoleniek je preto namieste najmä opatrnosť a zodpovedné správanie. Hoci väčšina ochorení na COVID-19 nemá ťažký priebeh, netreba ho aj vzhľadom na premenlivosť vírusu podceňovať,“ uviedlo Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) v tlačovej správe.

Väčšie počty nakazených hlásia aj na Slovensku, ale podľa MZ SR nejde zatiaľ o rapídny nárast. V prípade príznakov akéhokoľvek ochorenia horných dýchacích ciest s príznakmi nádchy, kašľa, bolesti hrdla s teplotou je dôležité ostať doma a neroznášať infekciu. Zdravotníci odporúčajú spraviť si samotest.

Dodržiavanie opatrení ROR

„V prípade ťažšieho stavu kontaktujte svojho lekára, ktorý môže indikovať potrebu PCR testovania,“ informuje MZV SR. Medzi odporúčania konzília odborníkov patrí aj používanie rúška alebo respirátora na miestach s vysokou koncentráciou ľudí, opatrnosť pri cestovaní, dodržiavanie odstupu aspoň dva metre alebo vyhýbanie sa objímaniu.

Odborníci ďalej vyzývajú na časté umývanie si rúk a ich dezinfekciu, ako aj na kompletné zaočkovanie. „Ochraňujme predovšetkým najzraniteľnejšie skupiny ľudí, správajme sa zodpovedne k starším a k ľuďom s oslabenou imunitou,“ vyzýva ministerstvo.

Pred kontaktom s nimi, najmä po návrate z dovoleniek, je namieste sa otestovať, používať respirátor alebo aspoň rúško. Naďalej platí povinnosť nosenia respirátorov v zdravotníckych zariadeniach, lekárňach a sociálnych zariadeniach.

Slovensko hlási nárast prípadov subvariantu BA.5 omikron, na pozore by sa mali mať naďalej hlavne dve skupiny ľudí

Ostatné dva týždne na Slovensku evidujeme nárast prípadov subvariantu BA.5 omikron. Prípady subvariantov omikronu BA.4 a primárne BA.5 rastú naprieč krajinami Európskej únie, Portugalsko je za vrcholom vlny. Na brífingu po rokovaní vlády to povedal riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík.


Odborníci podľa Mišíka hodnotia riziko reinfekcie koronavírusom ako vysoké. Rovnako rýchlosť šírenia koronavírusu považujú za vysoké riziko.


Riziko hospitalizácie je podľa odborníkov nízke. Napriek celkovej nízkej rizikovosti pre populáciu však naďalej upozorňujú seniorov a ľudí s chronickými chorobami na zvýšenú opatrnosť.

Zavádzanie reštrikčných opatrení Mišík nepredpokladá. Primárnym cieľom protiepidemických opatrení je okrem ochrany najzraniteľnejších ľudí zachovanie takzvanej bielej medicíny a minimálne alebo žiadne obmedzovanie ekonomiky a spoločenského života.

Odborník radí sa pred letnou dovolenkou zaočkovať proti koronavírusu, nie všetky krajiny sú na tom tak dobre ako my

Cestujúci pred odchodom do zahraničia by napriek výrazne zlepšenej epidemickej situácii vo svete mali naďalej sledovať informácie o vývoji pandémie.

Podľa epidemiológa ministerstva zdravotníctva a lekára Petra Sabaku nie všetky krajiny sú na tom tak dobre ako Slovensko, ale nie je dôvod na obavy.

Vo svete sa šíria opičie kiahne

Odborník odporúča pred cestou na letnú dovolenku v zahraničí dať sa očkovať proti ochoreniu COVID-19 tým, ktorí ho neprekonali a nie sú zaočkovaní.

„Inak nie je potrebné dodržiavať žiadne zvláštne opatrenia. V prípade opičích kiahní je treba mať na pamäti, že vírus sa prenáša úzkym kontaktom s nakazeným,“ upozornil vo štvrtok Sabaka s tým, že sa neprenáša vzduchom tak ako COVID-19.

„Ak sa človek nevystavuje úzkemu kontaktu s viacerými ľuďmi v oblastiach s vyšším výskytom opičích kiahní, ako napríklad Londýn alebo Madrid, tak je riziko nákazy minimálne,“ uviedol epidemiológ.

Delta sa veľmi rýchlo šírila

Tohtoročné leto je po dvoch rokoch podľa Sabaku už bezpečné na cestovanie. „Minulú sezónu bola situácia ovplyvnená najmä tým, že sa šíril v Európe nový variant koronavírusu, ktorý na Slovensku nebol. Delta variant bol omnoho nákazlivejší a smrteľnejší,“ pripomenul. Preto ľudí vyzývali dovolenkovať na Slovensku a aby sa pri pobyte v zahraničí dali zaočkovať.


„Situácia je tento rok iná, pretože jednotlivé varianty a subvarianty sú vo svete viac-menej rovnomerne rozložené, čo sa týka ochorenia COVID-19. Momentálne neexistuje variant alebo subvariant, ktorý by sme si mohli na Slovensko zavliecť,“ povedal Sabaka. Relatívne dobrou správou pre dovolenkárov je podľa neho aj to, že v súčasnosti nie sú krajiny, kde by sa koronavírus šíril citeľne viac ako na Slovensku.

Očkovaní si môžu užívať dovolenku naplno

Tvrdí, že ľudia sa tak pri vycestovaní do zahraničia nemusia obávať výrazne horšej situácie. Pri kontakte s inými ľuďmi odporúča dodržiavať isté opatrenia, hoci nie sú výrazne obmedzujúce.


„Ten, kto už prekonal ochorenie COVID-19 alebo je zaočkovaný, a ak by sa aj na dovolenke nakazil subvariantom koronavírusu omicron, ktorý momentálne všade dominuje, tak ochorenie by nemalo byť vážne a nemalo by mať väčšie následky,“ ubezpečil Sabaka.


Ľudia, ktorí toto ochorenie prekonali a sú očkovaní tromi dávkami, sa podľa neho v podstate nemusia obávať a môžu si dovolenku užiť ako v predpandemickom období.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ruský bombardér Tu-22M3 sa zrútil na juhu krajiny, údajne bol zostrelený (video)

rusky bombarder tu 22m3 sa zrutil na juhu krajiny udajne bol zostreleny video

19.4.2024 (SITA.sk) - Lietadlo ruskej armády sa v piatok ráno podľa gubernátora Stavropoľského kraja zrútilo v tomto regióne na juhu Ruska.

Naliehavá správa. Na poli v okrese Krasnogvardejskoje havarovalo prúdové lietadlo ... piloti sa katapultovali," napísal gubernátor Vladimir Vladimirov na komunikačnej platforme Telegram a zverejnil fotografiu havarovaného lietadla.

Neskôr dodal, že dvoch pilotov našli živých a previezli ich do nemocnice. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

Telegramové kanály uviedli, že stroj Tu-22M3, ktorý Rusko používa na útoky na Ukrajinu, sa zrútil, pretože bol zostrelený. Hovorca ukrajinských vzdušných síl Iľja Jevlaš informácie o zostrelení vojenského lietadla v Rusku nepotvrdil ani nepoprel.

Tu-22M je nadzvukový strategický bombardér.

Viac k téme: Bombardér Tu-22M3, Ruská armáda, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Ruský bombardér Tu-22M3 sa zrútil na juhu krajiny, údajne bol zostrelený (video) © SITA Všetky práva vyhradené.


Počasie