• Dnes je: Pondelok 25. októbra 2021 meniny má Aurel

Hudobné festivaly v susedných krajinách lákajú na veľké mená. Prídu Tom Jones, Fatboy Slim, David Guetta aj Seal

Hudobné festivaly v susedných krajinách lákajú na veľké mená. Prídu Tom Jones, Fatboy Slim, David Guetta aj Seal

Hudobné festivaly slovenských susedov ponúknu aj veľké mená.

Letné mesiace sa pre mnohých viažu s festivalmi, ktoré ponúkajú dokonalé prepojenie jedinečnej atmosféry, zážitkov, hudby, priateľov a zábavy. Po pandemickom utlmení kultúrneho vyžitia predstavuje otvorenie brán letných hudobných festivalov vykúpenie zo stereotypu.

Pre Slovákov je už prirodzené, že okrem mnohých slovenských podujatí, radi navštevujú aj festivaly v zahraničí.

Niektorí organizátori sa rozhodli preložiť podujatia na rok 2022, aby uchovali tradíciu kvalitného programu. Iným sa podarilo prispôsobiť podmienkam a návštevníkov chcú privítať aj tento rok. Často však v menšej verzii.

Česká republika

Hradecký slunovrat ponúkne od 24. do 26. júna medzinárodný line-up. Festival sa bude konať v meste Hradec nad Moravicí.

Hlavnou hviezdou bude jamajský DJ a predstaviteľ reggae scény Anthony B. Okrem neho prisľúbili účasť aj United Flavour Soundsystem, Kinga Głyk, Mňága a Žďorp, Prago Union, Billow, Hrubá hudba, Kucharski, November 2nd, Monika Načeva a Zdivočelí koně a mnohí ďalší.


Pripravené sú aj besedy, prednášky alebo workshopy.


Na výber českých a slovenských interpretov sa môžu tešiť fanúšikovia festivalu Pekelný poloostrov, čo je zmenšená podoba podujatia Pekelný ostrov.


Od 1. do 3. júla sa v meste Holýšov predstavia Tři Sestry, Škwor, Harlej, Iné Kafe, Trautenberk, Walda Gang, Vypsaná fixa, Doga, Alkehol, Komunál, E!E či Debustrol.


Organizátori festivalu Mighty Sounds sa rozhodli usporiadať menšiu podobu podujatia. Mighty Sounds on the Beach sa bude konať 3. a 4. septembra v Neratoviciach.

V tamojšej časti Mlékojedy si návštevníci budú môcť vychutnať aj piesočné pláže, kúpanie, skatepark, plážový volejbal či paddleboard. Z programu zatiaľ prezradili jediného účinkujúceho, ktorým je austrálska punk-rocková kapela The Rumjacks.

Trutnov aj Hrady.cz

Takzvanú Light verziu festivalu pripravili aj Hrady.cz, ktoré každý rok jazdia s programom po Českej republike. Tento rok navštívia len dve miesta. V dňoch 20. a 21. augusta sa bude podujatie konať v Hradci nad Moravicí a 27. a 28. augusta na hrade Bezděz.


Do kočovného projektu sa zapojili mená ako Divokej Bill, Rybičky 48, Tomáš Klus, Mirai, Mig 21, No Name, Pokáč, Visací zámek, Xindl X, UDG, Support Lesbiens a Sebastian.


Pandémie sa nezľakli ani organizátori legendárneho českého festivalu Trutnov, ktorý v súčasnosti nesie názov TrutnOFF BrnoON. Uskutoční sa od 20. do 22. augusta v Brne Na Střelnici, kde vystúpi približne 50 účinkujúcich a bude tak jedným z najväčším festivalov v krajine.


Z programu prezradili zatiaľ štyroch interpretov – Visací zámek, Plastic People of the Universe, Dunaj a slovenskú kapelu Puding pani Elvisovej.


Známy tanečný festival Beats for Love sa bude konať v zmenšenej podobe v Ostrave od 2. do 4. júla v industriálnom areáli Dolní Vítkovice, kde sa opäť bduú ozývať žánre ako drum and bass, house a techno.

Na programe budú Camo & Krooked, Zardonic, Jade, MNDCSP, David Penn Klaudia Gawlas a Fatima Hajji.


Väčšie podujatia ako pražský Metronome, Colours of Ostrava alebo Rock for People patria k tým, ktoré presunuli program na budúci rok.

Poľsko

Na súčasnú situáciu reagovali aj organizátori poľského Open’er festivalu, ktorí pripravili na tento rok sériu podujatí Open’er Park. Uskutoční sa od 15. júla do 22. augusta. Program jednotlivých dní postupne odhaľujú.


Doteraz potvrdili mená ako Brodka, The Dumplings, Quebonafide, Daria Zawiałow, Dawid Podsiadło, OIO + Schafter, Artur Rojek, Organek a Molesta Ewenement.


V meste Katowice na juhu Poľska sa bude konať známy Off Festival, Od 6. do 8. augusta ponúkne zvučné mená, akými sú Mac DeMarco, Alyona Alyona, DIIV, Quinn Christopherson, DJ Python a Caribou.

Fanúšikovia reggae si môžu vyraziť od 9. do 11. júla na Ostróda Reggae Festival, ktorý sa bude konať v meste Ostróda.


Na pódiu sa predstavia Johny Rockers, Yellow Umbrella, The Beat Rootz, Brinsley Forde Aswad Experience Show, Habakuk, Mesajah & I-Grades a mnohí ďalší.


V Poľsku sa uskutoční aj ďalší žánrový festival, ktorý poteší fanúšikov hip-hopu. Od 15. do 17. júla sa v meste Giżycko bude konať Mazury Hip-Hop Festiwal. Do line-upu sa dostali mená ako Bedoes, Toe, Keke, Tlačidlo, Zameranie, Reto, Malik Montana, Sarius, Oki, Kukon, Sobel, Chivas a ďalšie.

Rakúsko

Mesto Sankt Pölten oživí od 19. do 21. augusta FM4 Frequency Festival. Aj tu prisľúbili účasť interpreti ako Sum 41, Martin Garrix, Die Antwoord, Bilderbuch, James Arthur, Mabel, Marshmello, Raf Camora, Future, Afrojack a ďalší.

V posledný júlový deň sa bude konať Kronehit Electric Nation Graz. Do Grazu prídu veľké svetové mená elektronickej scény. Fanúšikovia sa môžu tešiť na hviezdy ako David Guetta, Steve Aoki, Gigi D’Agostino, Will Sparks a Mike Williams.


13. a 14. augusta budú znieť Grazom pre zmenu metalové riffy. Bude sa tam totiž konať festival Metal on the Hill.


Nadšenci tohto žánru si prídu na svoje. Šou prídu predstaviť kapely ako Lordi, Marduk, Tyr, Fleshgod Apocalypse, Warkings, Wind Rose, Nanowar of Steel, Pain Is alebo Silenzer.

Maďarsko

Od 8. do 10. júla sa uskutoční v maďarskom Bánku Bánkitó Festival. Vystúpia počas neho AKC Misi, Analog Balaton, Bohemian Betyars, Galaxisok, Carson Coma, Deva, Ibbigang, Ohnody či Platon Karataev.


Kto nestihne interpretov ako Analog Balaton, Bohemian Betyars, Galaxisok, Carson Coma, AKC Misi alebo Ibbigang na tomto festivale, môže si ich vystúpenia pozrieť na Kolorádó Fesztivále. Ten otvorí brány 11. augusta a potrvá do 14. augusta.

Okrem spomínaných sa v Nagykovácsi predstavia aj Alice Phoebe Lou, Black Midi, Helena Hauff, Giant Swan, Roza Terenzi, Hunee, Fran Palermo a ďalší.


Mesto Veszprém privíta v rámci rovnomenného festivalu od 17. do 21. augusta interpretov ako Tom Jones, Jazz+Az, Cotton Club Singers a ďalších.


Obľúbené maďarské festivaly Sziget ani Volt sa tento rok neuskutočnia.

Ukrajina

Milovníkom džezu sa môže oplatiť vycestovať do Ukrajiny, kde sa od 24. do 28. júna uskutoční v meste Ľvov Leopolis Jazz Fest.


V programe figurujú interpreti ako Itamar Borochov, Kathrine Windfeld, Avishai Cohen Trio, Jan Lundgren, Harold López-Nussa, Kamasi Washington, Chris Botti, ale aj britský spevák Seal.


Od piateho do 11. júla sa v Kyjeve bude konať festival Atlas Weekend. Takisto ponúkne niekoľko zvučných mien.


Svoju tvorbu predstavia Fatboy Slim, Tommy Cash, The Hardkiss, Brainstorm, Shortparis, Alyona Alyona, Ramil, Monolink, Stoned Jesus, LSP a množstvo iných, prevažne domácich interpretov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie