• Dnes je: Streda 21. októbra 2020 meniny má Uršuľa

Hygiena Slovákov vyzýva, aby dodržiavali zásadu „ROR“. Koronavírus môžete chytiť kdekoľvek

Hygiena Slovákov vyzýva, aby dodržiavali zásadu „ROR“. Koronavírus môžete chytiť kdekoľvek

Úrad verejného zdravotníctva v SR odporúča zvážiť nevyhnutnosť cestovania do zahraničia. Ak je niekto v zahraničí, odporúčame mu zvoliť si skôr ubytovanie mimo hlavných trás a s menším počtom ľudí.

Hoci rastúci počet prípadov nákazy koronavírusom epidemiológovia očakávali, naďalej vyzývajú verejnosť na opatrnosť. Za kľúčové považujú najmä dodržiavanie takzvanej zásady ROR, teda rúško – odstup – ruky.

Agentúru SITA o tom informovala Dáša Račková, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ). Úrad v tejto súvislosti tiež upozorňuje ľudí na organizovanie rodinných osláv s vysokým počtom návštevníkov či cestou do zahraničia.

„Zväčša ide o importy zo zahraničia a aktívne dohľadané kontakty s pozitívnymi osobami zo strany regionálnych úradov verejného zdravotníctva v SR a cieleného testovania týchto kontaktov,“ informuje ÚVZ.

Pozor na rodinné oslavy a návštevy

Hygienici dodávajú, že aktívne vyhľadávanie osôb, ktoré boli v kontakte s pozitívne potvrdenými, naďalej „intenzívne“ pokračuje, a preto sa predpokladá, že počet potvrdených prípadov môže narastať. Verejnosť tiež vyzývajú zvážiť organizovanie veľkých rodinných osláv a návštev, na ktorých sa zíde väčší počet ľudí, a to napríklad aj z rôznych oblastí Slovenska alebo zo zahraničia.

ÚVZ SR: RÚŠKO – ODSTUP – RUKY/DEZINFEKCIA (ZÁSADA ROR)

Rúško-odstup-ruky/dezinfekcia: Ide o základnú a veľmi účinnú prevenciu, ktorou dokážeme seba a svoje okolie efektívne chrániť, a ktorými prispievame k zamedzeniu šírenia ochorenia COVID-19.


Rúška zabraňujú, aby človek, ktorý je potenciálne nakazený, šíril vírus ďalej do okolia. Prenosu ochorenia bránime rovnako dostatočným sociálnym odstupom i častým a dôkladným umývaním rúk. Neumytými rukami sa šíri až 80 % infekcií.


V čase prebiehajúcej pandémie ochorenia COVID-19 odporúčame zvážiť účasť na miestach s vyššou koncentráciou ľudí, návštevách i oslavách, zvlášť, ak je to v lokalitách s vyšším výskytom ochorenia COVID-19.

Dostatočný odstup od cudzích ľudí, dezinfekciu rúk a respiračnú hygienu je dôležité dodržiavať aj v exteriéri, nielen v interiéri. Rovnako aj v exteriéri je dôležité vyhýbať sa miestam s vyššou koncentráciou ľudí – pokiaľ to nie je možné, v záujme účinnej prevencie odporúčame aj vonku nasadiť si na takýchto miestach rúško a zdržiavať sa tam len na nevyhnutný čas.


Úrad verejného zdravotníctva v SR odporúča zvážiť nevyhnutnosť cestovania do zahraničia. Ak je niekto v zahraničí, odporúčame mu zvoliť si skôr ubytovanie mimo hlavných trás a s menším počtom ľudí. Opäť je vhodné dbať na dostatočný sociálny odstup od cudzích osôb, dôkladné umývanie rúk a nosiť rúško vo verejných interiérových priestoroch a na miestach s vyššou koncentráciou ľudí. Na kratšie vzdialenosti do zahraničia odporúčame dopravu osobným autom.


Radi by sme vyzvali verejnosť k rešpektovaniu opatrení Úradu verejného zdravotníctva SR, jeho odporúčaní a rovnako aj odporúčaní regionálnych úradov verejného zdravotníctva v SR – ich cieľom je prispieť k zamedzeniu šírenia ochorenia COVID-19.

Zdroj Facebook: Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky


Zvážte cestovanie do zahraničia

ÚVZ konštatuje, že Slovensko spoločne s ostatnými krajinami pristúpilo k postupnému uvoľňovaniu opatrení a k otváraniu hraníc, čo prinieslo aj väčšiu mieru rizika zavlečenia ochorenia COVID-19.

„Odporúčame preto zvážiť nevyhnutnosť cestovania do zahraničia. Ak je niekto v zahraničí, odporúčame mu zvoliť si skôr ubytovanie mimo hlavných trás a s menším počtom ľudí. Rovnako je vhodné dbať na dostatočný sociálny odstup od cudzích osôb, dôkladné umývanie rúk a nosenie rúška vo verejných interiérových priestoroch a na miestach s vyššou koncentráciou ľudí,“ vysvetľuje ÚVZ. Na kratšie vzdialenosti do zahraničia odporúča ÚVZ dopravu osobným autom.

V obchodoch dodržiavajte hygienické nariadenia

Zdravotníci tiež pripomínajú, že prevádzkovatelia obchodov, zariadení verejného stravovania a prevádzok služieb sú povinní zabezpečiť pri vstupe do priestorov predajne či prevádzky dezinfekciu na ruky alebo jednorazové rukavice rovnako aj to, aby ich zamestnanci nosili rúška a v zmysle platnej legislatívy pri výdaji jedla používali rukavice.


Taktiež musia zabezpečiť časté vetranie priestorov a pravidelne vykonávať dezinfekciu dotykových plôch, akými sú kľučky, nákupné vozíky a košíky, používané prístroje a pomôcky. Na dezinfekciu musia použiť prostriedky s virucídnym účinkom.

Po návrate z rizikových krajín vás čaká test na Covid-19

Úrad tiež apeluje na ľudí, aby sa v prípade návratu z krajín, ktoré nie sú uvedené na takzvanom bezpečnom zozname, prihlásili na jednom z regionálnych úradov verejného zdravotníctva. Urobiť to môžu telefonicky alebo elektronicky.


V prípade výskytu príznakov respiračného ochorenia je potrebné telefonicky kontaktovať ošetrujúceho lekára, a to pri návrate z akejkoľvek krajiny. „To isté platí aj pre osoby, u ktorých sa objavia príznaky respiračného ochorenia a vedia, že boli v kontakte s osobou, ktorá prišla zo zahraničia,“ uzatvára ÚVZ.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie