• Dnes je: Štvrtok 21. októbra 2021 meniny má Uršuľa

Hospodárenie s majetkom miest a obcí by malo mať jasné zásady, upozorňuje ZMOS

Hospodárenie s majetkom miest a obcí by malo mať jasné zásady, upozorňuje ZMOS

ZMOS upozornil, že pri prevode alebo prenájme majetku obce až príliš často využívajú inštitútu osobitného zreteľa.

23.4.2021 (Webnoviny.sk) - Hospodárenie s majetkom miest a obcí by malo mať jasné zásady. Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) to uviedlo v tlačovej správe, ktorú zaslal ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS-u Michal Kaliňák.

Podľa združenia by nakladanie s majetkom samospráv malo mať jasne definované nielen kompetencie orgánov obce pri rozhodovaní o majetkových úkonoch, ale aj konkrétne politiky súvisiace s hospodárením a nakladaním s majetkom obce. Vyplýva to z analytickej štúdie „Majetok a investície“, ktorú ZMOS uskutočnil v rámci národného projektu Podpora kvality sociálneho dialógu.

Majetok tak prevádzajú alebo prenajímajú bez toho, aby najprv vykonali trhové analýzy. Problémom je aj nedostatočné využívanie potenciálu majetku, ktorý majú obce k dispozícii. Na oba problémy dnes upozornil aj Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ).

Viac by sa mali podieľať na pozemkových úpravách

Podľa ZMOS-u v praxi navyše často absentuje napríklad nadväznosť strategických plánov rozvoja obcí na hospodárenie obcí a nakladanie s ich majetkom. Rozvoj obcí brzdia aj nevysporiadané pozemky súvisiace s jej majetkom. Primátori miest a starostovia obcí by sa preto mali viac aktívne podieľať na pozemkových úpravách, ktoré sú základným predpokladom ďalšieho obecného rozvoja.

Analytická štúdia ukázala, že na nakladanie s majetkom obcí vplýva aj nízka úroveň majetkovej agendy, ktorá súvisí s neodbornosťou personálu obcí. Tie navyše nemajú dosť peňazí, na kvalitné riadenie majetkovej politiky. Efektívnosť využívania majetku obcí podľa štúdie ovplyvňuje tiež nestabilita v nasledovaní investičných zámerov obce napríklad pri zmene vedenia obce po komunálnych voľbách.

Problémová je majetková časť v spoločnostiach

Z hľadiska podnikania obcí sa ako problémová javí majetková účasť v obchodných spoločnostiach s väčšinovým podielom obce v nadväznosti na kľúčovú infraštruktúru. Podľa ZMOSu sú prejavom nedostatočného majetkového riadenia najmä obchodné spoločnosti s majetkovou účasťou obcí, ktoré dlhodobo dosahujú stratu.

Autori štúdie konštatovali, že v spoločnostiach s majetkovou účasťou obcí často chýbajú informácie o rizikách a dodatočných nákladoch investícií do majetku. ZMOS v analytickej štúdii navrhuje, aby sa na národnej úrovni definovali základné ukazovatele majetkovej analýzy a systematického merania vybraných ukazovateľov pre obecný majetok.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie