• Dnes je: Štvrtok 11. augusta 2022 meniny má Zuzana

Horúce počasie vyháňa ľudí k vode, no pozor na jej kvalitu. Hygienici majú zopár rád, ako si ochrániť zdravie

Horúce počasie vyháňa ľudí k vode, no pozor na jej kvalitu. Hygienici majú zopár rád, ako si ochrániť zdravie

Vodou vo verejných bazénoch sa najčastejšie šíria pôvodcovia črevných nákaz, ktoré vyvolávajú hnačky, vírusové ochorenia, ako sú zápaly očných spojoviek či vírusový zápal pečene typu A.

Počas kúpacej sezóny sa na Slovensku kontroluje s rôznou frekvenciou viac ako 80 prírodných vodných plôch. Okrem toho pribúda k 350 celoročne prevádzkovaným umelým kúpaliskám aj približne 200 sezónnych zariadení.

Za kúpaciu sezónu je považované obdobie od 15. júna do 15. septembra. Začiatok skutočnej prevádzky kúpalísk je však ovplyvnený stavom ich pripravenosti, počasím aj záujmom verejnosti.

Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) Dáša Račková v tlačovej správe.

Informácie aktualizujú týždenne

“Počas kúpacej sezóny v spolupráci s príslušnými regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva zverejňujeme aktualizáciu stavu prírodných vodných plôch a umelých kúpalísk počas kúpacej sezóny na týždennej báze, spravidla v piatok. Aktuálnu kvalitu vody na kúpanie je dôležité si skontrolovať, najmä ak ide o lokality, ktoré nemajú prevádzkovateľa, alebo ktoré mali v minulosti problémy s kvalitou vody na kúpanie,” uviedol z ÚVZ SR Darko Babjak.

Hygienici apelujú na návštevníkov kúpalísk, aby dodržiavali niekoľko preventívnych zásad, ktoré pomáhajú chrániť zdravie.


Kúpanie a pobyt na kúpaliskách je ideálny pre zdravých jedincov, odporúčajú navštevovanie iba oficiálne prevádzkovaných kúpalísk a vodných plôch, ktorých kvalita je monitorovaná. Je potrebné všímať si okolie, vrátane výskytu príznakov ochorenia u ostatných návštevníkov.


V prípade prírodných vodných plôch hygienici odporúčajú nevstupovať do neznámej stojatej či tečúcej vody, do hlbokej vody by sa mali odvážiť iba zdatní plavci, a ani tí nikdy nie jednotlivo, vstupovať do vody postupne, vyhýbať sa prudkému ochladeniu organizmu, nevstupovať do vody, ktorá na základe senzorických vlastností (farba, zákal, priehľadnosť, zápach) pôsobí odpudivo, nevstupovať do zelenej vody s premnoženými riasami a sinicami, nevstupovať do vody, v ktorej je nahromadený odpad. Rovnako neodporúčajú kúpanie vo vodách, kde sa zhromažďuje vodné vtáctvo.

Deti sa nemajú kúpať nahé

„Na umelých kúpaliskách pred každým vstupom do vody sa osprchujte a prejdite brodiskom, pred vstupom do bazéna si všimnite farbu vody, zákal či zápach, respektíve plávajúce nečistoty na hladine, nekúpte sa vo vode, ak páchne po moči alebo výrazne po chlóre, ak sú na stenách bazéna slizovité povlaky alebo ak sú steny a dno bazéna poškodené, nevstupujte do bazéna, pokiaľ viete, že máte prenosné ochorenie, používajte WC a dodržiavajte zásady osobnej hygieny, rešpektujte výstražné označenia pri bazéne, neskáčte do vody tam, kde je to zakázané, môžete ublížiť nielen sebe, ale aj iným ľuďom,“ dodávajú hygienici.


Vodou vo verejných bazénoch sa najčastejšie šíria pôvodcovia črevných nákaz, ktoré vyvolávajú hnačky, vírusové ochorenia, ako sú zápaly očných spojoviek či vírusový zápal pečene typu A. Možno sa nakaziť aj parazitárnymi červami, akými sú mrľa ľudská či škrkavka detská.

Deti a dospelí sú na umelých kúpaliskách vystavení aj pôsobeniu mikroskopických húb, plesní a kvasiniek, ktoré vyvolávajú povrchové ochorenia kože, nechtov, vlasov a slizníc a prejavujú sa úporným svrbením. Ide najmä o rôzne typy dermatitíd, urologické aj gynekologické infekcie.


„Do troch rokov dieťaťa je potrebné mať v bazénoch plavky s priliehavou gumičkou okolo bruška a stehien. Kúpanie nahých detí nie je z hygienických dôvodov vhodné. Minuloročnú kúpaciu sezónu mali práve detské bazény najčastejšie problém s kvalitou vody na kúpanie,“ podčiarkla Katarína Jatzová z ÚVZ SR.

Kvalitu ovplyvní chlór aj sinice

Na kvalitu vody na kúpanie môže vplývať chlór, ktorý je najpoužívanejším spôsobom dezinfekcie vody na kúpanie, tiež sinice, ktoré sú prirodzenou zložkou životného prostredia a v určitých množstvách aj súčasťou fytoplanktónu všetkých nádrží a jazier, a iné znečistenie.


“Ak dostane prevádzkovateľ súhlas na prevádzku, znamená to, že vodná plocha, ktorú prevádzkuje, či už je to prírodné, alebo umelé kúpalisko, spĺňa všetky kritériá. Aké kúpalisko návštevník pre kúpanie uprednostní, je už vecou len jeho individuálneho rozhodnutia,” uzavrela Zuzana Valovičová z Odboru hygieny životného prostredia ÚVZ SR.

Meteorológovia tvrdia, že nezvyčajne skorá vlna horúčav je znakom toho, čo príde

Prílev horúceho vzduchu, ktorý sa tiahne od Stredozemného mora až k Severnému moru, priniesol do veľkej časti západnej Európy prvú vlnu letných horúčav. V piatok teploty na mnohých miestach presiahli 30 stupňov Celzia.

Globálne otepľovanie

Meteorológovia tvrdia, že nezvyčajne skorá vlna horúčav je znakom toho, čo príde. Globálne otepľovanie spôsobuje, že teploty, ktoré boli predtým typické pre júl a august, sa začínajú vyskytovať omnoho skôr.

„V niektorých častiach Španielska a Francúzska sú teploty o viac ako 10 stupňov vyššie, ako je priemer v tomto ročnom období," povedala Clare Nullisová, hovorkyňa Svetovej meteorologickej organizácie (WMO).

Nezvyčajne vysoké nočné teploty

Vo Francúzsku postihla vlna horúčav asi tretinu krajiny. Varovania pred lesnými požiarmi boli vydané od Pyrenejí na juhu až po oblasť Paríža.

Teploty vo Francúzsku celý týždeň stúpali a v piatok na juhozápade prekročili 39 stupňov Celzia. Nezvyčajne vysoké sú i nočné teploty a horúčavy sa tiahnu aj do zvyčajne chladnejších oblastí v Bretónsku a Normandii na pobreží Atlantiku.

V Nemecku, kde hasiči bojovali s niekoľkými lesnými požiarmi, národná meteorologická služba vydala predpoveď, že vysoké teploty budú pokračovať aj cez víkend, keďže horúčavy sa presúvajú do strednej a východnej Európy. Španielske úrady dúfajú, že počasie by sa mohlo v nedeľu opäť začať ochladzovať.


Odporúčame:

Počasie na 10 dní


počasie

Trvanie ročných období sa bude postupne meniť. Ktoré z nich bude najdlhšie?


Na počasie je citlivejšie nežnejšie pohlavie a starší ľudia, ale dokáže potrápiť aj mladšie ročníky


Počasie pranostiky Jún

Ak veje vietor začiatkom júna, potom veje osem dní.


V júni sa jačmeň vyťahuje z gatí.

V júni mnoho rýb, málo zrna.

Aký jún, taký december.


Chladných dažďov v júni hospodár sa bojí, najmä vincúr, včelár pri nich zle obstojí.

Ak počas žatiev prší, bude veľa orechov, ale málo chleba.

Netreba v júni o dážď prosiť, príde, keď začneme kosiť.

Jún mokrý a studený činí najviac rok chudobný.

Ak je jún studený, sedliak krčí ramenami.

Ak jún mokrý býva, obilie zle rodieva.

Daždivý jún celé leto pokazí.


Jún mokrý a teplý neurobí gazdu biednym.

Ak je jún suchý, nebude sud hluchý.

Suchý jún plní sudy vínom.
Najčítanejšia najnovšia správa

Cestovný ruch po pandémii ožíva a na Slovensko sa vracajú zahraniční turisti, medzi TOP destinácie patrí Bratislavský kraj

cestovny ruch po pandemii oziva a na slovensko sa vracaju zahranicni turisti medzi top destinacie patri bratislavsky kraj

Služby ubytovania v zariadeniach cestovného ruchu využilo v júni tohto roka 491-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely a ostatné ubytovacie zariadenia o 71 % viac návštevníkov.

Väčšinu návštevníkov tvorili Slováci

Bolo to však stále takmer o pätinu menej ako v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach v júni 1,2 milióna nocí, priemerná dĺžka pobytu bola 2,5 noci. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad SR.

Takmer 70 % návštevníkov tvorili domáci hostia, v hoteloch a penziónoch ich bolo v júni ubytovaných 334-tisíc, išlo o 1,4-násobný medziročný nárast.

V porovnaní s predkovidovým júnom 2019 chýbala už len necelá desatina domácich návštevníkov. Ich počet v ubytovacích zariadeniach už prekonal júnové hodnoty z rokov 2017 a 2018. V porovnaní s júnom 2019 bolo v hoteloch a penziónoch o 9 % menej Slovákov a o tretinu menej cudzincov.

Návrat zahraničnej klientely

Aj v júni pokračoval postupný návrat zahraničnej klientely, medziročne vzrástla 3,3-násobne a ubytovacie zariadenia navštívilo 157-tisíc cudzincov.


Vyšplhali sa tak na dvojtretinovú návštevnosť v porovnaní s júnom 2019. Stúpol tak aj podiel cudzincov na celkovom počte hostí.

Kým v prvých dvoch rokoch pandémie mali návštevníci zo zahraničia podiel na návštevnosti približne 17 %, v júni tohto roka už 32 %. V júni 2019 predstavovali až 40 % celkovej návštevnosti.

Najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji


Medziročný rast návštevnosti sa prejavil vo všetkých krajoch. Najviac hostí sa v júni ubytovalo v Bratislavskom kraji, a to 113-tisíc osôb, z toho viac ako polovicu tvorili zahraniční návštevníci.


Nasledovali Žilinský a Prešovský kraj, ktoré oproti Bratislavskému kraju mali iba štvrtinový podiel zahraničných návštevníkov. Spolu tieto tri kraje vytvorili 60 % celkovej návštevnosti, najnižšia návštevnosť bola v Nitrianskom kraji.

V prvom polroku tohto roka sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,9 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2019 chýbala necelá tretina návštevníkov.


V prvom polroku využilo služby ubytovania 589-tisíc cudzincov, v roku 2019 ich bolo takmer dvojnásobne viac, teda 1,1 milióna.


Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o necelú štvrtinu oproti roku 2019, od začiatku roka využilo služby ubytovania 1,3 milióna domácich hostí. Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach takmer 5 miliónov nocí, v roku 2019 to bolo 7,6 milióna nocí.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie