• Dnes je: Utorok 28. novembra 2023 meniny má Henrieta

Hubári pozor, vo vojenských lesoch je stále nevybuchnutá munícia, natrafiť môžete aj na hliadky (rozhovor)

Hubári pozor, vo vojenských lesoch je stále nevybuchnutá munícia, natrafiť môžete aj na hliadky (rozhovor)

Ján Jurica, generálny riaditeľ Vojenských lesov a majetkov SR.

Generálny riaditeľ Vojenských lesov a majetkov SR Ján Jurica v rozhovore pre agentúru SITA upozornil na nástrahy vojenských lesov a možné sankcie za vstup do vojenských obvodov.

Aký je rozdiel medzi bežným a vojenským lesom ?

Vojenské lesy sa nachádzajú vo vojenských výcvikových priestoroch. Je tam vojenský režim, cvičia tam ozbrojené sily a ozbrojené zložky. To znamená, že je tam aj špeciálny režim vstupu, ktorý upravuje zákon o vojenských obvodoch. Ten hovorí o tom, kto môže vstupovať do lesov, na akú dobu a za akým účelom.

Môžu do vojenského lesa vstupovať hubári?

V roku 2010 sa novelizoval zákon o vojenských obvodoch, ktorý upravuje možnosť všetkým občanom vstupovať do vojenského obvodu, a to maximálne do 24 hodín bez povolenia vydávaného ministerstvom obrany.

Občania sú povinní si sledovať na stránke rezortu, či v lokalite, kde chcú ísť, neprebieha nejaký výcvik. Okrem toho, vo vojenskom obvode sú umiestnené tabule, ktoré informujú návštevníkov o tom, že je tam zákaz vstupovať.


Do takto označených priestorov nemôžu vstupovať vôbec. Do voľných priestorov sa dá vstupovať, ak v danej lokalite neprebieha výcvik.

Čo hrozí tým, ktorí zákaz vstupu do vojenského lesa porušia a aké sankcie sa vyvodzujú?

Riadime sa dvomi zákonmi. Jedným je zákon o lesoch, ktorý presne špecifikuje, čo sa v lese môže a čo nie. Plus tým, že sme vojenské lesy vo vojenských obvodoch, riadime sa aj zákonom o vojenských obvodoch. To znamená, že ľudia v zmysle zákona môžu do lesa vstupovať a smú tam zbierať aj ovocie, huby či raždie.


Čo sa týka vojenských obvodov, tam sú už spomínané špecifické podmienky. Ak niektoré z týchto podmienok ľudia porušia, tak sú riešení vo forme priestupku. Buď v zmysle zákona o vojenských obvodoch, keď porušia vstup na vojenské plochy, alebo keď porušia zákon o lesoch, sú riešení vojenskými lesmi priestupkovou pokutou.

Snažíme sa ľudí edukovať o tom, čo v lese môžu a čo nie. Pokuta je naozaj už len taká represia, ktorá nerieši situáciu v danom okamihu. Na návštevníkov lesa sa snažíme pôsobiť preventívne.

Do akej výšky sa vie takáto pokuta vyšplhať?

Vie byť dosť vysoká, ale my sa snažíme dávať symbolické pokuty päť eur, aby sme návštevníkov upozornili na to, že urobili nejaký priestupok.

Koľko nepovolených vstupov do vojenského lesa ročne evidujete?

Vstup občanov do vojenských lesov a obvodov kontrolujú dve zložky ministerstva obrany. Jednou je vojenská polícia a za tú štatistické informácie nemám. Za vojenské lesy máme v rámci zákona o lesoch inštalovanú lesnú stráž. Tá za rok 2022 udelila 96 takýchto blokových pokút vo výške päť eur. Samozrejme, napomenutí a upozornení sú stovky.

Akým spôsobom ste schopní odsledovať nepovolené vstupy a môžeme v lese stretnúť hliadku?

Vojenský výcvikový priestor sa skladá z vojenských plôch, kde cvičí vojsko, ozbrojené sily alebo ozbrojené zložky. Potom sú lesné pozemky, kde pôsobíme my, vojenské lesy. To sú ochranné pásma vojenských plôch. Návštevníci chodia aj do vojenských častí, aj do našich lesných častí. Tam môžete stretnúť, podľa toho kde sa nachádzate, buď príslušníkov vojenskej polície alebo členov lesnej stráže.

Z akých dôvodov je vstup do lesov zakázaný a môže okrem prebiehajúcich vojenských cvičení predstavovať hrozbu pre návštevníkov lesa aj niečo iné?

Konkrétne, keď sa bavíme o vojenskom obvode Záhorie, ten slúži na výcvik ozbrojených síl od roku 1928. To znamená, že aj v priebehu druhej svetovej vojny tu prebiehali rôzne cvičenia. Dodnes sa tam nachádza nevybuchnutá munícia. Aj teraz, ak sa nájde munícia, ktorá nie je vybuchnutá, riešia to pyrotechnici. Toto je teda najvážnejšie ohrozenie, ktoré ľuďom hrozí pri návšteve vojenských lesov a vojenského obvodu.

Prečo sú vojenské lesy a obvody pre hubárov tak atraktívne, že do nich vstupujú aj napriek zákazom?


Myslím si, že sú to tri hlavné oblasti. Sú veľmi blízko hlavného mesta a ide o liate piesky, takže je tu pomerne rovinatý terén, veľmi príjemný na chôdzu, a tiež nie sú tu žiadne hornaté časti. Subjektívne by som povedal, že dôvodom je aj to, že vojenské lesy pôsobia už 95 rokov, máme svoju históriu a myslím si, že sa o tie lesy dobre staráme. Tak, ako sme my prebrali lesy od našich predchodcov, tak sa snažíme aj my lesy zachovať pre budúce generácie. Ľudia si to všímajú a sú v lesoch radi.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 28. november 2023

horoskopy na dnes utorok 28 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 28. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

V práci pôjde všetko ani po masle. Dokážete sa dokonale sústrediť. Využite to na vyriešenie záležitostí, do ktorých ste doteraz nemali odvahu sa pustiť.

Býk 21.4. - 21.5.

Vaša optimistická nálada poteší okolie. Zistíte, že to nie je s vašimi možnosťami také zlé, len sa treba zbaviť predsudkov a skúšať nové spôsoby.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Neberte tragicky, ak budete musieť urobiť niečo, o čo vás požiada partner. Radi by ste si poleňošili, ale zrejme sa vám to len tak ľahko nepodarí. Nechcete iste počúvať výčitky partnera.

Rak 22.6. - 22.7.

Vaše narábanie s financiami nie je práve najhospodárnejšie. Mal by sa vám prihlásiť človek, ktorý vám má čo povedať. Nechajte si dostatok času na rozhovor s ním.Všetky Horoskopy pre Utorok 28. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie