• Dnes je: Nedeľa 14. augusta 2022 meniny má Mojmír

Hygienici upozorňujú na nebezpečnú kozmetiku, nahlásili ju vo viacerých krajinách EÚ

Hygienici upozorňujú na nebezpečnú kozmetiku, nahlásili ju vo viacerých krajinách EÚ

Ide napríklad o produkt na zosvetlenie pokožky, peeling, výrobok do kúpeľa či o súpravu na bielenie zubov.

15.2.2022 (Webnoviny.sk) - Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii. Nahlásili ich do systému RAPEX (Rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Nemecku, v Španielsku, vo Švédsku, vo Francúzsku a na Slovensku.

Výrobky sú v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu a Rady o kozmetických výrobkoch. V tlačovej správe o tom informoval Marek Eliáš z odboru komunikácie ÚVZ SR.

Zakázané látky vo výrobkoch

Ide o produkt na zosvetlenie pokožky značky dodo cosmetics výrobnej dávky 006947. Výrobok obsahuje zakázané látky Clobetasol propionate a Hydroquinon. Hydrochinón môže spôsobiť podráždenie pokožky a dermatitídu. Clobetasol patrí do skupiny kortikosteroidov a je viazaný len na lekársky predpis. Môže spôsobiť podráždenie pokožky a endokrinné problémy.

Ďalej upozorňujú na peeling na profesionálne použitie značky MCCM výrobnej dávky R01. Kozmetika sa predáva ako pleťový peeling a má v zozname zložiek uvedenú kyselinu tioglykolovú. Výrobok neobsahuje príslušný návod na použitie a upozornenia. Kyselina tioglykolová je povolená ako oplachovacia látka na použitie na vlasy, je kožný senzibilizátor a pri aplikácii priamo na pokožku môže spôsobiť poranenia.

Do systému RAPEX nahlásili tiež krém na zosvetlenie pokožky značky Coco Care, výrobná dávka produktu nie je uvedená. Krém má v zozname zložiek uvedenú zakázanú látku hydroquinone, ktorý je určený len na profesionálne použitie a môže sa používať iba do výrobkov na nechtový dizajn. Výrobok môže spôsobiť kožné alergie. Hygienici varujú aj pred profesionálnou súpravou na bielenie zubov značky Glamador výrobnej dávky 202120128A. Súprava obsahuje nepovolenú koncentráciu peroxidu vodíka, ktorá môže spôsobiť podráždenie pokožky a je škodlivá pri použití.

Nebezpečenstvo pre deti

Nebezpečným môže byť aj výrobok do kúpeľa od výrobcu Bath Donuts s výrobnou dávkou: 10/22/212DON, 10/13/212DON, 10/19/213DON, 10/1/214DON, 10/15/215DON, 10/22/216DON, 10/20/217DON, 9/28/218DON. Kozmetické výrobky vzhľadom na charakteristický tvar, vzhľad, farbu a veľkosť sú ľahko zameniteľné s potravinou.


Malé časti sa dajú ľahko oddeliť, deti si ich môžu vložiť do úst, čo by mohlo znamenať riziko zadusenia alebo malé časti končiace v tráviacej trubici môžu poškodiť zdravie dieťaťa. Kontrolný orgán na Slovensku uviedol, že zodpovednej osobe uložili zákaz uvádzania výrobkov na trh a stiahnutie výrobkov z trhu.


ÚVZ upozorňuje aj na krém značky ARKO Classic s neuvedenou výrobnou dávkou. Ten obsahuje hydroxyisohexyl 3-cyclohexene carboxaldehyde. Zložka je kožný senzibilizátor a môže vyvolať alergické reakcie alebo kontaktnú dermatitídu.


Najčítanejšia najnovšia správa

Takto sa to robí do psej matere! Kopol si Matovič do Sulíka, ale neskôr svoj status zmazal

takto sa to robi do psej matere kopol si matovic do sulika ale neskor svoj status zmazal

Líder hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič si mal na sociálnej sieti Facebook opäť potrebu kopnúť do ministra hospodárstva a predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka. Neskôr však svoj status zmazal.

„Gratulujem maďarskému ministrovi hospodárstva k tomu, že neštrajkuje a pracuje… Takto sa to robí do psej matere! Megainvestícia 5-krát väčšia ako Volvo.

Maďari idú ako rakety a my popri nich vyzeráme ako chudobní príbuzní,“ napísal Matovič v reakcii na správu, že čínska firma CATL postaví v Maďarsku továreň na výrobu batérií za 7,3 miliardy eur, ktorá by mala byť najväčšou svojho druhu v Európe.

Primitívna demagógia

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) reagovala, že Matovič naďalej škodí Slovensku. Na veľkú baterkáreň na Slovensku nemáme podľa sulíkovcov ani miesto, ani ľudí, ani energetickú kapacitu.

„Matovičovi s Kremským (šéf hospodárskeho výboru) to však neprekáža a šíria primitívnu demagógiu a znevažujú prácu všetkých okolo seba,“ uviedla SaS na sociálnej sieti Facebook.


Hlúpa urážka

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) pripomenul Matovičovi, že sa veľmi rád pri prezentácii kľúčovej investície Volvo postavil na tlačovku vedľa Sulíka.

„Takéto vyjadrenie ministra financií je hlúpa urážka partnerov z Volva (ďalšia v poradí po urážkach prezidentky, ministrov, občanov, učiteľov, novinárov a podobne). Mal by vedieť, že Slovensko by sa na takéhoto investora muselo pripravovať omnoho dlhšie než trvá táto vláda,“ uviedol Gröhling.

Presne pre toto by mal Matovič podľa Gröhlinga konečne odísť z vlády. „Nevie žiť bez neustáleho konfliktu, klamstiev, urážania ostatných a robí to od prvého dňa,“ kritizuje minister školstva a je zvedavý, kedy si konečne aj koaliční kolegovia uvedomia, že pri takomto správaní ministra financií sa fungovať nedá.Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie