• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Horúčavy atakujú Slovensko. Na nedeľu aj pondelok sú vydané výstrahy, dokonca až 2. stupňa

Horúčavy atakujú Slovensko. Na nedeľu aj pondelok sú vydané výstrahy, dokonca až 2. stupňa

Výstrahy platia najmä pre západné a južné Slovensko.

9.7.2023 (SITA.sk) - Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal na nedeľu pre celé západné Slovensko výstrahu prvého stupňa pre horúčavy.

Výstraha platí do 19:00 a sčasti zasahuje aj do okraju stredného Slovenska. Hraničnými okresmi, v ktorých ešte platí výstraha, sú okresy Veľký Krtíš, Krupina, Žiar nad Hronom, Prievidza a Ilava.

Na pondelok 10. júla vydal SHMÚ výstrahu druhého stupňa pre celé západné Slovensko a časť stredného Slovenska. Zároveň pribudne prvý stupeň výstrahy v Žilinskom kraji, Banskobystrickom kraji a Košickom kraji. Informoval o tom SHMÚ na svojom webovom sídle.

Prvý stupeň výstrahy znamená teploty 33 stupňov Celzia a viac, druhý stupeň je od 35 stupňov Celzia. Medzi rizikové skupiny obyvateľstva patria deti, starší ľudia, tehotné ženy a chronicky chorí ľudia – najmä osoby so srdcovocievnymi, dýchacími alebo mentálnymi ochoreniami či osoby s nadváhou.


Odporúčame:

Počasie na 10 dní


počasieNa Zemi padol tretí teplotný rekord za týždeň, vyskytli sa aj anomálie

Priemerná teplota na Zemi dosiahla vo štvrtok ďalší rekordný zápis, pričom to bolo tretie takéto historické maximum v priebehu tohto týždňa.

Podľa neoficiálnych záznamov bola vo štvrtok na Zemi priemerná teplota 17,23 stupňa Celzia, ktorá o päť stotín prekonala hodnoty z utorka a stredy zhodne na úrovni 17,18 stupňa Celzia.

Rekordná teplota bola nameraná aj v pondelok, a to 17,01 stupňa Celzia.

Užitočný obraz diania vo svete

Hoci sa priemerná svetová teplota nemusí zdať veľmi vysoká, je to takmer o celý stupeň Celzia viac ako bol priemer v rokoch 1979 – 2000, ktorý bol vyšší ako priemery v 19. a 20. storočí.

Klimatológ Sean Birkle z University of Maine, tvorca nástroja Climate Reanalyzer, uviedol, že denné údaje sú neoficiálne, ale sú užitočným obrazom toho, čo sa deje v otepľujúcom sa svete.


„Toto nám ukazuje, kde sa práve nachádzame,“ vyjadrila sa zas hlavná vedkyňa amerického Národného úradu pre oceány a atmosféru (NOAA) Sarah Kapnick.

Najhorúcejší deň za niekoľko stoviek rokov


Úrad uviedol, že dané údaje vezme do úvahy pri výpočtoch oficiálnych rekordov. Hoci súbor údajov použitý pre neoficiálny záznam siaha len do roku 1979, Kapnick vysvetlila, že vzhľadom na iné údaje svet pravdepodobne zažíva najhorúcejšie dni za „niekoľko stoviek rokov, ktoré sme zažili“.

Vedci už dlho varujú, že by tento rok mohol zažiť rekordne vysoké teploty v dôsledku klimatickej zmeny.


Poukazujú tiež na to, že atmosférický jav La Ni?a, ktorý ochladzuje oceán a pôsobí proti otepľovaniu, ustupuje pred teplým javom El Ni?o.

Vlny horúčav

Napríklad severná časť Atlantického oceána je tento rok rekordne teplá. Podľa Climate Reanalyzer teplotné anomálie boli vo svetových oceánoch aj tento týždeň, najmä v Južnom oceáne.


Tento týždeň zažívajú mimoriadne vlny horúčav viaceré miesta na svete. Teplotné rekordy padli napríklad v Quebecu a v Peru.V Pekingu pre vysoké teploty zakázali v stredu prácu vonku. Kapnick povedala, že v stredu 38 miliónov Američanov spadalo pod nejakú formu teplotnej výstrahy.


Naopak, niektoré časti sveta, ako juhovýchodná Austrália a väčšina Indie zažívajú neobyčajne chladné počasie pre toto ročné obdobie.Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie