• Dnes je: Nedeľa 03. decembra 2023 meniny má Oldrich

Hrozí ďalšie zdražovanie telekomunikačných služieb? Deregulácia by mohla ohroziť aj konkurenciu

Hrozí ďalšie zdražovanie telekomunikačných služieb? Deregulácia by mohla ohroziť aj konkurenciu

Národné regulačné autority v súčasnosti uplatňujú Európsky kódex elektronických komunikácií (do vnútroštátneho práva na Slovensku transponovaný od februára 2022), a to najmä prostredníctvom vykonávania analýz trhu.

Na hrozbu ďalšieho zdražovania telekomunikačných služieb v Európskej únii upozornila Telekomunikačná únia Slovenskej republiky (TÚSR) ako člen Európskej asociácie pre súťaž v telekomunikáciách (ECTA). Európska komisia sa aktuálne zaoberá možnosťou deregulácie alebo výrazným zúžením regulácie sektora elektronických komunikácií.

Stav súťaže na trhu

V dôsledku toho by národné regulačné autority, na Slovensku Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, už neanalyzovali stav súťaže na trhu a v prípade neexistencie efektívnej súťaže by operátorom s významným vplyvom na trhu neukladali povinnosti s cieľom podporiť súťaž a rozvoj trhu.

„V dôsledku týchto negatívnych zmien by si operátori s významným vplyvom na trhu mohli diktovať také cenové a technické podmienky, ktoré by ešte viac deformovali súťaž, vytláčali konkurenciu z trhu a v konečnom dôsledku by mohli požadovať neprimerane vysoké ceny od koncových užívateľov,“ uviedol hovorca a poradca TÚSR Roman Vavro.

Prechod od širokej konkurencie

Na hroziaci problém upozornila ECTA v otvorenom liste ministrom pre telekomunikácie a Španielsku ako predsedníckej krajine v Rade EÚ. Poukázala v ňom na to, že v prípade obhajovania deregulácie bez zohľadnenia existencie operátorov s významným vplyvom na trhu by nechtiac podporili prechod od širokej konkurencie k veľmi obmedzenému počtu väčších operátorov na trhu, pričom by zanikli prínosy účinnej a udržateľnej hospodárskej súťaže.

Národné regulačné autority v súčasnosti uplatňujú Európsky kódex elektronických komunikácií (do vnútroštátneho práva na Slovensku transponovaný od februára 2022), a to najmä prostredníctvom vykonávania analýz trhu.


„V členských štátoch EÚ sú aj naďalej identifikované zlyhania trhu, ktoré si vyžadujú primeraný regulačný zásah. V prípade, že na trhu nepôsobí operátor s významným vplyvom, národní regulátori nemôžu ukladať regulačné opatrenia, preto nie je potrebné meniť súčasný regulačný prístup,“ priblížil Vavro.

Efektívna hospodárska súťaž


Budúci zákon o digitálnych sieťach by sa mal podľa ECTA naďalej zameriavať na efektívnu hospodársku súťaž pomocou ex-ante regulácie operátorov s významným vplyvom na trhu a riadiť sa zásadami zakotvenými v Európskom kódexe elektronických komunikácií uplatňovanými uvážlivo a len v prípade potreby. Za nevyhnutné považuje, aby tento model aj naďalej fungoval a prinášal pozitívne výsledky pre občanov, podniky a verejnú správu.


„Model EÚ prináša oveľa lepšie výsledky, pokiaľ ide o nasadenie vysokokapacitnej infraštruktúry v porovnaní s USA, kde pretrváva deficit konkurencieschopnosti, čo vedie k obmedzenému výberu a vysokým maloobchodným cenám,“ dodal Vavro.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Zoroslav Kollár opätovne zdraví Sulíka, tentokrát hovorí o podivnom biznise s ropnými produktami (video)

zoroslav kollar opatovne zdravi sulika tentokrat hovori o podivnom biznise s ropnymi produktami video

3.12.2023 (SITA.sk) - Richard Sulík mal počas svojho ministrovania nastaviť biznis s ropou a ropnými produktmi tak, aby vyhovoval istým firmám. Ide o ropu a ropné produkty, ktoré má štát uskladnené pre prípad núdze.

Podivný biznis s ropnými produktami

Ako ďalej uviedol vo svojom najnovšom videu podnikateľ a právnik Zoroslav Kollár, celý biznis sa točí okolo spoločnosti Zväz pre skladovanie zásob, a.s., v ktorej má malý podiel aj bratislavská rafinéria Slovnaft, ktorá patrí medzi hlavných hráčov pri skladovaní núdzových zásob ropy a ropných produktov.

„Ekonomické výsledky tejto spoločnosti sú priam ohromujúce. Spoločnosť má iba jedného zamestnanca, obrat takmer 20 miliónov eur a zisk 3 milióny eur ročne. Firma snov. Takúto rentabilitu dosahujú iba drogoví díleri a obchodníci s bielym mäsom,“ podotkol Kollár. Podivný biznis sa má podľa Zoroslava Kollára točiť cez štátnu firmu Spoločnosť pre skladovanie, ktorá je jedna zo zakladateľov Agentúry pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov.

Čoskoro končiaca zmluva

„Zväz pre skladovanie zásob si prenajíma od Spoločnosti pre skladovanie jej 70 percent skladovacích kapacít dlhodobo. To znamená, že má absolútny a nerušený monopol. Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov sa tvári, že skladuje ropu a ropné produkty u skladovateľa, ktorý jej ponúka najlepšie podmienky. Nuž, ľahko sa vyhráva verejné obstarávanie, keď je niekto jediný na Slovensku. Dobre vymyslené,“ dodal Zoroslav Kollár, podľa ktorého štátu pre nastavenie takéhoto biznisu vzniká každoročne strata vo výške niekoľkých miliónov eur.

Richarda Sulíka po nástupe do funkcie ministra hospodárstva mali podľa Zoroslava Kollára spriaznení podnikatelia upozorniť, že zmluva medzi Zväzom pre skladovanie zásob a Agentúrou pre núdzové zásoby ropy a ropných produktov končí v roku 2025.

Zmluva vďaka Sulíkovi

„Takže sa stalo niečo na Slovensku nevídané. Agentúra vyhlásila súťaž na skladovanie ropy a ropných produktov už v roku 2021 a verejné obstarávanie úspešne ukončila v roku 2022. To znamená, tri roky pred uplynutím doby, na ktorú mala zabezpečené skladovanie. Asi by sme ich mali za to pochváliť, ale nie je veľmi za čo. Spoločnosť Zväz pre skladovanie zásob má vďaka kooperácii so štátom monopol, takže verejné obstarávanie malo už vopred jasného víťaza. Vďaka Richardovi Sulíkovi má súkromná firma s jedným zamestnancom zabezpečenú zmluvu na ďalších 15 rokov,“ doplnil Zoroslav Kollár.

Za desať rokov má tak podľa neho Zväz pre skladovanie zásob zabezpečený príjem vo výške takmer 300 miliónov eur. Spoločnosť Zväz pre skladovanie má ešte podľa Zoroslava Kollára zarobiť ďalšie milióny pri výmene starých zásob ropy či ropných produktov.


Počasie