• Dnes je: Sobota 09. decembra 2023 meniny má Izabela

Hrozia Slovákom vyššie ceny za telefonovanie a internet? SaS upozorňuje na možné obmedzenie konkurencie

Hrozia Slovákom vyššie ceny za telefonovanie a internet? SaS upozorňuje na možné obmedzenie konkurencie

Aukcia na zostávajúce frekvencie na dlhé roky rozdá karty na telekomunikačnom trhu.

Ľuďom a firmám na Slovensku hrozí nárast cien za mobilný internet a telefonovanie. Dôvodom má byť podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) možné obmedzenie konkurencie na domácom trhu s elektronickými službami.

Predseda liberálov Richard Sulík v utorok informoval, že otázky a rozpaky vyvolávajú kroky v rezorte dopravy.

„Konkrétne ide o plánovanú aukciu zostávajúcich frekvencií pre mobilných operátorov. Táto aukcia tým, že je robená veľmi rýchlo, môže mať dopad na trhové konkurenčné prostredie,“ povedal na tlačovej besede Sulík.

V prípade zamedzenia vstupu nového operátora na trh to podľa neho ovplyvní poplatky za poskytované služby.

„A to tak, že nebudú klesať tak veľmi ako by mohli pod tlakom konkurencie, alebo možno by mohli dokonca rásť. Ak SaS bude súčasťou novej vlády, spravíme všetko pre to, aby konkurencia aj medzi mobilnými operátormi nebola obmedzovaná takýmito administratívnymi úkonmi zo strany štátu,“ vyhlásil Sulík.

Cena závisí od operátorov

Ministerstvo dopravy SR zareagovalo, že informácie o konaní aukcie frekvencií v tomto roku sú verejné už od roku 2021. Keďže ide o aukciu, nedokáže predpovedať výslednú cenu frekvencií.

„Budúca cena internetu aj telefonovania závisí od operátorov a ich cenotvorby, ktorú ministerstvo dopravy ani regulačný úrad nijako neovplyvňujú,“ uviedol pre agentúru SITA Martin Petro zodboru komunikácie ministerstva.

„Z doteraz známych faktov je zrejmé, že ceny licencií predstavujú len zlomok toho, čo operátori platia napríklad za energie, a teda nemajú potenciál ovplyvniť výslednú cenu služieb,“ dodal.

Aukcia by mohla byť v roku 2024

Tímlíder SaS pre hospodárstvo Ján Oravec informoval, že aukcia na zostávajúce frekvencie na dlhé roky rozdá karty na telekomunikačnom trhu. Tvrdí, že ešte zostáva čas na to, aby aukcia mohla byť v celom roku 2024.

„Preto nerozumieme, prečo zrazu taká rýchlosť a snaha vyhlásiť aukciu čo najskôr. Aukcia by sa mala konať alebo by mala byť vyhlásená 4. októbra,“ podotkol Oravec. To by podľa liberálov už mala riešiť nová vláda, ktorá vzíde z predčasných volieb.

„Súčasná konzultácia, ktorú úrad k tejto aukcii vyhlásil, je už druhá. Tá prvá, ktorú vyhlásil pred niekoľkými mesiacmi, bola úradom zrušená bez vysvetlenia,“ pripomenul.

Ďalší hráči

Oravec označil za podstatné to, či nové frekvencie si rozdelia súčasní traja veľkí hráči, alebo ich získa niekto ďalší. Pôvodná aukcia by podľa neho vygenerovala ďalšieho, resp. ďalších hráčov, zatiaľ čo v tejto aukcii si trh rozdelia s vysokou pravdepodobnosťou existujúci.

„Ak to budú len traja existujúci hráči, konkurencia sa nezvýši, ceny sa neznížia a spotrebitelia budú dlhé roky platiť vyššie ceny za služby a dáta. Ak však príde ďalší, možno viacerí operátori, bude vyšší tlak na znižovanie cien, zvyšovanie kvality,“ dodal Oravec.


Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb upozornil, že tohtoročná aukcia sa mala odohrávať za riadneho fungovania štátu. Vtedy nikto nepredpokladal, že budú vyhlásené predčasné voľby.

„Úrad nevie nič o konkrétnych dôvodoch na zvýšenie cien za telefonovanie, internet a už vôbec nie v dohľadnej dobe,“ uviedla pre SITA vedúca tlačovo-informačného oddelenia regulačného úradu Adriana Volfová.


„V prenesenom význame sa za dôvod na zdražovanie považuje zníženie počtu mobilných operátorov na slovenskom trhu, ktoré má byť akože výsledkom nadchádzajúcej aukcie, hoci úrad robí všetko možné pre udržanie 4ky na trhu,“ uzavrela. Úrad podotýka, že Slovensko je jedna z najmenších krajín Európskej únie so štyrmi mobilnými operátormi.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie