• Dnes je: Štvrtok 13. augusta 2020 meniny má Ľubomír

Hrozí kolaps nemocníc na Slovensku, podľa ANS môže za to usmernenie hlavného odborníka

Hrozí kolaps nemocníc na Slovensku, podľa ANS môže za to usmernenie hlavného odborníka

Asociácia nemocníc Slovenska je dobrovoľným, zamestnávateľským, záujmovým, nepolitickým a nezávislým združením. Združuje 75 malých a stredných nemocníc a iných zdravotníckych zariadení.

V blízkom čase hrozí kolaps nemocníc, upozorňuje Asociácia nemocníc Slovenska (ANS). Kolaps podľa asociácie hrozí, ak sa bude realizovať metodické usmernenie hlavného odborníka pre všeobecné lekárstvo pre dospelých počas pandémie COVID-19 z 19. marca.

To upravuje poskytovanie zdravotnej starostlivosti vo všeobecnej ambulancii u dospelých. „V dôsledku neho nebude zabezpečené poskytovanie zdravotnej starostlivosti v Slovenskej republike,“ uvádza asociácia v tlačovej správe.

Nemocnice združené v ANS totiž od piatka začali dostávať oznámenia od všeobecných lekárov, že uzatvárajú svoje ambulancie pre fyzické návštevy pre pacientov.


Asociácia nemocníc Slovenska je dobrovoľným, zamestnávateľským, záujmovým, nepolitickým a nezávislým združením. Združuje 75 malých a stredných nemocníc a iných zdravotníckych zariadení. Zdravotnícke zariadenia združené v ANS zamestnávajú takmer 27-tisíc zamestnancov.

Ministerstvo tvrdenia ANS odmieta

Ministerstvo zdravotníctva ohrozenie poskytovania zdravotnej starostlivosti dôrazne odmieta. Uvedené usmernenie podľa ministerstva práve naopak hovorí o tom, že všeobecný lekár naďalej poskytujte telefonické alebo iné elektronické konzultácie, zabezpečuje predpis e-receptov a PN aj v situácii, keď uzatvorí ambulanciu pre fyzickú návštevu pacientov.

„Zdravotná starostlivosť týmto usmernením nie je v žiadnom prípade ohrozená, práve naopak v súvislosti s ochorením COVID-19 sa chráni lekár pred prípadným prenosom nákazy, avšak pacientovi je naďalej k dispozícii telefonicky alebo elektronickou formou, čo je dnes aj základným všeobecným odporúčaním v súvislosti s kontaktom pacienta a všeobecného lekára. Odmietam snahu o šírenie paniky, že by dané mohlo ohroziť poskytovanie zdravotnej starostlivosti na Slovensku,“ povedala hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre všeobecné lekárstvo Adriana Šimková.


Usmernenie podľa rezortu hovorí o tom, že ak personál všeobecnej ambulancie nedisponuje ochrannými pomôckami, uzatvorí ambulanciu pre fyzickú návštevu pacientov a o situácii informuje lekára samosprávneho kraja a krajského odborníka mailom. Následne je pacientovi k dispozícii telefonicky, prípadne elektronickou formou, čo je v súlade s odporúčaniami v súvislosti s ochorením COVID-19 a preventívnym opatreniam vedúcim k zabráneniu jeho šíreniu. Informovanie VÚC a krajského odborníka lekárom o danej situácii je zároveň v záujme jednotného postupu a jednotného zberu dát o situácii v teréne.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie