• Dnes je: Streda 21. februára 2024 meniny má Eleonóra

Hroncová verí, že správa o Šimkovičovej na poste ministerky kultúry je len neoficiálna

Hroncová verí, že správa o Šimkovičovej na poste ministerky kultúry je len neoficiálna

SNS na pozíciu ministerky kultúry pravdepodobne nominovala bývalú moderátorku Martinu Šimkovičovú.

18.10.2023 (SITA.sk) - Je dôležité, aby sa na čelo rezortu kultúry postavil niekto, kto sa v kultúre, umení i kreatívnom priemysle orientuje. Mal by poznať i inštitúcie rezortu a disponovať víziou o smerovaní kultúry.

Po stredajšom rokovaní vlády to uviedla poverená ministerka kultúry Silvia Hroncová. Verí, že sa bude pokračovať v stratégiách, ktoré majú reálny potenciál pre skvalitnenie slovenskej infraštruktúry kultúry.

„Ja vnímam to, že sa po dlhej dobe veľmi intenzívne hovorí o pozícii ministra kultúry, a že sa hovorí o dôležitosti kultúry. To je pozitívna správa,“ uviedla Hroncová na margo aktuálnej diskusie o nominácii na ministerský post v rezorte kultúry.

Slovenská národná strana na pozíciu ministerky kultúry pravdepodobne nominovala bývalú moderátorku Martinu Šimkovičovú. „Druhá správa je zatiaľ, verím že neoficiálna, kto príde na post ministra alebo ministerky kultúry,“ dodala.

Huliak a Šimkovičová sú najkontroverznejšími prípadnými nominantmi na ministrov v histórii Slovenska, hovorí politológ

Rudolf Huliak a Martina Šimkovičová (obaja SNS) sú najkontroverznejšími prípadnými nominantmi na post ministrov v histórii Slovenska. Myslí si to politológ Tomáš Koziak. Ministrom životného prostredia sa podľa medializovaných informácií má stať starosta Očovej Huliak, ktorý spochybňuje klimatickú krízu.


"To je samo o sebe vôbec proti filozofii tohto ministerstva, ktoré má životné prostredie a zvieratá chrániť. Huliak by najradšej vystrieľal medveďov a ochranárov by vešal. To sú výroky, ktoré sú mimoriadne kontroverzné a ktoré by ho mali diskvalifikovať na akúkoľvek verejnú funkciu," uviedol Koziak pre agentúru SITA.

Otázna je ich kvalifikácia a pripravenosť

Niekoľko kontroverzných výrokov má vo svojom repertoári aj bývalá hlásateľka správ v jednej z televízií Šimkovičová. Z televízie ju vyhodili po tom, čo zverejnila rasistický status.

"Človek, ktorý útočí na menšiny, sa má stať ministrom kultúry? To je tiež veľmi problematická záležitosť," uviedol politológ. Tvrdí, že u oboch prípadných nominantov môžeme polemizovať aj nad tým, či majú odbornú kvalifikáciu a pripravenosť viesť tieto rezorty.


"Aj keď je Huliak starostom Očovej, je to veľmi malá manažérska skúsenosť na to, aby mohol viesť také dôležité ministerstvo, ako je envirorezort. Dôležitý aj v zmysle obrovského prílevu peňazí, ktorý tam príde. Rozprávame sa o niekoľkých miliardách, ktoré vyčlenila Európska únia (EÚ) na ochranu životného prostredia, a pokiaľ tam bude takýto človek, ktorý s tým nemá žiadne skúsenosti, bude to obrovský problém," upozornil Koziak.

Šírenie hoaxov a nenávisti voči menšinám

Narozdiel od Huliaka, prípadná adeptka na post ministerky kultúry nemá skúsenosti ani s riadením obce.

"Šimkovičová nemá absolútne žiadne manažérske skúsenosti. To, že skončila niekde logopédiu, pri všetkej úcte, nie je kvalifikácia na ministra kultúry. Tu sa očakáva, že človek v kultúrnej obci niečo urobil a je aspoň vo svojej bubline rešpektovanou osobnosťou. Šimkovičová sa podieľala na fungovaní rádia, ktoré šírilo hoaxy," priblížil politológ.

Ďalej vysvetľuje, že rezort kultúry by mal byť nositeľom istých hodnôt a toho, ako by mala spoločnosť fungovať. "Pokiaľ je Šimkovičová za šírením hoaxov a šírením nenávistných komentárov voči menšinám, je pre ministerstvo kultúry rovnako veľkým problémom ako Huliak pre rezort životného prostredia," dodal Koziak.

SNS v úplnej nahote

Prípadné nominácie ukázali Slovenskú národnú stranu (SNS) podľa politológa v úplnej nahote. Koziak si myslí, že predseda SNS Andrej Danko sa potrebuje takýchto poslancov zbaviť a poslať ich do exekutívy, pretože nad nimi nebude mať kontrolu.

"Aj preto tak vehementne tlačí Huliaka na post ministra aj napriek tomu, že je to najkontroverznejšia nominácia. Neviem si predstaviť, že by prezidentka Zuzana Čaputová nedeklarovala verejné výhrady voči nemu. Viem si predstaviť, že tieto výhrady bude mať aj voči Šimkovičovej," uzavrel.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 21. február 2024

horoskopy na dnes stredu 21 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Ak nechcete vyvolať v okolí chaos, mali by ste dať najavo, že o tretieho nemáte záujem. Nerozčuľujte sa kvôli chybám iných, dôležité je, že ich nerobíte vy.

Býk 21.4. - 21.5.

Zdá sa, že dnešný večer bude veľmi zaujímavý. Ak čakáte návštevu, prinesie vám milú pozornosť, ak čakáte poštu, správy budú priaznivé. Je na mieste zachovať primeraný pokoj.

Blíženci 22.5. - 21.6.

V záležitosti svojho srdca nestrácajte trpezlivosť. Postupne sa vyriešia všetky problémy, ktoré sa dnes zdajú neprekonateľné. Ak pociťujete nedostatok energie, treba ju načerpať niekde v prírode.

Rak 22.6. - 22.7.

Už ráno sa s niekým pohneváte. I keď si to nepriznáte, na konflikte máte veľký podiel. Po nejakom rozhovore si uvedomíte, čo skutočne chcete.
Všetky Horoskopy pre Stredu 21. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie