• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Hoteliéri chcú spustenie nového COVID automatu až od septembra, môže totiž napáchať finančné škody

Hoteliéri chcú spustenie nového COVID automatu až od septembra, môže totiž napáchať finančné škody

Skoršia účinnosť vyhlášok podľa Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska spôsobí zmätok a neistotu turistov.

11.8.2021 (Webnoviny.sk) - Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) žiada hlavného hygienika, aby vyhlášky na základe podmienok nového COVID automatu boli účinné najskôr 1. septembra 2021.

V stanovisku to zdôvodňuje chýbajúcimi informáciami pre prevádzkovateľov o spôsobe výberu a zabezpečenia protokolu, potrebou vopred informovať turistov, ktorí majú naplánované a zaplatené pobyty a dovolenky na Slovensku, ako aj chýbajúcou IT podporou pri overovaní elektronických COVID pasov.

„Skoršia účinnosť vyhlášok spôsobí zmätok a neistotu turistov a ďalšie ekonomické škody najviac pandémiou COVID-19 postihnutého odvetvia, akým je nesporne cestovný ruch,“ informoval v stredu generálny manažér AHRS Marek Harbuľák.

Vítajú zjednodušenie fáz

Prevádzkovatelia ubytovacích a stravovacích zariadení v súvislosti s COVID automatom, ktorý v utorok schválila vláda, pozitívne vnímajú najmä jeho zjednodušenie na päť fáz aj regionálny prístup k nastaveniu podmienok. Ten má za cieľ zabrániť plošnému zatváraniu prevádzok, ako to bolo počas prvej a druhej vlny pandémie.

„Očakávame, že tieto pravidlá budú v nezmenenej podobe premietnuté do obsahu vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva SR či miestne príslušných regionálnych úradov,“ uviedol generálny manažér AHRS.

Pokles domácich turistov

Nový COVID automat začne platiť od 16. augusta tohto roka, teda ešte počas prebiehajúcej letnej turistickej sezóny. Tohtoročná letná turistická sezóna je podľa AHRS negatívne poznačená výrazným prepadom zahraničných turistov z dôvodu prijatých pravidiel a povinnej karantény pre nezaočkovaných turistov.

„Čelíme tiež poklesu domácich turistov, a to pre obmedzenia a neistotu spôsobenú častými zmenami vyhlášok. Po dlhých mesiacoch, počas ktorých boli podniky cestovného ruchu povinne zatvorené alebo výrazne obmedzené - a bez pokračujúcej štátnej pomoci - je obdobie leta jedinou možnosťou, ako zabezpečiť ekonomické prežitie podnikov cestovnom ruchu,“ upozornil Harbuľák.


Najčítanejšia najnovšia správa

USA sú za vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne, boj v jej blízkosti je nebezpečný

usa su za vytvorenie demilitarizovanej zony okolo zaporozskej jadrovej elektrarne boj v jej blizkosti je nebezpecny

Spojené štáty podporujú výzvy na vytvorenie „demilitarizovanej zóny“ okolo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia.

„Boj v blízkosti jadrovej elektrárne je nebezpečný a nezodpovedný.

Naďalej vyzývame Rusko, aby zastavilo všetky vojenské operácie v ukrajinských jadrových zariadeniach alebo v ich blízkosti, vrátilo plnú kontrolu Ukrajine a podporilo ukrajinské výzvy na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo jadrovej elektrárne,“ uviedol hovorca vo vyhlásení.

Ekvivalent ľudského štítu

Ukrajina i Západ vinia Rusko, že využíva jadrovú elektráreň v Enerhodare pri Záporoží ako vojenskú základňu.

Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň povedal, že „Rusko používa túto elektráreň ako ekvivalent ľudského štítu, v tom zmysle, že strieľa na Ukrajincov z okolia elektrárne“.

„Samozrejme, Ukrajinci nemôžu a nebudú paľbu opätovať, aby nedošlo k hroznej havárii v jadrovej elektrárni. Takže toto je vrchol nezodpovednosti,“ povedal Blinken.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že Rusko maximalizuje riziko jadrovej katastrofy v zariadení a generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že je „situáciou vážne znepokojený“.

Úroveň radiácie je v norme

Krajiny G7 v stredajšom vyhlásení vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine plnú kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou a ďalšími jadrovými zariadeniami, pretože boje v jej blízkosti by mohli viesť ku katastrofálnym následkom.

Predstavitelia Enerhoatomu vo štvrtok uviedli, že úroveň radiácie v elektrárni je v normálnom rozsahu napriek opätovnému ostreľovaniu oblasti.


Záporožská jadrová elektráreň je po ruskom ostreľovaní poškodená. Ovplyvnilo to aj úroveň radiácie?

Ruské ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne spôsobilo poškodenie zariadenia, ale úroveň radiácie je normálna. Na webe Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) to uviedol jej šéf Rafael Mariano Grossi.


Nehrozí bezprostredné ohrozenie


Ruskí vojaci v uplynulých dňoch viackrát zaútočili na elektráreň. Niekoľko hodín po piatkovej paľbe, ktorá zasiahla vedenie vysokého napätia, v sobotu raketami zasiahli zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.


„Na základe informácií poskytnutých Ukrajinou experti MAAE zhodnotili absenciu bezprostredného ohrozenia jadrovej bezpečnosti v dôsledku sobotňajšieho incidentu,“ skonštatoval Grossi.


Situácia v elektrárni je znepokojujúca

MAAE poznamenala, že sobotňajšie ruské ostreľovanie poškodilo vonkajší systém napájania elektrárne, steny, strechu a okná v priestore skladu vyhoreného jadrového paliva a komunikačné káble, ktoré sú súčasťou systému kontroly radiácie.

Zranený bol aj ukrajinský bezpečnostný pracovník elektrárne. Viditeľné poškodenie kontajnerov s vyhoretým jadrovým palivom ani ochranného perimetra objektu však nenastalo.


Grossi zopakoval, že je vážne znepokojený situáciou v Záporožskej jadrovej elektrárni a dodal, že akékoľvek vojenské akcie, ktoré ohrozujú jadrovú bezpečnosť, musia byť zastavené.


Lídri skupiny G7 vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine Záporožskú jadrovú elektráreň. Ohrozuje to región


Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 odsúdila ruskú okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne a vyzvala Moskvu, aby Ukrajine „okamžite odovzdala plnú kontrolu“ nad zariadením. Referuje o tom spravodajský web BBC.


Ukrajinský personál prevádzkujúci elektráreň „musí byť schopný vykonávať svoje povinnosti bez hrozieb alebo tlaku. Pokračujúca ruská kontrola elektrárne ohrozuje región“, uviedli ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení.


„Ruská federácia musí okamžite stiahnuť svoje jednotky z medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny a rešpektovať ukrajinské územie a suverenitu,“ dodala skupina G7.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie