• Dnes je: Utorok 09. augusta 2022 meniny má Ľubomíra

Hospodárstvu Maďarska sa v prvom štvrťroku darilo, výrazne vzrástla najmä výroba potravín a nápojov

Hospodárstvu Maďarska sa v prvom štvrťroku darilo, výrazne vzrástla najmä výroba potravín a nápojov

Medzikvartálne sa ekonomika krajiny počas januára až marca zväčšila o 2,1 percent.

17.5.2022 (Webnoviny.sk) - Maďarský hrubý domáci produkt v prvom kvartáli podľa neupravených údajov medziročne vzrástol o 8,2 percenta a podľa sezónne a kalendárne upravených údajov stúpol o osem percent.

V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom sa ekonomika krajiny počas januára až marca zväčšila o 2,1 percenta. Informoval o tom v utorok na svojej internetovej stránke maďarský štatistický úrad.

K hospodárskemu rastu Maďarska v prvom štvrťroku prispeli takmer všetky odvetvia. Najviac však posilnil priemyselný sektor a odvetvie trhových služieb. V rámci priemyslu výrazne vzrástla predovšetkým výroba potravín a nápojov, rafinovaných ropných produktov a elektrických zariadení. V segmente trhových služieb najviac vzrástla produkcia v oblasti dopravy a skladovania.

Maďarsko nepodporí sankcie, ktoré by ohrozili jeho energetickú bezpečnosť, trvá na svojom Orbán

Maďarský premiér trvá na tom, že jeho krajina nepodporí akékoľvek sankcie, ktoré by negatívne ovplyvnili jej energetickú bezpečnosť.

Viktor Orbán v maďarskom parlamente v pondelok vyhlásil, že Maďarsko nebude blokovať sankcie Euróspkej únie (EÚ), pokiaľ „neprekročia červenú čiaru hospodárskej ochrany Maďarska“. To podľa neho znamená, že nesmú ohroziť energetickú bezpečnosť krajiny.

Lídri EÚ sú podľa Orbána „presvedčení, že európske sankcie prinútia Rusko padnúť na kolená“. „Bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažím, nepamätám si, že by nejaká kontinentálna blokáda bola niekedy úspešná,“ skonštatoval.


Predstavitelia EÚ pokračujú v presadzovaní embarga na ruskú ropu. Orbánova vláda však zostáva neoblomná vo svojom odmietaní sankcií na ruské energie a jej názor nezmenili ani ponuky z Bruselu, že by Maďarsko dostalo výnimku na neskoršie odstúpenie od ruského dovozu.

Von Der Leyenová u Orbána nepochodila, Maďarsko podrží Putina a nepodporí šiesty balík sankcií voči Rusku

Rokovania predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej s maďarským premiérom Viktorom Orbánom o ďalšom balíku sankcií na Rusko za jeho vojnu na Ukrajine nepriniesli v pondelok pokrok.

Embargo na ruskú ropu

Politici sa stretli večer v Budapešti a podľa Von der Leyenovej rozhovory pomohli ujasniť otázky týkajúce sa sankcií a energetickej bezpečnosti. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Úrad francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona informoval, že bude v utorok hovoriť s Orbánom o potenciálnom zákaze dovozu ruskej ropy do Európskej únie (EÚ). Na videokonferencii sa zúčastní aj Von der Leyenová, uvádza agentúra AP.

Podľa maďarských médií bude v tejto súvislosti v stredu nasledovať stretnutie vyslancov 27 členských štátov EÚ.

Efekt atómovej bomby

Von der Leyenová navrhla, aby v rámci nového sankčného balíka členské štáty do šiestich mesiacov postupne ukončili dovoz surovej ropy a do konca roka aj dovoz ropných produktov.Orbán odmieta hlasovať za, pretože tvrdí, že by to malo na maďarské hospodárstvo efekt atómovej bomby a zničilo by to jej stabilné energetické zásoby.

Zdroje EÚ podľa BBC naznačujú, že Európska komisia ponúka prístup k moru na dovoz neruskej ropy do vnútrozemských krajín ako je Maďarsko, Slovensko či Česko.

Maďarsko chce stovky miliónov eur na prispôsobenie svojich hlavných rafinérií na odber ropy Brent. Vláda v Budapešti sa tiež snaží spojiť akýkoľvek finančný kompenzačný balík s uvoľnením 7,2 miliardy eur zadržaných Maďarsku z balíka obnovy po pandémii v súvislosti s otázkami právneho štátu.


Protimonopolný úrad nemôže znížiť ceny pohonných hmôt, túto kompetenciu má v rukách Matovič

Ak sa preukáže potreba zasiahnuť do cien pohonných hmôt, najúčinnejším a najrýchlejším nástrojom je uplatnenie cenovej regulácie. Konštatuje to Protimonopolný úrad SR s tým, že podobná cenová regulácia bola uplatnená aj v prípade antigénových testov.

Zásah do trhu a podnikania

Podľa zákona o cenách totiž cenové orgány môžu regulovať ceny tovaru, ak vznikne mimoriadna trhová situácia s priamym vplyvom na ceny tovarov na tuzemskom trhu ohrozujúcim cenovú stabilitu alebo dostupnosť tovarov.

„Vzhľadom na to, že prípadná regulácia cien je veľmi významný zásah do trhu a podnikania, úrad si dovoľuje navrhnúť, aby cenový orgán – v tomto prípade Ministerstvo financií SR – zvážil, či a do akej miery je potrebné venovať sa tejto problematike v situácii, kedy sú maloobchodné ceny pohonných hmôt bez daní na území Slovenskej republiky jedny z najnižších v Európskej únii,“ upozorňuje ďalej PMÚ.

Ten zároveň uvádza, že nevykonáva reguláciu na trhu s pohonnými hmotami, ako ani na žiadnom inom trhu a výkon jeho právomocí je stanovený príslušnými ustanoveniami zákona o ochrane hospodárskej súťaže.

Zneužívanie dominantného postavenia na trhu

Úrad je oprávnený posudzovať a sankcionovať zneužívanie dominantného postavenia, avšak v prípadoch zneužívania dominantného postavenia je vždy najskôr potrebné vymedziť relevantný trh a preukázať dominantné postavenie predmetného podnikateľa.

Následne PMÚ posudzuje namietané konanie podnikateľa, pričom každá z praktík zneužívania dominantného postavenia má legislatívou, ekonomickou teóriu a prípadovým právom nastavené podmienky a štandardy, ktoré musia byť splnené, aby úrad mohol konštatovať zneužitie dominantného postavenia.


„Očakávania, že úrad by svojou činnosťou mohol určiť ceny pohonných hmôt do blízkej budúcnosti nie je možné považovať za reálne vzhľadom na kompetencie úradu,“ tvrdí PMÚ.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie